"Цей комплекс допоможе слухати ворога". Жаба-гадюка та Ґроґу з гранатою збирають гроші на обладнання для зв’язківців ЗСУ

"Цей комплекс допоможе слухати ворога". Жаба-гадюка та Ґроґу з гранатою збирають гроші на обладнання для зв’язківців ЗСУ

Ексклюзивно
"Цей комплекс допоможе слухати ворога". Жаба-гадюка та Ґроґу з гранатою збирають гроші на обладнання для зв’язківців ЗСУ
Ґроґу в образі оператора БпЛА. Фото: надав Дмитро

Мініатюрних персонажів ҐроґуҐроґу (англ. Grogu), також «Дитя» (англ. The Child), і розмовно відомий як «Малюк Йода» (англ. Baby Yoda) — персонаж оригінальних телесеріалів «Мандалорець» і «Книга Боби Фетта». Належить до тієї ж інопланетної раси, що і магістр-джедай Йода — популярний персонаж оригінальної трилогії і трилогії приквелів «Зоряних воєн».Ґроґу — це дитинча, що спершу є ціллю мисливця за головами Мандалорця / Діна Джаріна за завданням залишків Галактичної імперії. Згодом Мандалорець рятує Ґроґу і той супроводжує його в пригодах по галактиці. у військових образах створили волонтери для аукціону. Зібрані гроші спрямують на комплекс для прослуховування російських військ. Обладнання передадуть радіозв'язківцям ЗСУ. В колекції вже є Ґроґу-зв’язківець, оператор безпілотника, Ґроґу з гранатою, Ґроґу з Javelin. Є і невійськові фігурки, наприклад, жаба-гадюка, хірург. Команда наполягає називати їх Бебі Йода або Малюк Йода неправильно, адже фігурки передають образ персонажа телесеріалів "Мандалорець" і "Книга Боби Фетта", який належить до тієї ж інопланетної раси, що і магістр-джедай Йода із "Зоряних воєн". Про розробку для зв’язківців на фронті і про Ґроґу в однострої української армії, про випадок із генералом Залужним і "3D-команду" — у матеріалі Суспільного Донбас.

Один з натхненників ідеї створити кіношних малюків для продажу "з молотка" — Дмитро з Луганська. Каже, так його команда хоче допомогти ЗСУ зі зв'язком, оскільки самостійно купити дороговартісне обладнання волонтерам не під силу.

“У нас є деяке обладнання, але його замало. Starlink, сканери, антени — вони є у продажу, але задорого коштують. Головна наша мета — це зібрати донати на кілька комплектів для зв'язківців. Зараз ми тестуємо сканер, який дозволить слухати наших сусідів з Півночі, щоб виявляти їхні ДРГ та наміри. Без зв'язку на передовій не може бути й мови про перемогу”, — розповідає Дмитро.

“У нас є вже чимало готових персонажів, але для досягнення мети зі збору донатів, на замовлення готові зробити будь-якого Ґроґу”.

Як Ґроґу збирають гроші на ЗСУ
Ґроґу з трояндою. Сувенір завдовжки 5 см, на його фарбування йде до 1,5 тижні. Фото: надав Дмитро (позивний Луганськ).

Як Ґроґу вдягнув українську військову форму

“Я привезла до Львова дитячі іграшки, зокрема дві ляльки. Марголку взяв друг Дмитро з Луганська і сказав, що це буде його оберегом. Я подумала, що й собі не завадило “завести” подібний талісман. Вибрати іграшку, що володіє силою, було просто — Йода веде героїв. Це ікона, яка з покоління в покоління стимулює мудрість і рівновагу”, — пояснює Малгожата.

Малгожата або Гося, як її називають друзі, — з Польщі. Щомісяця їздить до України у волонтерських справах, допомагає з початку повномасштабної війни. Часто буває на Донеччині. У тривалих поїздках, з оберегом, каже, відчуває себе спокійніше.

“Я їжджу сама за кермом, шлях довгий, а автівка вже стара — 16 років. Коли придбала Малюка Йоду, одразу вдягнула його у форму ЗСУ та пришила шеврони. Силу цього оберега я вже відчувала не раз: коли автівка виходить з ладу — я швидко знаходжу допомогу та й взагалі захищає мене в дорозі”, — ділиться польська волонтерка.

Лялька Ґроґу у однострої ЗСУ
В дорозі волонтерку з Польщі, що підтримує українців, оберігає Ґроґу. Фото: Małgorzata Tasiemska/Facebook

На ідею створити мінікопії Ґроґу надихнула саме лялька Малгожати.

“Сам образ Ґроґу взятий із серіалу, Гося ляльку вділа у форму ЗСУ. Її малюк є прототипом. А я вже в програмі малюю, виліплюю саме те, що буде надрукованим”, — розповідає дизайнер Мітя Горбатовський з Києва.

Друзі об'єдналися в команду після повномасштабного вторгнення — почали волонтерити та підтримувати військових.

Наразі в їхній команді одразу три Дмитра. Жартома вони називають себе — 3D команда.

"Мітя, каже — намалюй. А давай це тепер зліпимо. Спочатку зробили три персонажі Ґроґу, а вже потім почалися індивідуальні замовлення", — розповідає Дмитро Ковшун з Чернігівщини.

