Драматургиня та режисерка Наталка Ворожбит стала обличчям проєкту "Мої" від ювелірного бренду Guzema Fine Jewelry.
У межах кампанії "Мої" ювелірний бренд висвітлює особливі історії видатних українців та розкриває їхні думки щодо важливості української мови.
Наталка Ворожбит розповіла про місце української мови в її житті. За словами режисерки, найімовірніше, українська — її перша мова, бо "не пам'ятає, коли почала говорити". Коли Наталці був рік, мама відправила дівчинку до бабусі й дідуся в село на Полтавщині. Проте іноді її знову забирали до Києва — і там доводилося говорити російською. У дитячому садочку було переважно російськомовне середовище.
"Я пам'ятаю, як мене цькували вихователі, тому що їм не подобалось, що я «шокаю». Вони казали: «Боже, приехали вот эти...Откуда их привозят...Что они разговаривать не умеют». Ну, приблизно так це було".

За словами Ворожбит, у Києві не лише не модно було розмовляти українською, а навіть вважалося поганим тоном. Тому українська стала для неї домашньою мовою. Мисткиня каже, що часто поверталась у село і "довго не сприймала Київ", а почала любити столицю в підлітковому віці, коли там з'явилися симпатії та захоплення.

У 90-х Ворожбит поїхала навчатися до Москви — в Літературний інститут імені Горького. Поки жінка жила в Росії, вона на цілих десять років "забула про українську мову". Драматургиня згадує, що почала писати твори російською і її там вже навіть "ставили та публікували".
У 2004 році Наталка Ворожбит повернулася в Україну. У 2008 році жінка народила доньку: пригадує, що і з нею спочатку говорила російською.
"Коли я від неї почула перші російські слова, для мене це було переломним моментом, тому що я відчула в цьому якусь неправдивість, неправильність. І сказала: стоп, так не має бути. І перейшла на українську з нею".

Мисткиня зізнається, що в неї залишився один незакінчений твір російською. Вона не може його дописати на замовлення, бо російська мова "більше не те що не надихає, а взагалі тригерить".
Режисерка стверджує: що більше буде українського контенту, то швидше люди заговорять державною. Вона каже, що раніше знімала "кіно, де частина говорить українською, частина російською".
"Мені за це, звісно, всі дорікали. І я розумію тих, хто дорікає. Але я на той момент точно не могла піти проти правди", — зізнається Ворожбит.

Насамкінець Наталка Ворожбит перераховує символічні для себе речі, аби дотриматися концепції прикрас "Мої": "Мої спогади. Мої речі. Мої рідні. Мої чоловіки. Мої мрії. Мої-мої... Мої місця. Мої важливі місця".
Наталка Ворожбит — українська письменниця, драматургиня, режисерка та сценаристка. Лауреатка премії Women In Arts у 2020 році й Шевченківської премії 2022 року. Здобула особливу популярність завдяки серіалу "Спіймати Кайдаша" (2020) за мотивами твору Івана Нечуя-Левицького "Кайдашева сім'я", який транслювали на телеканалі "СТБ".
Про колекцію "Мої"
"Мої" — це просвітницький проєкт, який, за словами команди бренду Guzema, має "підсвітити силу української мови крихітною свічечкою букви ї".
Ключовий елемент колекції — літера ї. Дизайнери стилізували її у прикрасах з білого та жовтого золота: сережках, кольє, каблучках та брошках.

Героями попередніх етапів кампанії були:
- Сергій Жадан — український письменник, перекладач, громадський діяч, фронтмен музичних гуртів "Жадан і Собаки" та "Лінія Маннергейма";
- Марія Квітка — українська фольклористка, співачка та художниця з костюмів фільмів "Памфір", "Чорний ворон";
- Олександра Матвійчук — українська правозахисниця, голова організації "Центр громадянських свобод", яку нагородили Нобелівською премією миру 2022 року;
- Софія Андрухович — українська письменниця, перекладачка та публіцистка. Авторка романів "Фелікс Австрія" та "Амадока";
- Ольга Руднєва — волонтерка, благодійниця та CEO Superhumans Center — центру з протезування та реабілітації людей, постраждалих внаслідок війни;
- учні школи "Майбутнє";
- Наріман Алієв — український режисер та сценарист, лауреат премії "Кіноколо" 2019 року, засновник та ведучий подкасту про культуру Mincultpryvit;
- Олег Скрипка — український музикант, продюсер та лідер гурту "Воплі Відоплясова";
- Віра Агеєва — українська літературознавця, авторка публікацій з історії української модерністської літератури, біографістики, гендерних аспектів мистецтва, а також лауреатка Шевченківської премії та Премії Петра Могили;
- Гамлет Зіньківський — український художник з Харкова, відомий своїм стрит-артом та ілюстраціями;
- Оксана Забужко — українська авторка, викладачка та політична активістка, лауреатка Шевченківської премії;
- Катерина Бабкіна — українська авторка, колумністка, сценаристка, драматургиня;
- Вадим Кириленко та Микита Рибаков — видавці медіа про культуру Gogol Media та історичного ЗМІ "Простір", ведучі подкасту про книги "Вуса Гоголя";
- Анатолій Сачівко — український танцівник, хореограф-постановник, режисер та засновник Apache Crew, "Коло танцю", а також режисер та хореограф кінобалету "Водуруду", що поставлений на хорових творах Миколи Леонтовича;
- ONUKA (Ната Жижченко) — українська музикантка, мультиінструменталістка та авторка пісень, солістка гурту з однойменною назвою;
- Богдан Логвиненко — український письменник, журналіст, засновник українського медіа Ukraїner;
- Іван Малкович — український поет і видавець, засновник видавництва "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА";
- Саша Маслов — американський фотограф родом із Харкова, який співпрацює з The New York Times, The Wall Street Journal;
- Юрій Андрухович — український поет, прозаїк, перекладач та есеїст, один із засновників постмодерністської течії в українській літературі — "станіславського феномену";
- Ірена Карпа — українська письменниця, журналістка, співачка;
- Богдана Неборак — українська журналістка та культурна менеджерка;
- Любов Якимчук — українська поетеса, журналістка та лауреатка низки літературних нагород;
- Джамала — співачка та авторка пісень, переможниця міжнародного пісенного конкурсу "Євробачення" у 2016 році.

Про бренд Guzema
Бренд ювелірних прикрас створила у 2016 році українська журналістка Валерія Гузема.
У 2017 році з'явився перший бутик у Києві. Цього ж року команда Guzema отримала премію в номінації "Найкращий стартап" від Elle Style Awards.
У 2020-му Валерія Гузема перемогла в номінації "Лідер думок" від Elle Style Awards та увійшла до списку "Top 30 Under 30" KyivPost.
2021 рік також приніс команді бренду численні нагороди: "Найкращий дизайнер прикрас" за версією Best Fashion Awards та відзнаку "Найкращий соціальний проєкт" за версією Elle Style Awards для організації Guzema Foundation. Також цього року Валерія Гузема увійшла до списку "30 найуспішніших підприємниць України" за версією медіа "НВ" та до рейтингу "30 до 30" від "Forbes Україна".
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]