"Руська — не російська". Чому вулицю Руську в Чернівцях не потрібно перейменовувати

"Руська — не російська". Чому вулицю Руську в Чернівцях не потрібно перейменовувати

"Руська — не російська". Чому вулицю Руську в Чернівцях не потрібно перейменовувати
Фото: Тарас Піц

У Чернівцях вулиця Руська не входить до списку перейменувань у межах деколонізації. Назва вулиці пов'язана з Київською Руссю, а не Росією, каже історик Назарій Христан. На його думку, перейменовувати вулицю не потрібно, оскільки так українці позбавляються свого минулого.

Чому вулиця Руська має таку назву

Вулиця Руська почала так називатися ще в австрійський час. Зокрема таку назву видно на карті Чернівців 1880 року. Назва пов'язана із русинами — так раніше називали українців. Поступово самоідентифікація русинів перетворилася на українців, коли українці сформувалися як політична нація.

"Назва вулиці означала те, що це є дорога до русинів, до рутенів, на велику Русь, тобто на територію великої України. Тут, на вулиці Руській, селилися українці, тут була українська греко-католицька церква на той час, а наприкінці вулиці був народний дім. І відповідно ця дорога — це був такий безпосередній осередок українства в багатонаціональному місті", — розповів Суспільному кандидат історичних наук Назарій Христан.

"Руська - не російська". Чому вулицю Руську в Чернівцях не потрібно перейменовувати
Катедральний Собор Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ. Фото 1937-1944 років. Світлина з колекції Едварда Туркевича

"Русь — це не Росія"

Середньовічна держава Русь є прабатьківщиною українців, каже Назарій Христан. Хоч територія Русі охоплювала і сучасні землі Білорусі, Росії, Литви та інших країн, втім політичне ядро Русі завжди було у Києві, а основні політичні центри й великі міста також були українськими.

Російські історики поширювали ідею про те, що спадкоємицею Русі після її занепаду у 13 столітті стало Московське царство, а потім Російська імперія, Радянський союз та РФ.

Український історик Михайло Грушевський створив концепцію, згідно з якою продовженням Київської Русі стала не Московія, а так зване Галицько-Волинське князівство, або держава Романовичів чи Руське королівство. За словами Назарія Христана, ця держава на чолі з королем Данилом Романовичем у 13 столітті обрала західний вектор розвитку. Тоді українські землі інтегрувалися до європейського культурного простору.

"Натомість Москва в XIII столітті обирає азійський шлях інтеграції, інтеграції із монгольською державою, і поступово перехід до деспотичної отої самодержавної монархії", — каже Назарій Христан.

"Руська - не російська". Чому вулицю Руську в Чернівцях не потрібно перейменовувати
Фото приблизно 1900 року. Світлина з колекції Едварда Туркевича

Чому росіяни хочуть привласнити Русь

Концепція правонаступності РФ від Русі є пропагандистською доктриною росіян. За його словами, у російській історіографії стирають усі згадки та назви, пов'язані з Україною, аби стерти український слід в історії Русі.

"Натомість з давніх-давен наші сусіди європейці в різних країнах знали про те, що на території українських земель проживає народ русів, народ русинів, рутенів. Їх вони асоціювали тоді безпосередньо із повноцінними мешканцями державного утворення", —каже історик.

Чи треба перейменовувати вулицю Руську

Якщо у Чернівцях перейменують вулицю Руську, то це означатиме, що ми погоджуємося із російською пропагандою, каже Назарій Христан.

"Якщо ми погоджуємося із цією думкою, що ми відношення до Русі не маємо, це означає, що ми втрачаємо величезний багатовіковий пласт нашої історії. І фактично підіграємо повністю росіянам у цьому ідейному протистоянні. Допоки українці мають пам'ять про Русь як безпосередньо свою державність, доти неможливо заперечити українців як державу у повному вигляді," — каже Назарій Христан.
"Руська - не російська". Чому вулицю Руську в Чернівцях не потрібно перейменовувати
Вулиця Руська на фото до 1918 року. Світлина з колекції Едварда Туркевича

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected]

На початок