Поправки до закону: тепер у разі реорганізації музею подальшу долу колекції необхідно узгоджувати з Мінкультом

Поправки до закону: тепер у разі реорганізації музею подальшу долу колекції необхідно узгоджувати з Мінкультом

Поправки до закону: тепер у разі реорганізації музею подальшу долу колекції необхідно узгоджувати з Мінкультом
Верховна рада. Фото: УНІАН

У Верховній Раді підтримали проєкт закону про внесення змін до статті 10 закону "Про музеї та музейну справу" — ним регулюють порядок подальшого використання музейних зібрань у разі реорганізації закладів. Про це 9 серпня повідомила пресслужба Міністерства культури та інформаційної політики.

Відтепер у разі реорганізації закладів державної та комунальної форми власності, керівники мають обов'язково погоджувати з Мінкультом порядок подальшого використання музейних зібрань.

"Ці зміни до законодавства не тільки допоможуть краще зберігати музейний фонд України, а й забезпечуватимуть прозорість процесу реорганізації музеїв", — йдеться у повідомленні.

У відомстві зазначають, що законопроєкт дасть можливість не допустити прихованої ліквідації музеїв через ці механізми.

Раніше порядок використання музейних зібрань у разі ліквідації музею визначав засновник за погодженням із МКІП. Але у випадку реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) обов'язкового погодження з міністерством не було. Це могло загрожувати збереженню музейного фонду України.

Українські музеї та евакуація

Раніше у 2022 році колишній міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко в інтерв’ю Суспільному розповідав, що Мінкульт готує зміни до законодавства, щоб удосконалити механізми евакуації музеїв.

Колишнього міністра часто критикували саме за те, що музейні колекції не евакуювали на початку повномасштабної війни, зокрема з Херсона та Маріуполя. За його словами, евакуація все ж відбувалася — зокрема, вивезли артефакти Національного художнього музею в Києві та ще "кількасот тисяч артефактів із різних музеїв країни".

Міністр заявляв, що в Україні немає закону про превентивну евакуацію, тож вивезення експонатів не починали раніше.

А також наголошував, що музеї в Херсоні не евакуювали, бо російські війська просувалися надто швидко, те саме стосується колекцій у Маріуполі. Російські війська під час окупації Херсона викрали 11 тисяч із 16 тисяч артефактів Херсонського обласного художнього музею.

"Більшість музеїв не перебувають безпосередньо в нашому підпорядкуванні, це підпорядкування місцевих органів влади, і нам потрібно взаємодіяти як з ними, так і з правоохоронцями стосовно цього питання", — також казав Ткаченко про складність евакуації.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок