Колекція Музею історії Кам’янського поповнилась новими зразками старовинної цегли та черепиці: чим вони цікаві

Колекція Музею історії Кам’янського поповнилась новими зразками старовинної цегли та черепиці: чим вони цікаві

Старовинна цегла з Музею історії Кам’янського
Фото: Кам’янська міська рада

Колекція Музею історії Кам’янського, що на Дніпропетровщині, поповнилась новими експонатами зразками старовинної цегли та черепиці. Про це йдеться в повідомленні пресслужби Кам'янської міської ради.

Зразки цегли та черепиці є своєрідним літописом забудови міста та селищ, розвитку будівельної промисловості на межі ХІХ–ХХ століть, сказано в повідомленні. Клейма на будматеріалах зберігають прізвища власників фабрик і заводів.

Так, корпуси заводської лікарні, найстарішої в Кам’янському, споруджувалися з цегли, виробленої, зокрема, на заводах купця Григорія Яська, що діяли в селах Мишеловка та Пирогове Київської губернії. На спорудженні заводського училища використовувалася цегла, виготовлена на заводах купця, домовласника й громадського діяча Якова Бернера, розташованих у Києві.

Також збереглася цегла з клеймом «Ф. Ш.» Ймовірно, вона була виготовлена у Верхньодніпровському повіті Катеринославської губернії, де діяв цегельний завод поміщика Федора Шишки.

Також збереглися клейма на зразках черепиці. Дах одного з будинків по старій вулиці Запорізькій був вкритий черепицею, виготовленою на заводі С. Н. Гапошкіна.

Як встановили історики, з Верхньодніпровського повіту походить зразок черепиці, виготовленої на заводі промисловця, селянина за походженням Андрія Зезуля. Той у 1902 році отримав позику й у своєму рідному селі Саксагань поблизу Кривого Рогу заснував цегельно-черепичний завод, який випускав пресовану цеглу та марсельську черепицю ручного виготовлення. За свою продукцію завод був нагороджений золотою медаллю на одній з промислових виставок.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок