На Кіровоградщині впроваджують нові стандарти роботи з дітьми, які є учасниками кримінального процесу

На Кіровоградщині впроваджують нові стандарти роботи з дітьми, які є учасниками кримінального процесу

На Кіровоградщині впроваджують нові стандарти роботи з дітьми, які є учасниками кримінального процесу
"Зелені кімнати" у Малій Висці та Благовіщенську. Фото: Кіровоградської обласної прокуратури

Кіровоградська область увійшла до переліку шести регіонів, де впроваджують нові стандарти роботи з дітьми, які через різні життєві обставини стали учасниками кримінального процесу. Про роботу пілотного проєкту з імплементаціївпровадження і виконання Міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини, в етері Українського Радіо Кропивницького розповіла начальниця відділу захисту інтересів дітей та протидії насильству Кіровоградської обласної прокуратури Алла Мороз.

За останнє півріччя 2023 року неповнолітні на Кіровоградщині скоїли 77 кримінальних правопорушень. За такий самий період 2022 року — 18. В Україні ріст дитячої злочинності у 2023 році збільшився на 83,2%.

Система правосуддя, яке дружнє до дитини, має на меті мінімізувати можливу психологічну шкоду під час вчинення правових процедур. Спеціалісти намагаються підготувати до них дитину незалежно від статусу, який вона має під час провадження: обвинувачений, потерпілий чи свідок.

Для цього під час допитів з дитиною працюють психологи, правоохоронці, та працівники соціальних служб. Допити проводять у спеціальних просторах, які називають "Зеленими кімнатами".

"Дитині не потрібно їхати до суду, – розповідає Алла Мороз. – Вона перебуває в більш комфортних умовах, може висловити свою думку, заспокоїтися, перш ніж ми зможемо її допитати".

Допит дитини має свої специфічні особливості. Дитяча психіка може не запам'ятовувати конкретні обставини події, заміщує одні емоції іншими. Допитуючи дитину, намагаються не нагадувати часто про скоєний проти неї злочин, щоб не поглиблювати травму. Спілкуються з дитиною без присутності людини, яка її кривдила. Учасники кримінального процесу, які не залучені в допиті, перебувають за склом.

Такий допит проводять один раз – під час досудового слідства або в ході судового розгляду. Допити записують на відео, воно стає основою для експертизи.

Таких безпекових кімнат в Кіровоградській області чотири: в Благовіщенському, Малій Висці, Олександрії та Кропивницькому.

В "Зелених кімнатах" Кіровоградської області провели понад 90 інтерв'ю з дітьми.

Ще одну "Зелену кімнату" планують відкрити у Світловодську до кінця 2023 року.

У вересні в Кропивницькому відкриють "Барнахус"

За словами Алли Мороз, у вересні в місті планують відкрити мультидисциплінарний центр "Барнахус".

"Барнахус" — це будинок, який вміщує декілька кімнат: медична — де дитині можуть провести судово-медичну експертизу, кімната для спілкування з психологом, ігрова кімната. Якщо дитині комфортна присутність когось з родичів, їх запрошують, але зазвичай дитина хоче говорити з психологом, каже Алла Мороз. Відмінність між "Зеленою кімнатою" і "Барнахусом" не в способі поводження з дітьми, а тільки в кількості приміщень.

Такі центри вже діють в Києві, Житомирі, Тернополі та Вінниці.

На початок