"Сказав, що людей не кину". Як поліцейський виводив з окупації жителів Ізюма

"Сказав, що людей не кину". Як поліцейський виводив з окупації жителів Ізюма

"Сказав, що людей не кину". Як поліцейський виводив з окупації жителів Ізюма
Леонід Чернятін. Серпень 2023 року. Фото: Суспільне Харків

Ховав прапор від росіян, партизанив та виводив людей із захопленого російськими військами Ізюма — це історія поліцейського Леоніда Чернятіна. Під час окупації він допоміг вибратися 28 людям, серед яких були діти.

"У підвалі було 18 людей"

На початку повномасштабної війни Леонід з родиною залишалися в Ізюмі.

"Моя родина перебувала на вулиці, яка на берегу Сіверського Донця. Вони з іншими жителями заховалися в підвал: вийшло, що в підвалі було 18 людей, серед них шестеро дітей", — розповідає Чернятін.

"Сказав, що людей не кину". Як поліцейський вивів дорослих та дітей з окупованого Ізюма
Пошкоджений обстрілами будинок в Ізюмі. Серпень 2023 року. Фото: Суспільне Харків

Леонід взяв у бабусі старий Nokia і за кілька днів зміг додзвонитися до свого керівництва.

"Керівник пояснював, що потрібно йти під річкою. Йти дуже далеко, дорослій людині йти п'ять годин. Я сказав, що людей не кину й сам не піду. Тому думав, як краще, яким маршрутом".

"Сказав, що людей не кину". Як поліцейський вивів дорослих та дітей з окупованого Ізюма
Леонід Чернятін. Серпень 2023 року. Фото: Суспільне Харків

"Збирав інформацію, де техніка заходила"

Понад місяць окупанти намагалися захопити Ізюм, повністю зайняли місто у квітні 2022 року.

"Води не було, електрики не було. Бомбили авіацією, пушками, ракетами. Вони потім почали приховувати свої злочини, прибирати. Загиблих багато було — біля мосту, тут лежали. Просто стріляли по місту", — згадує Леонід.

Росіяни роздавали хліб, але за дані паспорту.

"Хліб могла отримати людина, яка прийде з паспортом. Вони випишуть всі твої дані. Ти десь там розпишешся за буханку хліба. Це було, як при фашистах", — говорить Чернятін.

ізюм вулиця пам'яті
Фотографії загиблих під завалами будинку на вулиці Пам'яті в Ізюмі, Харківська область, 31 липня 2023 року. Фото: Суспільне Харків

ізюм вулиця пам'яті
Зруйнований російським ударом будинок на вулиці Пам'яті в Ізюмі, Харківська область, 31 липня 2023 року. Фото: Суспільне Харків

Леонід розповідає, під час окупації більш як тиждень стежив за переміщенням росіян та здавав їхні позиції українським військовим.

"Я почав слідкувати, як саме вони рухаються: то машина виїжджає, то вискочать у формі та почнуть з автоматів хаотично стріляти. Не розуміли, у кого вони стріляють, а мені їх було добре видно. Я збирав інформацію, розвідував, де техніка заходила, повідомляв за можливості. Потім побачив, що вони поставили блокпост", — каже Чернятін.

"Чоловіки з собою брали кота, хто папугу брав"

Водночас Леонід шукав безпечні варіанти виходу з Ізюма до Борової. Туди він зміг доправити перших шістьох людей, залишився з ними, а з Ізюмом тримав зв'язок телефоном та переказував маршрут.

"Ситуація змінювалася кожну годину, пів години: чи пройдемо ми, чи ні. Я розумів, що то не наші війська стріляють, а провокацію роблять росіяни. І коли почався обстріл, ми проскочили його. Я так придивився, що о 7 ранку у них перезмінка на блокпосту, і їм не має діла до тих, хто йде. Придумав, що їм казати, наприклад, що їду до родичів. І головне, щоб чоловіки з собою брали якогось кота, собаку, хто папугу брав. Так потихеньку людей з дітьми перетягнув", — додає поліцейський.

Про врятований прапор Ізюма

Леонід під час окупації зберіг прапор, який під час обстрілів впав з будівлі міськради.

"Сказав, що людей не кину". Як поліцейський вивів дорослих та дітей з окупованого Ізюма
Збережений прапор Ізюма Леонід планує повернути в день перемоги. Серпень 2023 року. Фото: Олена Клименко

"Його трохи попробивало, дірочки маленькі. Він лежав там, але ми вирішили, що він ворогу не дістанеться. Я поклав прапор у пакет для ЗСУ, потім — в другий пакет, так і закопали".

Чернятін каже, планує повернути стяг на місце в "день нашої перемоги".

Зараз Леонід повернувся до Ізюма на службу. Каже, вже приїздять і люди, яким він допомагав виїжджати з окупованого міста.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок