Представник села в громаді. Як за новими правилами обиратимуть сільського старосту

Представник села в громаді. Як за новими правилами обиратимуть сільського старосту

Представник села в громаді. Як за новими правилами обиратимуть сільського старосту Суспільне Буковина

У Чернівецькій області старостинські округи створені у громадах, які об'єднались. Після місцевих виборів у жовтні старост у громаді обиратимуть за новими правилами. Пояснюємо, які зміни внесли до виборчого кодексу та навіщо громадам старости.

Чому в деяких громадах області є старости, а у решти – ні?

По-перше, старост немає у громадах, які не об'єднались. Там представником влади є сільський голова. Втім, якщо декілька сіл об'єднаються в ОТГ, то рада може створити старостинський округ.

До старостинського округу може увійти одне село громади, або декілька. Втім, незважаючи на кількість населених пунктів, у одному старостинському округу обирають одного старосту. Наприклад, у Глибоцькій громаді, окрім Глибоки є чотири села – рада створила три старостинські округи, де обрали трьох старост.

Лише декілька громад провели вибори старост, розповіла у коментарі Суспільному Буковини керівниця регіонального офісу U-LEAD Тетяна Татарчук. Якщо рада вирішує провести вибори, вона їх і оплачує. Тому в багатьох громадах виконувачами обов'язків старост були колишні голови сільських рад, які ліквідували через об'єднання. Виборні старости показали більшу ефективність – вони пройшли вибори, хотіли щось змінити в селі, виступали з різними ініціативами, каже Татарчук.

Навіщо громаді потрібен староста?

Староста є посередником між жителями села і головою об'єднаної громади, каже Тетяна Татарчук. Він має найкраще знати проблеми села і доносити їх на засіданнях виконавчого комітету громади, писати бюджетні запити на облаштування благоустрою села, представляти інтереси на засіданнях ради.

Також він може писати проекти для розвитку громади і реалізувати їх, каже староста Червоної Діброви Глибоцького району Василь Чоботарь. За його словами, це не є прямим обов'язком, однак у співпраці з радою, у їхній громаді вдалось провести вуличне освітлення та реалізувати проєкт соціального автобусного маршруту, брати участь у проєкті, за яким розробили веломаршрути та брендування села.

Як обиратимуть старост?

На непрямих виборах. Це означає, що новообраний голова громади буде висувати кандидатуру старости на голосування депутатів. Раніше старост обирали на прямих виборах – жителі села голосували за старосту.

Що змінять нові правила?

Те, що кандидатуру старости висуватиме голова громади, може зменшити конфлікт між ними, каже керівниця регіонального офісу U-LEAD Тетяна Татарчук. За її словами, новообрані сільські старости будуть за функціями схожі до заступників голів громад.

За словами Володимира Чоботаря, ці зміни зроблять старост більш залежними від голів громад. Водночас, без прямих виборів старости зможуть виконувати свою роботу на місцях, наприклад виписувати приписи про штраф або вирішувати конфліктні ситуації без переживань за рейтинг.

Читайте також

  • Новий бюлетень та ради в новоутворених районах: як голосуватимуть на місцевих виборах

Що відомо

  • Місцеві вибори в Україні заплановані на 25 жовтня 2020 року. Пройти вони мають одночасно на всій території країни — виборці обиратимуть представників місцевих органів влади та міських голів.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди