"Ми не знаємо, чому наших рідних завели в ту будівлю стратити". Рік теракту в Оленівці — що з розслідуванням

"Ми не знаємо, чому наших рідних завели в ту будівлю стратити". Рік теракту в Оленівці — що з розслідуванням

Акція "Оленівка — це новий Освенцим" на Софійській площі, Київ, 4 серпня 2022 року
Акція "Оленівка — це новий Освенцим" на Софійській площі, Київ, 4 серпня 2022 року. Photo by Yurii Stefanyak/Global Images Ukraine via Getty Images

У ніч з 28 на 29 липня 2022 року на території колишньої колонії в тимчасово окупованій Оленівці Донецької області пролунав вибух. В будівлі утримували українських військовополонених, які вийшли у травні того року з території заводу "Азовсталь". Росіяни повідомили, що 50 з них загинули. В Офісі генпрокурора України заявили про 40 загиблих та 130 поранених.

За рік Україні вдалося ідентифікувати тіла 52 загиблих, також з полону повернулась частина військовослужбовців, які постраждали через теракт. У його роковини Суспільне публікує історії мами одного з загиблих та дружини, чий поранений після вибуху чоловік досі в полоні, а також розповідає, що відбувається з розслідуванням трагедії.

Що сталося в Оленівці

Вибух в колонії, за версією української Генпрокуратури, пролунав в період з 22:00 28 липня 2022-го по 01:00 29 липня. Це сталося в новозбудованому приміщенні, яке мали спеціально обладнати для утримання полонених з "Азовсталі". У ГУР вважають, обладнувати будівлю закінчили за два дні до вибуху, після чого в неї перевели частину українських військовополонених.

Одразу після вибуху російська сторона заявила, що його причина — начебто обстріл з HIMARS. Ввечері того дня вийшло і дві українські заяви. Спільна СБУ, ЗСУ та Міноборони: це був спланований теракт Росії, бо жоден працівник колонії, бойовик так званої "ДНР" чи російський військовий, які охороняли приміщення, згідно з коментарями російської сторони, не постраждав. Та заява Головного управління розвідки: вибух здійснили найманці ПВК "Вагнера" за командою Євгена Пригожина.

Пізніше, у серпні 2022-го, генпрокурор України Андрій Костін повідомив, що ймовірно причиною вибуху стала термобарична зброя — росіяни замінували барак, а потім його підірвали. 28 липня 2023-го Офіс генпрокурора України уточнив: за результатами експертизи, росіяни застосували реактивний термобаричний гранатомет. За три дні до цього в ООН заявили, що вибух "не був спричинений ракетою HIMARS".

Що зі справою

29 липня 2022-го Офіс Генпрокурора розпочав досудове розслідування теракту в Оленівці за фактом порушення законів та звичаїв війни. За рік, повідомили Суспільному в прокуратурі, слідчі записали свідчення 13 звільнених з полону військовослужбовців, які утримувались в одному з приміщень колонії. За результатами експертиз ідентифікували тіла 52 загиблих військових з 59 повернутих, заявили в СБУ.

Ще 3 серпня 2022-го Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш повідомив, що ООН запускає "місію з встановлення фактів" трагедії в Оленівській колонії. Проте за декілька місяців вона перестала працювати, пояснив Суспільному омбудсмен Дмитро Лубінець: "Гутерреш зробив заяву, що створює окрему місію, яка буде займатись питанням Оленівки. Там було троє людей, місія працювала п’ять місяців. Я намагався зустрітись з людьми з комісії, передати наші матеріали, які дають підстави стверджувати, що це не був обстріл "Хаймарсами". На погляд експертів, там був встановлений заряд, який дає високу температуру. Але місію закрили, я з ними не зустрівся".

Знищена будівля колонії в Оленівці
Оленівка, Донеччина, липень 2022 року. Фото: DW

Потрапити на місце злочину намагався і Міжнародний Комітет Червоного Хреста. Спочатку росіяни відмовилися їх пускати. Пізніше МКЧХ заявив, що співробітники організації все ж двічі відвідували українських полонених в Оленівці, проте не мали змоги поспілкуватися з ними віч-на-віч.

Також Дмитро Лубінець каже, пропонував російській колезі — Тетяні Москальковій, спільну поїздку в Оленівку з експертами з різних країн, частину яких мала запросити Росія, а частину — Україна. Але цього не сталося.

Історії рідних

Мама загиблого в Оленівці Олексія Кісілішина на позивний "Лев"

Ми жили в Маріуполі. У дитинстві він довго мовчав, але коли розговорився, це були не речення — балади. Коли в нас збирались гості, син казав, я зараз буду розказувати інігдоти (анекдоти), і починав розповідати веселі історії про мурах, тигра, лева.

