Відносини з Україною зараз "є не найкращими" — МЗС Польщі

Відносини з Україною зараз "є не найкращими" — МЗС Польщі

Польща, Україна
Польща, Україна. Ілюстративне фото: Getty Images

Заступник міністра закордонних справ Польщі Павел Яблонський, заявив, що відносини з Україною зараз "не є найкращими" і є багато питань, щодо яких Варшава і Київ "не дійшли згоди".

Про це він сказав в етері RMF FM, коментуючи виклик українського посла в МЗС Польщі у відповідь на виклик до МЗС України польського посла в Києві Бартоша Ціхоцького.

Яблонський зазначив, що до міністерства 2 серпня прийде заступник посла України, а очільник дипмісії Василь Зварич зробить це, щойно повернеться до Варшави з наради послів у Києві.

"Розмова буде дуже відвертою. Буде, як завжди, дуже конкретно. Ми передамо наші оцінки щодо стану наших відносин сьогодні, який, на жаль, через останні заяви деяких представників української влади є не найкращим. Ніхто цього не приховує. У мене таке враження, що це пов’язано з тим, що там, на жаль, з’явилися якісь емоції. Тут ми трохи розуміємо – бо, звісно, держава піддається нападу, – але вона також не повинна нападати на своїх союзників", – сказав він.

Заступник глави МЗС наголосив, що є багато питань щодо яких Польща та Україна "не дійшли згоди".

"Ми керуємося політикою польських національних інтересів. Ми підтримуємо Україну настільки, наскільки це відповідає польським національним інтересам. Так було завжди і так буде", – сказав Яблонський.

Напередодні увечері він написав у Твіттер, що підтримка України в експорті зерна на позаєвропейські ринки не може відбуватися коштом польського сільського господарства.

"Тиск на Польщу в цьому питанні не буде ефективним. З точки зору інтересів України, Україні було б доцільніше чинити тиск на інституції ЄС, щоб вони підтримали країни-члени у розвитку інфраструктури, необхідної для транзиту зерна", — написав Яблонський.

Заступник міністра також заявив, що Волинська трагедія – "це геноцид, вчинений 80 років тому українцями проти поляків".

"Без розкриття цього злочину, розблокування ексгумації та вшанування пам’яті її жертв не буде справжнього польсько-українського примирення чи інтеграції України в ЄС", — написав він.

Президент Володимир Зеленський наголосив, що не можна дозволяти "політичним миттєвостям та емоціям" запсувати відносини між народами.

"Ми в Європі вміємо обʼєднуватися та захищати наші цінності пліч-о-пліч, попри жодні сезони та настрої, політичні течії та особисті амбіції. Але зараз бачимо різні сигнали, що політика подекуди намагається бути вище єдності, а емоції – вище фундаментальних інтересів народів", — написав він у Твіттер.

Зеленський зазначив, що Україна надзвичайно цінує "історичну підтримку Польщі, яка разом із нами стала справжнім щитом Європи – від моря до моря".

"І жодної тріщинки в цьому щиті бути не може. Ми не дамо жодним політичним миттєвостям зіпсувати відносини між українським і польським народами, а емоціям точно варто охолонути", — зазначив президент.

Що відомо про виклики послів України у Польщі у МЗС

Кілька днів тому державний секретар Канцелярії президента Республіки Польща – керівник Бюро з міжнародної політики Марцін Пшидач польським медіа сказав, що Києву "варто було б почати цінувати ту роль, яку Польща відіграє для України в останні місяці та роки".

Через це Міністерство закордонних справ України викликало посла Польщі Бартоша Цихоцького, аби обговорити нібито "невдячність України за допомогу".

Цей крок обурив польських політиків. Прем'єр-міністр Матеуш Моравецький заявив, що цього не мало відбутися, а МЗС Польщі викликало посла України Василя Зварича.

На початок