Вступники, які належать до пільгових категорій, мають право перевестись на вакантні місця державного замовлення в університетах України. Про відповідну процедуру та її умови Українському Радіо Кропивницького розповіла відповідальний секретар приймальної комісії Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка Наталія Подопригора.
Кількість вакантних місць в тому чи іншому закладі освіти стає відома після завершення вступної кампанії. На ці місця оголошується додатковий набір, сказала Наталія Подопригора.
Хто може перевестись на вакантні державні місця
- Вступники, які йдуть поза конкурсом. Вони мають можливість вступити за результатами співбесіди, для них рейтинговий бал не формують: "Це, наприклад, ветерани війни та діти, які не можуть відвідувати заклад освіти за станом здоров’я. В Україні цьогоріч 56 таких вступників";
- Вступники з тимчасово окупованих територій, які не змогли скласти мультитест: "Вони можуть вступити за співбесідою, навіть дистанційною. Для них відвели 2-10% від держзамовлення";
- 10% державних місць відведено дітям ліквідаторів аварії на ЧАЕС, шахтарів з відповідним стажем й тим, для кого не змогли створити відповідні стану здоров’я умови складання мультитесту;
- Абітурієнти, які вступають на загальних засадах. Після перерозподілу державних місць спрацьовує процедура конкурсу на бакалаврат.
Про конкурсні пропозиції на вакантні державні місця
Зі слів секретаря приймальної комісії, є два види конкурсних пропозицій: відкрита – коли заяви подають на одну спеціальність від усіх українських закладів освіти, відбирають кандидатів згідно з рейтингом та фіксована – розподіляють на конкретні заклади освіти конкретними міністерствами: "Щодо відкритої пропозиції – дають від мінімуму до максимуму місць. Мінімум – одне місце, максимум рахують згідно з відсотками набору попереднього року. Складаючи рейтинг, враховують пріоритетність вибору самого вступника, оскільки вони мають право подати та, як правило, подають п’ять заяв на вступ. Враховують першочергову думку вступника. Рахує це все система, збоїв не було, все прозоро".
Якщо не вистачає державних місць за квотами (2 та 3 пункти – ред.) згідно з рейтингом, конкурсанти переходять до категорії вступників на загальних засадах. Якщо й там не вистачить місця – вони можуть скористатись правом переведення на наявні вакантні державні місця на спеціальностях, де недобір: "Вступники-пільговики позначені у кабінеті вступника певними кодами. Дітей, батьки яких (або один з батьків – ред.) загинули під час виконання службових обов’язків, переводять на вакантне державне місце, незалежно від конкурсного балу. Загалом цьогоріч до конкурсу на державне місце допускали вступників, у яких 130 балів – мінімум, за результатами мультитесту".
Податись на переведення можна до 16 серпня.