Після училища, у 2014-му, син поїхав в Київ вступати в університет. Потім подзвонив і сказав: “Мама, я пожартував, я вступив у лави "Азову". Через декілька років служби повернувся в Маріуполь.

У нього був прихисток тварин. Були удави, павуки-птахоїди, таргани. В нас вдома тільки ведмедів не було. Льоша був дуже активний в Маріуполі, був членом партії "Сила людей" — вони боролись за чистоту міста.

Загиблий в Оленівці Олексій Кісілішин
Загиблий в Оленівці Олексій Кісілішин. Фото надане Суспільному

Перед повномасштабним вторгненням вечорами казав: "Йду зустрічатися з друзями". Потім я дізналась, що вони їздили на позиції, бо очікували наступу.

Далі він пішов захищати Маріуполь. Коли був на "Азовсталі", ми спілкувались через месенджери. Він писав: "На нас падає все, що тільки є". 18 травня Льоша виходив з "Азовсталі". Згодом подзвонив: "Чекайте, ми повернемось".

Загиблий в Оленівці Олексій Кісілішин
Загиблий в Оленівці Олексій Кісілішин. Фото надане Суспільному

29 липня минулого року орки виклали списки загиблих в Оленівці, але я не повірила. Були ж розмови, що їх будуть перевозити. Дівчина Льоші тоді спілкувалася з Червоним Хрестом, але вони нічого не казали й не обіцяли. Інформації не було і від влади та командування. В Оленівці у полоні з сином був його батько. Коли Олексія перевели у той барак, батька вивезли на допит у Донецьк. У вересні 2022-го під час обміну чоловік повернувся.

Потім ми дізнались, що у серпні, через 10 днів після теракту, тіла загиблих повернули в Київ (за офіційною версією тіла повернули у жовтні — ред). Ми чекали шість місяців, експертиза ДНК підтвердила, що наш син загинув у тому бараці. 3 лютого 2023 року я його поховала.

Анастасія, дружина Артема Гондюла

Ми з чоловіком знайомі понад 20 років — він прийшов до мене на співбесіду, я його оформила на роботу. Артем охороняв міжнародні судна від сомалійських піратів. У нього такий спосіб життя — рятувати, комусь допомагати. Потім він був в Нацгвардії — ми тоді жили у Кривому Розі, але мав мету вступити до лав найкращих — в "Азов". Доєднався до них у 2019-му, коли ми переїхали в Маріуполь.

Артем двічі поранений. Перше поранення отримав 6 квітня 2022-го під час боїв за Маріуполь — уламок досі в його тілі.

Артем Гондюл Оленівка поранений полон
Артем Гондюл. Фото надане Суспільному

Під час облоги Маріуполя був період, коли він казав, що ми більше не зустрінемось, бо шансів на порятунок не було. Я тоді говорила, що без нього не буде і мене.

16 травня 2022-го за наказом він вийшов з "Азовсталі". Я подзвонила у військову частину і запитала, куди мені виїжджати. Мені повідомили, що Артем евакуйований на непідконтрольну територію України.

Його перевезли в колонію в Оленівці. В ніч з 28 на 29 липня він постраждав — є в списках поранених. Також його показали по російському телебаченню з донецької лікарні, він записав відеозвернення до мене. Сказав, майже цілий і проходить лікування. Він дуже схуд — обличчя мого чоловіка, а тіло 14-річної дитини.

Артем Гондюл з дружиною Анастасією
Артем Гондюл з дружиною Анастасією. Фото надане Суспільному

Яке поранення він отримав в Оленівці, я не знаю, у якому він стані й де зараз — також невідомо. Військові, які повернулись з полону, сказали, що поранених тоді вивезли у лікарню "Камазами".

Ми не знаємо, чому саме наших рідних завели в ту будівлю, щоб стратити. Влада нічого конкретно не говорить, просто: "Чекайте". З цього ангару за рік обмінів повернули лише трохи більше ніж 10 поранених.

***

6 липня 2022-го родичі загиблих та постраждалих воїнів в теракті зареєстрували громадську організацію "Спільнота родин Оленівки". Про точну кількість воїнів, які загинули, вони сказати не можуть, адже досі не всі ідентифіковані. Родичі створили петицію з проханням до влади про започаткування на державному рівні Днів скорботи та вшанування пам’яті захисників, страчених внаслідок теракту в колонії №120 смт Оленівка.

На початок