Розвитку проєкту посприяв нашивка Бебі Йода у Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Побачивши той кадр, волонтери передали генералу свою фігурку.

Шеврон Ґроґу для генерала Валерія Залужного
Волонтери подарували Залужному шеврон із зображенням Ґроґу. Фото: Małgorzata Tasiemska/Facebook

“Взагалі ідея “вистрілила”, коли Валерій Залужний сфотографувався з шевроном з кіношним персонажем. Ми тоді привітали головнокомандувача з Днем народження і передали йому фігурку Ґроґу з мечем в образі Батьківщини-мати. До речі, наша була вже тоді із тризубом”, — згадує Дмитро Ковшун.

Обладнання для прослуховування російських військ, на яке потрібні гроші

Роман військовослужбовець, в армії вже четвертий рік, за його плечима оборона Авдіївки, Бахмута, Києва. Він — автор комплексу. Запевняє, обладнання має не тільки покращити зв'язок українських захисників на передовій, а й дозволить слухати супротивника.

"Цей комплекс допоможе слухати ворога". Жаба-гадюка та Ґроґу з гранатою збирають гроші на ЗСУ. Як долучитися до аукціону
Процес монтування обладнання. Фото: надав Дмитро Ковшун

“Цей комплекс допоможе слухати ворога в радіусі 15 кілометрів, ловити їхній сигнал радіостанцій і вираховувати, де знаходяться російські військові. Такі пристрої вже довели свою дієвість. Вони працюють у Херсоні, під Бахмутом. Було б чудово, якби подібні пристрої були в кожного підрозділу”, — розповідає Роман.

Військовий пояснив, що розгорнутий ретранслятор мобільного радіозв'язку працює в парі зі Starlink від зарядної станції з можливістю віддаленого дозаряду від генератора, який розміщується в іншому місці — це не потребує присутності зв'язківця поряд з обладнанням.

Жаба-гадюка, Ґроґу з гранатою та трояндою збирають гроші на ЗСУ. Як долучитися
Волонтери підтримують українських захисників. Другий справа Дмитро Горбатовський, третій - Дмитро Ковшун. Małgorzata Tasiemska тримає в руках синьо-жовтий прапор. Фото: Дмитро Ковшун/Facebook

Як створюють Ґроґу для аукціону

Друзі розповідають, друкує сувеніри їхній спільний знайомий Сергій Олійник безкоштовно, а фарбує ще один приятель — Андрій Петренко. Процес, каже Дмитро Ковшун, іде не так швидко, як хотілося б через часті тривоги та відсутність розхідників.

"Для друку потрібні смола і спирт для промивки, фарба. Фігурку обов'язково ґрунтують, а ще лак для очей, щоб блиск був".
"Цей комплекс дасть можливість слухати ворога". Жаба-гадюка та Ґроґу з гранатою збирають гроші на ЗСУ. Як долучитися
Процес сушки. Фото: надав Дмитро Ковшун

Розмір одного Ґроґу — 5 сантиметрів, його собівартість майже 1000 гривень. Загалом до однієї колекції має увійти до 30 персонажів. Для старту майстри роблять п'ять таких наборів. Друкують малюків на 3D принтері, розфарбовують вручну — це займає до півтора тижня. У планах зробити фігурки на кожен рід військ.

Вже є зв'язківець, оператори БпЛА та Jaweline, Ґроґу з гранатою, Ґроґу-хірург, малюки з трояндою і мальвою, а також символічний Ґроґу-жаба-гадюка.

"Цей комплекс допоможе слухати ворога". Жаба-гадюка та Ґроґу з гранатою збирають гроші на обладнання для зв’язківців ЗСУ
Ґроґу хірург та жаба-гадюка. Фото: надав Дмитро Ковшун

Серед лотів ще будуть свічники та інші сувеніри з трофейних елементів війни, як то тубуси з гранатомета, гільзи від гранат, каски — їх оформлять у стилістиці “Зоряних війн”.

Усі експонати для аукціону в процесі виготовлення. Проходитиме він онлайн — на сторінках соцмереж авторів.

Як Ґроґу збирають гроші на ЗСУ
Ґроґу — оператор БпЛА. Фото: надав Дмитро (позивний Луганськ)

Як Ґроґу збирають гроші на ЗСУ
Ґроґу з мечем. Фото: надав Дмитро (позивний Луганськ)

Як Ґроґу збирають гроші на ЗСУ
Організатори готові зробити Ґроґу в будь-якому образі. Фото: надав Дмитро (позивний Луганськ)

Як Ґроґу збирають гроші на ЗСУ
У планах зробити сувеніри на кожен рід військ ЗСУ. Фото: надав Дмитро (позивний Луганськ)

Як Ґроґу збирають гроші на ЗСУ
Ґроґу з трояндою. Фото: надав Дмитро (позивний Луганськ)

Як Ґроґу збирають гроші на ЗСУ
Ґроґу з гранатою. Фото: надав Дмитро (позивний Луганськ)

Як Ґроґу збирають гроші на ЗСУ
Ґроґу з гранатометом. Фото: надав Дмитро (позивний Луганськ)

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок