Відбудова Київщини: сотні млн грн віддали компаніям з криміналом і без тендерів — ЗМІ

Відбудова Київщини: сотні млн грн віддали компаніям з криміналом і без тендерів — ЗМІ

Відбудова Київщини: сотні млн грн віддали компаніям з криміналом і без тендерів — ЗМІ
Зруйнований житловий будинок в результаті обстрілів та вибухів, в Бучі, 5 квітня 2022 р. Фото: УНІАН

Сотні мільйонів гривень на відбудову зруйнованих військами РФ будинків та об'єктів інфраструктури на Київщині роздали фігурантам кримінальних проваджень, компаніям, купленим на OLX, а також без проведення відповідних тендерів.

Про це йдеться в розслідуванні Bihus.info.

Процес відбудови в Київській області розпочався влітку 2022-го. Замовляли роботи міські та селищні ради, а також через профільний департамент Київської обласної держадміністрації. Утім, за даними журналістів, все відбувалося хаотично.

"Більшість договорів було підписано з підрядниками напряму, без проведення тендерів, самі договори або не публікувалися в системі Prozorro взагалі, або ж публікувалися з великим запізненням, на схожі роботи на одних і тих самих об’єктах могло бути одразу декілька замовлень і т.д. Втім, ключовою претензією є підхід до самого вибору підрядників, які займалися або ж нібито займалися відбудовою", — йдеться у розслідуванні.

Зокрема, понад 200 мільйонів гривень на відбудову в Бучі без тендерів віддали одній родині з Рівненської області. Роботами тут займалися ФОП Сергій Цибульський, його син Дмитро та на той момент компанія його брата "Грілана". Досвіду масштабних будівельних робіт у них не було. Сам Сергій Цибульський свою появу на бучанських підрядах пояснив тим, що його родина після деокупації Київської області були волонтерами і привезла в Бучу хліб. Тут вони познайомилася з місцевими чиновниками, які нібито і запропонували працювати у відбудові. Цибульський не зміг назвати точну кількість об'єктів, які бучанці довірили їм відновлювати, а відсутність частини договорів у системі Prozorro пояснив тим, що домовлялися з посадовцями усно, зазначають журналісти Bihus.info.

Крім того, підрядів на приблизно 40 мільйонів гривень на відбудову Бучі отримала компанія з помилкою в назві – "Булівельна компанія "Відбудова"". У розслідуванні йдеться, що помилку пояснили поспіхом, адже фірму реєстрували юристи, виставили її на продаж на порталі оголошень OLX і ледь не одразу після купівлі новими власниками вона вже отримала перші замовлення.

Bihus з'ясував, що директор підприємства Борис Лісовський раніше працював у київському КП "Київблагоустрій", де тоді ж працював Тимур Ткаченко – колишній бізнес-партнер Олексія Кулеби, який нині є заступником очільника ОП, але у 2022-му був керівником Київської ОВА, яка курувала процес відбудови і сама долучалася до роздачі підрядів.

Замовлення ще на 240 мільйонів гривень отримало ТОВ "Укрбуд-проект-реконструкція", яка має займатися відновленням Бородянського центру соціально-психологічної реабілітації. На Сумщині правоохоронці розслідують діяльність цієї фірми, де компанія також отримували замовлення.

Фігурантом розслідування правоохоронців є також компанія-підрядник – ТОВ "Атмосфера Інжиніринг Сістемз". Фірма отримала замовлення на ремонт пошкодженої внаслідок обстрілів покрівлі у багатоповерхівці у Бородянці. Але, за словами місцевих, робітники, розібравши дах восени, лишили його такому стані до січня. За цей час будинок сильно залило, в квартирах утворилася пліснява і почалися руйнування. При цьому компанії планували віддати ще понад 80 мільйонів гривень на капітальні ремонти.

"Однак коли журналісти почали розсилати запити і цікавитися процесом відбудови, чиновники різко передумали і несподівано розірвали з компанією угоди", — зазначається у розслідуванні.

За даними журналістів Bihus, ще орієнтовно 40 мільйонів гривень від Київської облдержадміністрації отримала компанія "Ласт Буд Кепітал". Вона фігурує у низці кримінальних проваджень, що стосуються фіктивності, ухилення від сплати податків і підробки документів.

Журналісти Bihus стверджують, що керівники частини міських та селищних рад від розмов з журналістами про відбудову відмовилися взагалі. Бучанські чиновники пояснили хаос із замовленнями і документацією війною та поспіхом.

Ексочільник КОДА, а нині заступник керівника ОП Олексій Кулеба в інтерв'ю журналістам заявив, що кримінальними справами підрядників повинні займатися правоохоронці. Натомість Київській ОДА не було відомо про участь компаній, які фігурували в провадженнях, підрядників намагалися обирати серед місцевих бізнесменів. Кулеба також заявив, що він особисто ні з ким ніяких перемовин і домовленостей не мав.

На початок