Закупівлі Міноборони. Вартість одягу для військових під час доставки здорожчала у 3 рази — ЗМІ

Закупівлі Міноборони. Вартість одягу для військових під час доставки здорожчала у 3 рази — ЗМІ

Закупівлі Міноборони. Вартість одягу для військових під час доставки здорожчала у 3 рази — ЗМІ
Міністерство оборони України. Фото: Міноборони

Журналісти з'ясували, що ціна військового екіпірування, закупленого Міністерством оборони у 2022 році, зросла втричі під час доставки.

Про це повідомляється у розслідування видання "Дзеркало тижня".

Зазначається, що ще влітку 2022 року українські виробники били на сполох, що Міноборони не оголошує вчасно закупівель зимового одягу для бійців. Оскільки, аби доставити тканину з Азії та пошити екіпірування, потрібно декілька місяців.

"Ці місяці було втрачено саме з вини Міністерства та інших урядовців, які вчасно не вирішили проблемних питань", — вважають журналісти.

Розслідувачі вказали, що восени 2022 року МО уклало контракт із турецькою фірмою Vector avia hava araçlari на постачання зимового одягу. За даними джерел "Дзеркало тижня", ця фірма лише у жовтні-грудні ввезла до України з Туреччини 233 тисяч курток на 20 мільйонів доларів і 202 тисяч штанів на 13 мільйонів доларів.

Вартість була прийнятною як для зимового одягу. Куртки від турків йшли по 86 доларів. Інший постачальник з Болгарії віз для Міноборони з Китаю куртки по 95 доларів.

Але проблема в тому, підкреслюють представники ЗМІ, що з Туреччини насправді їхали не зимові, а літні куртки.

За даними видання, середня вага китайських курток була два кілограми. А турецьких — 1,1 кілограма, що дуже схоже на різницю між літнім жакетом і зимовою теплою курткою.

У розпорядженні журналістів опинився пакет супровідних документів на одну з партій товару від Vector avia. Там видно, як 4 900 курток загальною вартістю 142 тисячі доларів перетворюються на 4 900 курток за 421 тисячу доларів.

"Дорогою між турецькою й українською митницями куртки магічно перетворилися з "камуфляжних" на "зимові повітрозахисні" і на цьому перетворенні набрали державної ваги з 29 до 86 доларів за штуку", — інформують розслідувачі.

"Дзеркало тижня" додає, що маржа залишилася на турецькій фірмі Vector avia hava araçlari, яка належить українцю Роману Плетньову із Запоріжжя.

У судовому реєстрі є дані про кримінальне провадження щодо цього одягу. Київський науково-дослідний інститут судових експертиз встановив, що "поставлені за договором №VV2022-M1908 куртки вітровологозахисні зимові та штани вітровологозахисні зимові не можуть використовуватись за своїм цільовим призначенням".

"А зимовий одяг, який їхав до України за іншим договором №VV2022-М1708, кордон у Молдові перетинав із документами 27 500 доларів за партію, а кордон в Україні — вже за 367 500 доларів. Ба більше, куртки з цієї партії вже продаються в інтернеті", — підсумували журналісти.

Що відомо про скандали у Міноборони

21 січня видання "Дзеркало тижня" опублікувало матеріал, в якому стверджується, що за участі Міністерства оборони розкрадаються кошти на закупівлі харчів для ЗСУ.

Зокрема, відомство законтрактувало яйця по 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна в магазині Києва тоді була близько 7 грн за штуку, а картоплю замовили по 22 грн за кілограм, при цьому роздрібна ціна в магазині становила 8-9 грн.

У МО заявили, що інформація про закупівлю харчування для армії за завищеними цінами розповсюджується з ознаками навмисних маніпуляцій та вводить в оману.

На тлі скандалу подав у відставку заступник міністра оборони. Згодом звільнений В'ячеслав Шаповалов отримав підозру від ДБР. Також Бюро затримало підприємців, які продавали військовим яйця по 17 гривень.

На початок