"Рух пацифістів" обвинуваченого в держзраді журналіста Коцаби планують номінувати на Нобелівську премію миру

"Рух пацифістів" обвинуваченого в держзраді журналіста Коцаби планують номінувати на Нобелівську премію миру

Руслан Коцаба
. Руслан Коцаба. Скрін з відео: Youtube/Ruslan Kotsaba

Міжнародне бюро миру (IPB) в Берліні оголосила про намір висунути на Нобелівську премію миру 2024 року три організації з України, Росії та Білорусі, які займаються захистом права на відмову від військової служби з міркувань совісті. Серед номінантів "Український рух пацифістів" проросійського журналіста Руслана Коцаби, обвинуваченого у державній зраді.

Про це йдеться у повідомленні на сайті Міжнародного бюро миру.

IPB зазначає, що номінує на Нобелівську премію миру 2024 року "три видатні організаці": "Український рух пацифістів", російський "Рух свідомих відмовників від військової служби" та білоруську організацію "Наш Дім". Всі три організації позиціонують себе як такі, що займаються захистом права на відмову від військової служби з міркувань совісті. Їх номінують, коли з 1 вересня розпочнеться прийом заявок.

"Рішення висунути ці три організації є свідченням їхньої непохитної відданості у відстоюванні права на відмову від військової служби з мотивів сумління та просуванні прав людини та миру у відповідних країнах", — йдеться у повідомленні організації.

В IPB заявили, що зазначені організації "продемонстрували неперевершену досконалість і відданість у своїх зусиллях як захисників миру, відмови від військової служби з мотивів совісті та прав людини", особливо після того, як 24 лютого 2022 року почалася війна Росії проти України, і "попри значну стигматизацію, з якою зіштовхнулася кожна організація".

У Міжнародному бюро миру зазначили, що "відмова від військової служби з міркувань совісті є конкретним засобом сприяння миру" та невідчужним правом людини, що гарантується Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, і висловили сподівання, що ця номінація нагадає урядам світу про необхідність поважати це право та надавати альтернативи військовій службі для тих, хто відмовляється від служби в армії.

Міжнародне бюро миру (ІРВ) — рух за мир, заснований у 1891 році, за підсумками Міжнародного конгресу миру у Римі. Основними завданнями Міжнародного бюро миру були організація та проведення міжнародних конференцій, пропаганда миру, а також підтримка контактів пацифістських груп та установ. За організацію конференцій з роззброєння у 1910 році ІРВ відзначили Нобелівською премією миру.

За Статутом фундації Нобеля лауреати Нобелівської премії миру мають право висувати номінантів на цю премію.

Що відомо про обвинуваченого у держзраді Руслана Коцабу

У січні 2015 року Руслан Коцаба розмістив у мережі інтернет відеозвернення до Президента України, у якому закликав українців бойкотувати мобілізацію. Окрім того, він брав участь у низці передач пропагандистського характеру на російських телеканалах.

Коцабу затримали у лютому 2015 року. Його звинуватили у державній зраді та перешкоджанні діяльності Збройних сил України.

У травні 2016 року Івано-Франківський міський суд виніс обвинувальний вирок Руслану Коцабі. Колегія суддів призначила журналісту покарання у вигляді три з половиною роки позбавлення волі за перешкоджання діяльності Збройних сил України.

Після оскарження вироку Апеляційний суд області повністю виправдав Коцабу та визнав його невинним. Прокуратура оскаржила це рішення у Вищому спеціалізованому суді України, який направив справу Коцаби на повторний розгляд.

У лютому 2018 року Апеляційний суд Івано-Франківської області ухвалив рішення направити справу у Долинський районний суд. Звідти обвинувальний акт повернули прокуратурі через брак доказів. Прокуратура такі дії суду оцінила незаконними й оскаржила повернення обвинувального акту. З квітня 2019 року справа перебуває на розгляді у Коломийському суді.

16 січня 2023 року засідання у справі Руслана Коцаби не відбулося через неявку усіх сторін. Обвинувачений перебуває у США. Про це він поінформував на своєму YouTube-каналі.

У Держприкордонслужбі відмовилися повідомити, яким чином і коли обвинувачений у державній зраді журналіст Руслан Коцаба перетнув державний кордон, посилаючись на те, що це — інформація з обмеженим доступом. Про це у відповіді на інформаційний запит Суспільному надіслав директор Департаменту охорони державного кордону Леонід Баран.

22 лютого 2023 року адвокатка обвинуваченого Світлана Новицька під час судового засідання у Коломийському міськрайонному суді повідомила, що Руслан Коцаба виїхав з України у США зі статусом політичного біженця.

9 березня на засіданні Коломийського міськрайонного суду суддя Олександр Калинюк повідомив, що обвинувачений у державній зраді Руслан Коцаба виїхав у Сполучені Штати Америки за програмою "Єднання заради України", яку для допомоги українським біженцям запровадив президент США Джо Байден.

11 квітня 2023 року суддя Олександр Калинюк повідомив, що Генеральне консульство України в Нью-Йорку дозволило Коцабі взяти участь у судовому процесі в режимі онлайн-конференції. Однак на засідання блогер не з’явився. Причина — не зміг виготовити електронний ключ.

14 липня 2023 року Коцаба вперше за майже рік свого перебування за кордоном, вийшов онлайн на зв'язок під час судового засідання.

На початок