Легка атлетика: чемпіонат світу

Легка атлетика: чемпіонат світу

"Постійно переживаю". Українська ходунка Цвілій – про дебют на чемпіонаті світу та перехід на олімпійську дистанцію

"Постійно переживаю". Українська ходунка Цвілій – про дебют на чемпіонаті світу та перехід на олімпійську дистанцію

Ексклюзивно
"Постійно переживаю". Українська ходунка Цвілій – про дебют на чемпіонаті світу та перехід на олімпійську дистанцію
Фото: TOBIAS SCHWARZ/AFP via Getty Images

28-річна легкоатлетка вперше в кар'єрі виступить на такому рівні, однак змагатиметься в дисципліні, якої не буде на Іграх у Парижі.

На чемпіонаті світу з легкої атлетики, який з 18 серпня триває в угорському Будапешті, серед 29 українських спортсменів одразу вісім представлятимуть спортивну ходьбу. На дистанціях у 20 та 35 кілометрів змагатимуться троє чоловіків та п’ятеро жінок.

Суспільне Спорт – ексклюзивний транслятор чемпіонату світу-2023 з легкої атлетики в Україні. Дивіться прямі трансляції змагань на сайті та телеканалі Суспільне Спорт, місцевих телеканалах Суспільного.

Для трьох українських ходунів світова першість в Угорщині є дебютною. На дистанції 35 кілометрів виступатимуть Аліна Цвілій і Василина Сидорчук, а на 20 кілометрах стартував Сергій Світличний.

Аліна Цвілій – не є новою людиною в збірній, адже вже неодноразово представляла Україну на континентальних та світових чемпіонатах зі спортивної ходьби. Найвищі результати вона показувала на 35 та 50 кілометрах. Однак наступний сезон спортсменка спробує присвятити виступам на зовсім іншій дистанції: на Олімпійських іграх жінки змагатимуться лише на 20-кілометрівці.

Суспільне Спорт поспілкувалося із легкоатлеткою перед стартом чемпіонату світу-2023 про її підготовку до цьогорічних змагань, очікування від дебюту та плани змінити дисципліну перед виступом у Парижі у 2024 році.

  • Про підготовку до чемпіонату світу вдома

"До чемпіонату світу я готувалася в Україні. Просто така ситуація, що не можу виїхати, у мене двоє дітей. Тому мені трішки складніше, ніж іншим спортсменам. Збірна готувалася у Банській-Бистриці, а я була вдома сама. До Будапешта поїхала вже 16 серпня.

Цього року ми весь час готувалися в Мукачеві, чотири рази туди на збори вибиралися. Там погода тепліша, хоч було по-різному. Потім були змагання в Україні з відбором на Європу. Був ще збір у Сянках: там гори, після них непоганий результат виходить. Ми там ходимо по трасі, бо по стадіону дуже складно, це навіть неможливо. Коли в тебе великий кілометраж, 30 чи 20 кілометрів, то це тільки дорога.

Як поєдную тренування з материнством? Улітку донька в бабусі, а трирічний син зі мною їздить по зборах. На зборах мені допомагає тренер, а в Україні – донька, вона у мене вже доросла, ходить до школи".

  • Про особливості тренування спортивних ходунів

"Тренування під час підготовки складають від півтори до трьох годин на день. Плюс ще вечірні тренування, це ще година. Розминка, треба розтягнутися, щоб не було травми, тому може бути і три з половиною години, якщо довга дистанція. Вечірнє тренування – це вже заминка, ми бігаємо після ранкового тренування. Для нас біг – це відновлення. Бігаємо шість, вісім, деколи десять кілометрів.

У себе в Борисполі я тренуюся на трасі, на виїзді з міста. Коло – два кілометри, я там постійно ходжу. Там не дуже людно, асфальтове покриття. Деколи їздимо в Бровари, там живуть інші спортсмени. Там підготовка в парку, але постійного місця немає, постійно міняємо його".

  • Про очікування від дебютного чемпіонату світу

"Минулого року мали взяти участь у командному чемпіонаті світу зі спортивної ходьби, але тоді не поїхали. У Будапешті ж я дебютую на чемпіонатах світу. Щоб потрапити туди, потрібно було виконати норматив. Ми мали зробити це на чемпіонаті Європі, але тоді не вистачило двох хвилин і кількох секунд. Тому ми пройшли на чемпіонат світу через добір: на дистанцію у 35 кілометрів я і Василина Сидорчук.

У Будапешті я б хотіла покращити свій результат. Багато що залежатиме від погодних умов, переїзду. Зараз це головні змагання для мене. Я кожен старт хвилююся, постійно переживаю. Нема різниці, міжнародний він чи в Україні. Мабуть, у кожного спортсмена таке буває".

  • Про зміну основної дистанції перед Олімпіадою-2024

"На Олімпійських іграх наступного року дистанції в 35 кілометрів не буде. Хочуть зробити пробну змішану естафету. Я ж спробую себе на 20 кілометрах, перейду на цю дистанцію. Там треба йти десь за годину і 30 хвилин або швидше. У мене найшвидший результат на цій дистанції за всі роки – 1:33:05. Спробую швидше, а там вже як вийде. Бо коли олімпійська дисципліна, то багато спортсменів хочуть там виступати, усі сильні. Буде складний відбір. На дистанції у 20 кілометрів треба постійно швидко йти і терпіти. На 35 кілометрах починаєш повільніше, розходжуєшся, а потім починаєш додавати. Я б сказала, що тут трішки легше".

Хто така Аліна Цвілій

  • Аліна Цвілій – 28-річна українська легкоатлетика, що спеціалізується на спортивній ходьбі та представляє на змаганнях Київську область.
  • У 2018 році Цвілій виграла "срібло" чемпіонату Європи на дистанції 50 кілометрів, однак пізніше була дискваліфікована за порушення антидопінгових правил і втратила нагороду. Загалом через відсторонення українська ходунка повністю пропустила сезони 2019 і 2020-го років.
  • Її найкращий результат на олімпійській дистанції 20 км – 1:33:05 (2016), а на 35 км – 2:55:39 (2023).
  • Цьогоріч у Цвілій був лише один міжнародний старт – командний чемпіонат Європи в Чехії. Там вона фінішувала десятою та встановила PB на дистанції 35 км.
  • Окрім Цвілій, на чемпіонаті світу на 35 км також змагатимуться Василина Сидорчук, Ігор Главан й Іван Банзерук. Змагання відбудуться 24 серпня.
На початок