"Сморід у будинку жахливий": у Чутовому на Полтавщині скаржаться на неприємний запах

"Сморід у будинку жахливий": у Чутовому на Полтавщині скаржаться на неприємний запах

Неприємний запах у Чутовому
Фільтраційне поле поблизу селища Чутове. Суспільне Полтава

У Чутовому на Полтавщині частина місцевих скаржаться на сморід. Він, ймовірно, йде від полів фільтрації, які розміщені у селищі. Про це Суспільному розповів місцевий житель Геннадій Животовський. На поля фільтрації скидають нечистоти з лікарні, а раніше виливали також відходи місцевого підприємства з переробки молока. Представники заводу причетність заперечують.

Ірина Григорівна з Чутового не може провітрювати будинок, бо, каже, час від часу поширюється неприємний запах.

"Було таке, що половина 5-ї ранку, і ми прокидаємося від того, що кватирки відчинені і сморід у будинку жахливий просто", - каже місцева жителька Ірина Сусіденко.

Де саме у Чутовому чути сморід

"Десь пів року тому це все масово пішло. Це як? Запах такий став нестерпний, що неможливо було відкрити вікна, неможливо було виходити на вулицю. Людей, які підписувалися, під 200 підписів, вони це все можуть підтвердити", - говорить місцевий житель Геннадій Животовський.

Луки біля Чутового куди зливають відходи
Поле фільтрації. Суспільне Полтава

За його словами, запах поширюється від полів фільтрації місцевої лікарні.

"Фільтраційні поля розміщені ось. Я не знаю, скільки тут. Пів кілометра, може менше. Оце житлові будинки на такій відстані. Це хімічні якісь сполуки. Органічні так не можуть. Вивозилося все життя туди людське, відходи нашої життєдіяльності, то такого запаху не було ніколи. Він з’явився тільки після того, як почав функціонувати дуже гарно завод молочної продукції", - розповідає місцевий житель Геннадій Животовський.

"Лікарня мала договір із молочними підприємствами на те, що вони утилізують нечистоти з цих підприємств на своїх полях фільтрації. Звернення жителів селища було розглянуто на комісії ТЕБ і НС за головування селищного голови. Це відбулося 4 липня 2023-го року. І комісія ухвалила рішення заборонити молочним підприємствам скидати свої нечистоти на поля фільтрації центральної нашої лікарні", - говорить заступник Чутівського селищного голови Віктор Мартиненко.

Заборона молочним підприємствам скидати нечистоти

Після заборони відходи підприємства на поля фільтрації не вивозять, розповів Суспільному його представник Олександр Герасименко.

У Чутовому жахливий сморід
Підприємство, яке обвинувачують у незаконному зливі відходів на луки поблизу селища. Суспільне Полтава

"Сморід, мені здається, від відстійників, які розміщені у Чутовому. Там був стан незадовільний саме дамби, яка стримує нечистоти. Вони розтеклися на великій території, тривалий час це все розтікалося. Власними коштами і силами було відновлено вказану дамбу. Відходи всі вивозяться на Полтаву і на Валки (місто на Харківщині – ред.).", - каже начальник охорони підприємства "ТД "Центр харчових технологій" Олександр Герасименко.

"Керівництво молочних підприємств проінформувало нас, що у них є заключні договори (на утилізацію відходів – ред.). Вони нам на засіданні комісії їх демонстрували. Наскільки вони повноцінно виконуються – це сказати важко. У нас немає повноважень заборонити діяльність цих підприємств, поки вони не побудують власні очисні споруди", - пояснює заступник Чутівського селищного голови Віктор Мартиненко.

"Покращення стало. У всякому разі, не такий інтенсивний цей запах. І не такий час він продовжується", - каже місцевий житель Геннадій Животовський.

Поліція розпочала перевірку

За його словами, раніше також місцеві бачили, як відходи, схожі на молочну продукцію, виливали і на несанкціонованому сміттєзвалищі у громаді.

"Ті факти, які були в інтернеті, відео, що машини комунального підприємства ті чи інші відходи вивозять і зливають у невстановлених місцях, – правоохоронці здійснюють перевірку цих фактів, наскільки вони є достовірними", - каже заступник Чутівського селищного голови Віктор Мартиненко.

Сморід у Чутовому. Ставок куди зливають відходи
Ймовірно запах поширюється з цієї водойми. Суспільне Полтава

"Надійшло повідомлення від місцевих мешканців про те, що певні особи на постійній основі здійснюють злив невідомої речовини на луки. Розпочате кримінальне провадження – це "Забруднення чи псування земель". Наразі поліція з’ясовує всі обставини цієї події. Відповідальність передбачена за цією частиною статті полягає у накладенні штрафу або в обмежені заняття певних посад або певною діяльністю до трьох років", - каже речник Полтавського райуправління поліції Василь Зуб.

У відповіді на запит Суспільного Державна екоінспекція повідомила, що нині з’ясовують, зокрема, чи є у підприємств дозвіл на викиди забруднюючих речовин, висновки з оцінки впливу на довкілля тощо.

Сесія у Чутовому: звідки і чому воняє
На сесії селищної ради також обговорють питання смороду. Суспільне Полтава

"З нашого боку ми зробили, я вважаю, все. Ми показали всім перевіркам, всіх допускали, всі дивилися – запахів у нас немає (на підприємстві – ред.). Сюди приїздили люди з поліції, проводили огляд, із санстанції. Навіть сама специфіка запаху – те, що ми вивозимо, воно більше кисломолочний запах. А сморід, який на даний час чують жителі Чутового, він схожий, наче тримають свиней, може, і плюс – воно як з каналізацій людських", - говорить начальник охорони підприємства "ТД "Центр харчових технологій" Олександр Герасименко.

"Поля фільтрації загалом, звичайно, мають неприємний запах. Щоб нівелювати цей запах, по технології на поля фільтрації зливаються не сама каналізація або продукти, які відпрацьовані. Вони повинні туди зливатися після попередньої очистки. Якщо це порушується, технологія порушується, то, звичайно, з’являється неприємний запах. Якщо ми будемо знати, що туди потрапляє, тоді вже буде вибиратися і спосіб його знезараження", - каже завідувач кафедри екології Полтавського аграрного університету Павло Писаренко.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram| Viber | Instagram| Twitter | YouTube | Facebook

На початок