"Неякісний турнікет може вартувати життя" — волонтери звернулися до військового керівництва

"Неякісний турнікет може вартувати життя" — волонтери звернулися до військового керівництва

Неякісний турнікет
. Один із турнікетів, що волонтери закликають не передавати військовим. Фото: з Фейсбуку Лесі Литвинової

Представники волонтерського руху, інструктори з тактичної медицини, громадські організації вимагають від військового керівництва невідкладно врегулювати ситуацію, яка склалась із забезпеченням особового складу та медиків Сил Оборони. А також із організацією процесу надання першої допомоги та евакуації поранених.

Із відповідною заявою вони звернулися до міністра оборони Олексія Резнікова, міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка, Головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного, начальника Генерального штабу ЗСУ Сергія Шаптали, повідомляє благодійний фонд Лелека-Україна у Фейсбук.

Як заявили волонтери, на 10-му році війни українські захисники "досі отримують від держави засоби тактичної медицини низької якості, критично потребують евакуаційного транспорту, вимушені працювати на ланці від передової до стабілізаційного пункту в умовах малоефективної системи радянського зразка".

"Це призводить до загибелі поранених військовослужбовців, яких можна було б врятувати. Це — ціна додаткових ускладнень та подовження часу на реабілітацію тих військовослужбовців, життя яких вдалось врятувати. Це — відповідальність керівництва держави", — наголошують представники волонтерського руху.

У зверненні йдеться про вісім проблем тактичної медицини в Силах оборони:

  1. Відсутній контроль якості медичних засобів (турнікети, оклюзійні наліпки та інші), які передаються державою до військових частин. Зокрема, відсутні затверджені Міністерством оборони вимоги до кровоспинних турнікетів.
  2. Процедура обліку та списання медичних засобів жодним чином не відповідає реаліям військового часу.
  3. Статистика та звітність в сфері забезпечення тактичною медициною не відображає реальний стан справ.
  4. У більшості військових частин спостерігається значний дефіцит транспортних засобів, призначених для евакуації поранених, як звичайних кейс/медеваків, так і броньованого евакуаційного транспорту.
  5. Спроможність тренувальних центрів з тактичної медицини, де повинні навчатись бійці та бойові медики, на порядок нижча реальних потреб Сил Оборони.
  6. У медичних підрозділах та лікувальних закладах Збройних Сил застосовуються застарілі настанови з лікування, що не відповідають засадам доказової медицини та стандартам МОЗ та країн-партнерів.
  7. Дискусія стосовно гемотрансфузії на догоспітальному етапі призвела до обвинувачення бойових медиків Командуванням медичних сил у незаконній лікувальній діяльності (ст. 138 КК України).
  8. Застаріла або відсутня нормативно-правова база в сфері тактичної медицини дає широке поле для зловживань та бездіяльності посадовців, які повинні забезпечувати Сили Оборони якісними медичними засобами.

Підписанти зверення просять військове керівництво:

  1. Чітко визначити уповноважені органи та осіб, відповідальних за процес забезпечення та навчання на військовій ланці, у тому числі тактичною медициною, проведення моніторингу та контролю якості, реального стану забезпечення у підрозділах Сил Оборони.
  2. Врегулювати бюрократичний процес взяття на баланс, обліку та списання у контексті забезпечення тактичною медициною (індивідуальними аптечками, наплічниками бойових медиків, комплектуючими до них, а також транспортом для медичної евакуації).
  3. Провести ревізію наявних засобів тактичної медицини у всіх підрозділах, забезпечивши військові частини та громадськість інформацією з приводу методології такої перевірки.
  4. Розробити ефективний механізм моніторингу отримання тактичної медицини як матеріально-технічної допомоги від іноземних партнерів або українських організацій, ініціатив. Забезпечити фільтрування таких засобів, сортування до передачі їх на підрозділи для унеможливлення потрапляння неякісних засобів в Сили Оборони.
  5. Забезпечити належну співпрацю організацій громадянського суспільства та відповідальних уповноважених органів, осіб щодо актуальних медичних питань та потреб у силах безпеки й оборони.
  6. Міністрові внутрішніх справ, міністрові оборони, начальнику Генерального штабу взяти під особистий контроль стан забезпечення якісними засобами тактичної медицини Гвардії наступу, штурмових бригад та бригад ДШВ ЗСУ, інших підрозділів, що приймають участь у наступальних діях, а також боронять нашу державу у самих гарячих точках фронту.
"Ми впевнені, що зазначені необхідні дії значно знизять смертність наших військових на військовій ланці, до моменту їх потрапляння у стабілізаційні пункти до лікарів. Також, ми готові надати усю необхідну експертизу з нашого боку для досягнення зазначених позицій", — йдеться у зверненні.

Серед підписантів:

  • Валентина Варава, Голова Правління ГО "Ініціатива Е+"
  • Ганна Гвоздяр, директорка БО "Благодійний фонд Сергія Притули"
  • Вадим Гешель, президент Leleka Foundation
  • Андрій Єрофєєв, директор БФ "Солом’янськi котики"
  • Марія Зіверт, директорка БО БФ "Спілка мертвих юристів"
  • Яна Зінкевич, засновниця ГО "Госпітальєри"
  • Тата Кеплер, волонтерка, засновниця проекту "Птахи", фонду "Відчуй"
  • Ірина Кошкіна, виконавча директорка БО БФ "СВОЇ"
  • Наталія Ліпська, директорка БФ "Крила надії"
  • Рудольф Мигович, БО БФ "Християнська медична асоціація України"
  • Масі-Мустафа Найєм, співзасновник Правозахисного центру для військових "Принцип"
  • Андрій Неділько, виконавчий директор ініціативи Frontline.Care
  • Катерина Ножевнікова, засновниця БФ "Корпорація монстрів"
  • Людмила Паутець, керівниця напрямку "Такмед" фонду "Повернись живим"
  • Юлія Паєвська (Тайра), парамедик
  • Владислав Чумаченко, Голова Правління ГО "Тактична Медицина "Північ"

На початок