У семи підрозділах поліції в Кіровоградській області працює інформаційна система "Custody Records", яка фіксує дії затриманих та поліцейських. Про це Українському Радіо Кропивницького розповів старший інспектор Департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Національної поліції в регіоні Микола Сульжук.
Послухати програму повністю можна на сторінці Українського Радіо Кропивницький на SoundCloud
Система електронного обліку та відеофіксації працює в Кропивницькому райуправлінні поліції, Голованівському райвідділі, відділенні поліції №1 у Малій Висці Новоукраїнського району, кропивницькому ізоляторі тимчасового тримання №1, світловодському ізоляторі №2, знам’янському ізоляторі №4 та олександрійському ізоляторі №5. У кожному підрозділі встановили до 40 камер спостереження.
Про систему
За інформацією начальника департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Національної поліції України Руслана Горяченка, систему електронного обліку та відеофіксації впроваджують в Україні з 2016 року. Вона є обов’язковою для всіх ізоляторів тимчасового тримання та відділень поліції.
"Цей проєкт – про справедливість і паритет сторін. Він допомагає забезпечити як дотримання прав затриманих чи відвідувачів підрозділів поліції, так і захистити поліцейських, які виконують свою роботу. Щоб конфлікт був контрольованим, його треба фіксувати. Фіксуючи його, нівелюються всі проблеми".
Роботу системи "CustodyRecords" забезпечують три елементи:
- спеціальні умови – кабінети мають бути розташовані на першому поверсі й мати систему відеоспостереження;
- спеціальна інформаційна підсистема, в якій фіксують усі дії із затриманими. Вона дає можливість дистанційного контролю за тим, що відбувається під час роботи із затриманими;
- спеціальні інспектори, які слідкують за дотриманням прав людини, розмовляючи окремо з поліцейським та затриманим.
Про роботу інспекторів
Заступник начальника департаменту головної інспекції та дотримання прав людини Національної поліції України Володимир Захаренко пояснив, що робота інспекторів полягає у встановленні усіх дій, пов’язаних із затриманням: "Чи застосовували спеціальні засоби до затриманого, чи не порушували його права як громадянина, чи повідомляли у регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги про його затримання. Тобто забезпечують повний спектр прав, щоб затриманий не мав підстав оскаржувати в суді дії поліцейського. Інспектор співставляє відповіді поліцейського і затриманого. Дані системи відеофіксації зберігають не менше 30 діб, службову перевірку можна провести одразу".
Фіксують на відео і зустріч з адвокатом, дотримуючись при цьому адвокатської таємниці.
Про результати роботи й розширення проєкту
Система дієва, сказав начальник обласного управління поліції Роман Козьяков – 2022 року на її роботу не отримували жодної скарги: "Затриманим повідомляють про те, що ведеться відеофіксація. Ми, зі свого боку, не допускаємо зверхності. Стосунки з громадою мають бути партнерськими".
За інформацією Миколи Сульжука, до кінця 2023 року планують впровадити систему в Олександрійському районному відділі поліції, відділенні поліції у місті Світловодськ Олександрійського району та двох ізоляторах тимчасового тримання в регіоні.
Цей проєкт Національна поліція реалізує за підтримки Консультативної місії Європейського союзу з реформування сектору цивільної безпеки України та Управління ООН з обслуговування проєктів в Україні.