ЮНЕСКО нарахувало 274 пошкоджені культурні об'єкти, а Україна — понад 2 тисячі: Катерина Чуєва розповідає, як це можливо

ЮНЕСКО нарахувало 274 пошкоджені культурні об'єкти, а Україна — понад 2 тисячі: Катерина Чуєва розповідає, як це можливо

ЮНЕСКО нарахувало 274 пошкоджені культурні об'єкти, а Україна — понад 2 тисячі: Катерина Чуєва розповідає, як це можливо
Alex Chan/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

ЮНЕСКО 31 липня оприлюднило оновлений звіт про пошкоджені та зруйновані культурні памʼятки України — там нарахували 274 пошкоджених культурних об’єктів за час повномасштабного вторгнення Росії. Водночас Україна зафіксувала понад 2000 пошкоджених об'єктів культурної інфраструктури.

Заступниця міністра культури та інформполітики Катерина Чуєва в етері Українського Радіо розповіла, що підрахунки різняться через різні способи перевірки: ЮНЕСКО верифікує дані за власною методикою.

"На липень в нас цей список нараховуватиме понад 700 об'єктів культурної спадщини і приблизно 1700 об'єктів культурної інфраструктури. Загалом список сягатиме понад 2 тисяч об'єктів", — сказала Чуєва.

За її словами, ЮНЕСКО бере за основу інформацію, зібрану українською стороною, і дистанційно перевіряє її по відкритих джерелах, бо не всі представники місії можуть приїхати.

Інформація про пошкоджені об'єкти збирається в декілька етапів і в декілька способів верифікується. Наприклад, Україна працює на місці. МКІП отримує дані від областей, від місцевих органів охорони спадщини, від громадських активістів та моніторить відкриті джерела. Далі ЮНЕСКО ці дані досліджує: використовує аналіз супутникових знімків, моніторить відкриті джерела, перевіряє те, що можливо, на місці.

"У нас є невеликий офіс ЮНЕСКО в Києві, який активно працює на місці. Вони тут координують роботу. Час від часу сюди приїздять представники інших підрозділів ЮНЕСКО. Зокрема, місія ЮНЕСКО зараз безпосередньо перебуває в Одесі", — зазначила заступниця міністра.

Розповіла Чуєва і про продовження моніторингу щодо Одеси: "Росія є учасником Гаазької конвенції. І це має певне значення. Порушення норм міжнародного гуманітарного права є серйозним воєнним злочином. Всі ці зруйновані об'єкти культурної спадщини розглядаються більш прискіпливо. Необхідний належний збір і фіксація свідчень цих воєнних злочинів, вже відкриваються кримінальні провадження".

Також Чуєва розповіла, що на початку повномасштабної війни міністерство збирало інформацію про різні види пошкоджень, але в другій половині 2022 року зусилля розділили, бо інформації ставало багато. Тому дані про руйнування і пошкодження релігійних об'єктів, що не є пам'ятками культурної спадщини, збирає Державна служба з етнополітики та свободи совісті. А Мінкульт тепер концентрується на культурній інфраструктурі та на об'єктах культурної спадщини.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок