Хорватія допоможе транспортувати українське зерно через свої порти — Кулеба

Хорватія допоможе транспортувати українське зерно через свої порти — Кулеба

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Фото: AP
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час Конференції з відновлення України, 21 червня 2023 року, Лондон, Велика Британія, фото: AP

Глава МЗС Дмитро Кулеба 31 липня домовився зі своїм хорватським колегою Гордоном Гирличем-Радманом щодо транспортування українського зерна через порти на Дунаї та в Адріатичному морі.

Про це повідомляє пресслужба Міністерства закордонних справ.

"Зараз ми будемо працювати над тим, щоб прокласти якомога ефективніші маршрути до цих портів та максимально скористатися цією можливістю", — підкреслив Кулеба.

За словами глави МЗС, "кожен внесок у розблокування експорту, кожні відкриті двері — це справжній, дієвий внесок у продовольчу безпеку світу". Він висловив вдячність Хорватії за конструктивну допомогу.

Також міністри обговорили підготовку до Міжнародної донорської конференції з розмінування в Україні, яка відбудеться у Загребі в жовтні. Окрім цього, приділили й значну частину переговорів впровадженню Формули миру президента Володимира Зеленського.

Кулеба додав, що Хорватія підтвердила готовність взяти участь у втіленні цілої низки пунктів Формули миру щодо:

  • продовольчої безпеки;
  • енергетичної безпеки;
  • відновлення поваги до статуту ООН і територіальної цілісності України;
  • досягнення справедливості за російські злочини;
  • запобігання екоциду.

"Це саме та конкретика, якої ми очікуємо від інших країн і ми продовжуємо спільно працювати над реалізацією Формули миру та проведення відповідного саміту", — підсумував глава дипломатії.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.

На початок