У Києві дівчині відмовили в роботі через ВІЛ-статус

У Києві дівчині відмовили в роботі через ВІЛ-статус

У Києві стажерку відмовилися брати на роботу в зоомагазин через ВІЛ-позитивний статус
Тестування на ВІЛ (ілюстративне). Фото: Суспільне Луцьк

У Києві 20-річну дівчину відмовилися брати на роботу у зоомагазин, коли дізналися про її ВІЛ-позитивний статус. Мотиви звільнення пояснили "можливими ризиками для колективу".

Про цей випадок повідомив на своїй сторінці в Instagram рух "Teenergizer", що об’єднує підлітків регіону Східної Європи та Центральної Азії.

Зазначається, що дівчина Ліза дізналася про свій ВІЛ-позитивний статус у 16 років. З того часу вона проходить необхідне лікування. Вона відкрито говорила оточуючим, що має вірус імунодефіциту.

Нещодавно дівчина проходила стажування в одному із зоомагазинів столиці. Після того, як Ліза розповіла про свій статус колезі, керівництво припинило її стажування і відмовилося брати на роботу. Стажерці повідомили, що причиною такого рішення є її ВІЛ-статус.

"Я ніколи не переживала подібний досвід. На мою адресу лунали дуже дивні теорії на кшталт: "а якщо ти поріжешся упаковкою з-під корму і піде кров?" Я намагалась пояснити, що я "безпечна", але на наступний день отримала повідомлення, що мене там більше не хочуть бачити", — цитує слова дівчини "Teenergizer".

У спільноті нагадують, що, згідно зі статтею 2-1 "Кодексу законів про працю України", будь-яка форма дискримінації у сфері праці на підставі стану здоров'я заборонена.

"Люди з ВІЛ+ статусом могли б згадувати про хворобу лише тоді, коли потрібно прийняти терапію. А не тоді, коли їх звільняють з роботи. Не тоді, коли бояться, що хтось випадково дізнається про статус і розповість іншим", — зазначають у русі "Teenergizer".

Що відомо про захворюваність на ВІЛ/СНІД в Україні

Україна посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних. За роки незалежності СНІД забрав життя більше 50 тисяч українців. Щодня в Україні в середньому реєструється 33 випадки захворювання на ВІЛ, 9 – на СНІД.

Після вторгнення Росії в Україну кількість пацієнтів, які отримували лікування, на початок 2023 року становила 121 189 людей. Показники щодо смертності через СНІД, незважаючи на війну, не погіршились.

В Україні, за даними Центру громадського здоров'я МОЗ, за січень-жовтень 2022 року офіційно зареєстровано 10239 випадків ВІЛ-інфекції, що на 19% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Це означає, що кожна п’ята людина, яка могла бути діагностована, не дізналася про свій ВІЛ-статус через війну.

На початок