З-під завалів навчального корпусу Сумського міжрегіонального вищого професійного училища, у який 29 липня влучила російська ракета, врятували 66 ліноритів Миколи Бондаренка про Голодомор. Про це написала пресслужба ДСНС.

В училищі був розташований Центр досліджень руху опору Голодоморів на Сумщині. За повідомленням рятувальників, від початку відкриття центру й протягом 6 років тут діяла виставка графічних малюнків Миколи Бондаренка "Україна – 1933: кулінарна книга. Пам'ять людська". Вона налічувала 89 робіт.

Сумську область регулярно обстрілюють із прикордоння російські війська. Після чергової ракетної атаки 29 липня унікальні роботи опинились під завалами.

Рятувальники спільно з працівниками закладу освіти та волонтерами витягли більшість ліноритів неушкодженими — це 66 робіт.

Що таке лінорит
Лінорит, або ліногравюра, — вид станкової графіки. Це гравюра на лінолеумі та відбиток зображення з неї; ручний спосіб виготовлення форми високого друку. Лінорит виконують на лінолеумі чи схожих на нього пластичних матеріалах. Поверхню шліфують пемзою, рисунок наносять безпосередньо на лінолеум або спеціальну ґрунтівку. Відбиток отримують, притискуючи або притираючи ложкою аркуш паперу до вкритої фарбою поверхні лінолеуму. Лінорити бувають чорно-білі або кольорові.
Хто такий Микола Бондаренко
Це український художник-графік (1949–2023), єдиний із Сумщини, хто виконував лінорити. Він є автором серії графічних робіт "Україна — 1933: кулінарна книга". Бондаренко змалював усе, що довелося їсти його землякам, аби не померти з голоду в 1932–33 роки. Також намалював різні механізми, які використовували, наприклад, щоб товкти збіжжя, висушене листя, кору або бити олію чи робити борошно. Він з дитинства слухав страшні розповіді про Голодомор і хотів закарбувати це у своїх творах.

Виставка цієї серії робіт побувала на всіх континентах Землі, майже в усіх країнах світу. Однойменні альбоми були надруковані у США, а потім в Україні — у "Видавничому будинку «Еллада»". За свою "кулінарну книгу" Бондаренко у 2007 році був нагороджений орденом "За заслуги" III ступеня.

Микола Бондаренко також був автором низки монументальних проєктів, серед яких обласний Меморіал пам'яті жертв Голодомору 1932—1933 років в Україні в селі Піски Буринського (нині Конотопського) району (2013), а також пам'ятник загиблим від Голодомору в селі Чернеча Слобода.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]