Чемпіонат світу-2023 з параплавання: хто у складі збірної України та як відбуватиметься кваліфікація на Паралімпіаду

Чемпіонат світу-2023 з параплавання: хто у складі збірної України та як відбуватиметься кваліфікація на Паралімпіаду

Чемпіонат світу-2023 з параплавання: хто у складі збірної України та як відбуватиметься кваліфікація на Паралімпіаду
Андрій Трусов на чемпіонаті світу-2022. Фото: IPC/Pedro Vasconcelos

Що треба знати про світову першість з одного з головних паралімпійських видів спорту України. Паралімпійська збірна України з плавання візьме участь у чемпіонаті світу-2023, що триватиме з 31 липня до 6 серпня в британському Манчестері. Команду представлять 42 спортсмени: 22 – з порушеннями опорно-рухового апарату, 18 – із порушеннями зору, і ще двоє – з порушеннями інтелектуального розвитку.

Як і у випадку з чемпіонатом світу з легкої атлетики, цей турнір стане першим і одним із головних етапів для кваліфікації на Паралімпіаду-2024 у Парижі.

Склад збірної України на ЧС-2023 з параплавання

  • З порушеннями опорно-рухового апарату: Антон Коль, Дмитро Виноградець, Сергій Паламарчук, Станіслав Попов, Ігор Німченко, Дмитро Василенко, Вероніка Коржова, Андрій Драпкін, Андрій Трусов, Ярослав Семененко, Роман Бондаренко, Олександр Комаров, Мар’ян Квасниця, Анна Гонтар, Данило Семенихін, Євгеній Богодайко, Денис Остапченко, Едуард Городянин, Юрій Шенгур, Ірина Пойда, Марина Вербова, Софія Федоренко.
  • З порушеннями зору: Олексій Вірченко, Михайло Сербін, Анна Стеценко, Віктор Смирнов, Дмитро Суханов, Олександр Артюхов, Сергій Кліпперт, Данило Чуфаров, Андрій Кузнецов, Катерина Ткачук, Ярина Матло, Роман Мичка, Яна Бережна, Олексій Федина, Ілля Яременко, Максим Веракса, Кирило Гаращенко, Ярина Попова.
  • З порушеннями інтелектуального розвитку: Дмитро Ванзенко, Василь Крайник.

До складу команди ввійшли одразу 24 призери Паралімпіад, половина з яких ставали чемпіонами Ігор. Серед них – золоті медалісти Токіо-2020 Євгеній Богодайко, Анна Стеценко, Андрій Трусов, Денис Остапченко та Михайло Сербін.

Трусов на цьому турнірі захищатиме одразу чотири титули чемпіона світу. Крім нього, повторити успіх минулої світової першості намагатимуться Антон Коль, Олексій Вірченко й Кирило Гаращенко, які оформили "золотий дубль" на ЧС-2022, а також Михайло Сербін, Анна Стеценко й Анна Гонтар, які мали по одній перемозі.

Чемпіонаті світу-2022 з параплавання, тренер допомагає українському спортсменові зайняти стартову позицію
Тренер допомагає українському плавцю зайняти стартову позицію на чемпіонаті світу-2022. Фото: IPC/Pedro Vasconcelos

Кваліфікація на Паралімпіаду-2024: як здобуватимуть ліцензії на ЧС

На чемпіонаті світу-2023 визначаться володарі 270 ліцензій на Ігри-2024 у Парижі. Їх розподілять між збірними, чиї спортсмени ввійдуть до топ-2 у кожній з особистих паралімпійських дисциплін на ЧС-2023. Утім, один атлет може принести команді місце на Іграх лише в одній дисципліні, навіть якщо потрапить до двійки найкращих у кількох.

Чемпіонат світу – не єдиний шанс для плавців відібратися на Паралімпіаду. Для кваліфікації необхідно виконати норматив на змаганнях під егідою Міжнародної федерації параплавання (World Para Swimming) з 1 жовтня 2022-го до 28 липня 2024 року включно. Обов'язковою умовою також є участь у чемпіонаті світу або континентальній першості та бодай одному з етапів Світової серії (до 30 червня 2024 р.).

Загальна кількість ліцензій за весь період відбору – 605. Одній збірній можуть виділити щонайбільше 62 квоти (34 чоловічі й 28 жіночих).

Що відомо про чемпіонат світу з параплавання

  • Парачемпіонат світу з плавання було започатковано в 1990 році: перший мундіаль відбувся в нідерландському Ассені. ЧС-2023 у Манчестері стане 12-м.
  • На останній світовій першості-2022 в португальській Мадейрі українці ввійшли до топ-5 медального заліку. Тоді "синьо-жовті" вибороли 36 нагород: 13 золотих, 10 срібних і 13 бронзових.
  • Найуспішнішим українцем на ЧС-2022 став Андрій Трусов, який завоював шість медалей, зокрема чотири золоті. Світовий рекорд тоді встановила Анна Гонтар: на 50 м вільним стилем (клас S6) – 32.75 с.
  • Лідерами за кількістю медалей у 2022 році стала Італія, що здобула 64 нагороди, серед яких 27 були золотими.
На початок