"Є підприємства, де на зарплату витрачають 1-3% з рахунків". На Кіровоградщині перевіряють підприємства-боржники

"Є підприємства, де на зарплату витрачають 1-3% з рахунків". На Кіровоградщині перевіряють підприємства-боржники

"Є підприємства, де на зарплату витрачають 1-3% з рахунків". На Кіровоградщині перевіряють підприємства-боржники
Фото ілюстративне: unsplash

У червні Державна служба з питань праці поновила перевірки оформлення трудових відносин, порушень термінів виплати заробітної плати та законності припинення трудових договорів на підприємствах. Про це в етері Українського Радіо Кропивницького розповіла начальниця відділу з питань праці західного регіону управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці Олена Хіміч.

На 4 серпня здійснили 23 перевірки на підприємствах регіону, де є зарплатні борги.

Проведення планових та позапланових перевірок на період воєнного стану припинили через постанову уряду від 13 березня 2022 року. Та 19 липня 2022 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин".

У ньому зокрема йдеться про те, що у період дії воєнного стану інспектори праці можуть здійснювати перевірки роботодавців:

  • за зверненням людини про порушення;
  • за дорученням прем'єр-міністра;
  • настання аварії чи нещасного випадку;
  • за зверненням від органів місцевого самоврядування;
  • через невиконання приписів про усунення порушень;
  • через звернення профспілок за дорученням працівника.

У період дії воєнного стану штрафи до роботодавців можуть не застосовувати, якщо ті усунуть порушення у визначений термін.

З початку введення воєнного стану кількість звернень від людей щодо заборгованості із заробітної плати зменшилася, сказала Олена Хіміч: "Люди втомилися звертатися, оскільки суттєвої допомоги не було через мораторій на перевірки. З відновленням перевірок усі звернення систематизували і інспектори вийшли на перевірки до підприємств-боржників. Їх до пів сотні – тих, що звітують".

Зі слів начальниці відділу Держпраці, за підсумком 23 перевірок на кожному з підприємств-боржників склали протоколи про притягнення керівників до адміністративної відповідальності: "Матеріали по двох підприємствах з ознаками кримінального злочину направили до Нацполіції. Там керівники направляли на виплату зарплати 1-3% з грошей, що надійшли на рахунок підприємства".

Згідно зі статтею 115 Кодексу законів про працю затримка виплати заробітної плати є порушенням, за яку передбачені фінансова, адміністративна та кримінальна відповідальність.

  • Фінансова відповідальність для підприємців, які використовують найману працю, передбачена статтею 265 Кодексу законів про працю і становить три мінімальні зарплати.
  • Адміністративна відповідальність за порушення встановлених термінів виплати заробітної плати та виплату її не в повному обсязі передбачена статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Посадових осіб підприємства штрафують, сума штрафу – 510-1700 гривень.
  • Кримінальна відповідальність (для керівника підприємства – ред.) за безпідставну умисну невиплату заробітної плати передбачена статтею 175 Кримінального кодексу України. Санкція статті – 8500-17000 гривень штрафу або до двох років виправних робіт, або до двох років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. За невиплату внаслідок нецільового використання грошей, призначених для виплати заробітної плати – 17-25,5 тисяч гривень штрафу або до трьох років обмеження волі, або до п’яти років позбавленням волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Служба з питань праці у Кіровоградській області розташована на вулиці Театральна, 24 у місті Кропивницький. Телефон (0522) 32-04-30, e-mail: [email protected]; [email protected]

На початок