Майстрині з Кіцманя виготовляють весільні вінки з ковилою, які внесли до переліку нематеріальної культурної спадщини

Майстрині з Кіцманя виготовляють весільні вінки з ковилою, які внесли до переліку нематеріальної культурної спадщини

Майстрині з Кіцманя виготовляють весільні вінки з ковилою, які внесли до переліку нематеріальної культурної спадщини
Дівчата з села Стрілецький Кут в урочистих вінках, 1909 рік. Буковинський центр культури і мистецтва

Кіцманська майстриня Дарія Стасюк разом із донькою Діаною Новак виготовляють буковинський урочистий вінок, який внесли до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини. Вінок оздоблюють силянками, паперовими квітами та живою рослиною — ковилою. Такі головні убори є частиною весільного обряду, їх досі надівають наречені в чотирьох селах Буковини. Майстрині розповіли Суспільному Чернівці, чому почали створювати вінки та як їх виготовляють.

Вінок побачили на фото

Діана разом із мамою вирішили відтворити саме цей елемент одягу нареченої, коли побачили його на архівній фотографії дівчат із Кіцманя. Відтоді почали виготовляти та колекціонувати вінки.

«Знаємо, що його в нас носили й ми захотіли показати іншим, як він буде виглядати вживу. Зараз є багато охочих відтворити своє весілля в давньому звичаї, тому такі вінки цікавлять багатьох», — каже майстриня Дарія Стасюк.

Вінок має форму циліндра, який надягають нареченій на рівень брів. Його зверху оздоблюють ковилою, яку складають у пучки та прикріплюють по колу. За словами Діани Новак, робота з ковилою складна, оскільки рослина дуже тонка й ламка.

Вінок — нематеріальна культурна спадщина

50 років тому традиція надівати урочистий вінок із ковилою зберігалась у приблизно п’ятьох десятках сіл, зараз головний убір надівають наречені лише в Рідківцях, Топорівцях, Магалі та Чорнівці, каже етнографиня Іванна Стеф’юк. У ньому дружки разом із нареченою запрошують гостей на святкування. У Мамаївцях вінок надівали нареченій на весільну церемонію.

«Зараз вінок із ковилою внесений до матеріальної спадщини України. І це означає, що визнали його самобутність, цікавість і потребу в охороні. Однак охороні підлягає не сам вінок, а знання майстринь, які його виготовляють», — каже Стеф’юк.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок