Ніч з 25 на 26 липня минула з сигналом повітряної тривоги. Більше про події в регіоні читайте у хроніці.
Які обрати речі для військових та де купити: група волонтерів розробила сайт з описом необхідного на фронті
Група волонтерів з Херсона та Одеси розробили сайт зі 150 статтями, де можна знайти опис речей, що потрібні на фронті, їхню ціну та ресурси, де замовити. Створили його, аби кожна людина мала змогу витратити гроші на корисні речі, які допоможуть військовим на передовій, розповіли волонтери кореспондентам Суспільного. Микола Голік виїхав з Херсона під час окупації. В Одесі разом з іншими допомагає армії та розробив сайт ukraine aid manual, який називають посібником для волонтерів: "Я розумів, що є дуже багато знань, які недоступні для простих людей. Треба вивчити купу матеріалу, щоб, наприклад, купити якісний турнікет. Почав накопичувати базу знань і вже тоді влітку того року виникла ідея зробити ресурс, який би допомагав всім нам, в першу чергу, волонтерам".
Сайт складається зі 150 сторінок з корисною інформацією, каже Микола Голік:
"Опис необхідних речей на фронті. Наприклад, які дрони потрібно купувати, яку військову форму, яке військове взуття. Тобто це все ми детально описали і поділили на дев'ять категорій. Це базові речі, які необхідні нашим бійцям на фронті. Головна мета "методички волонтера" — зібрати в одному місці корисну інформацію для тих, хто хоче допомагати нашим військовим, але не знає, як саме".
Розробляти сайт допомагали волонтери, а також військові, які постійно користуються різними речами на фронті, розповів один з розробників сайту Олександр Бабіч:
"Там дев’ять розділів: це засоби зв’язку, це всі оптичні прилади, це амуніція, РПС і ремені, підсумки; це окремо одяг, окремо взуття, розділ "побут" військовий (там ми розповідаємо які обирати спальні мішки, які каримати, чим грітися, які ліхтарі брати), ще розділ про сумки, наплічники, рюкзаки.
Дуже багато відразу нам писало людей: "Дякуємо, нарешті ми можемо в одному місці це все знайти!". Все що реально потрібно будь-якому бійцю. Ми навіть отримали декілька зауважень та вже внесли виправлення", — розповів волонтер.
Сайт постійно доповнюється та оновлюється, розповідають волонтери.
Суд заборонив працювати в органах влади одеській блогерці, яка закликала бомбити Україну
Одеській блогерці Марії Лещенко за відео в Тік-ток і Телеграм із закликами бомбардувати Україну суд заборонив на десять років працювати в органах влади. Про це 25 липня повідомили в Центрі публічних розслідувань.
Як йдеться у вироку Приморського райсуду Одеси від 10 липня, у вересні 2022 року вона публікувала у соцмережах публікації з проросійськими закликами. Наприклад, виклала відеоролик з публікацією: "Русские, вы можете скинуть на них бомбу? На всю их семью? У них семья террористов. Они меня выгнали с Днепра. Они меня выгнали с Одессы. Они меня выгнали с Украины. Они хотят меня выгнать с Молдовы. Русские, пожалуйста. Я готова эту бомбу оплатить".
У іншому дописі вона зазначала: "Украинским властям выгодна война, они бабки рубят и выгодна я, как враг народа. Я еще в 2014 сливала все русским", "Украина е... я вас ненавижу. Уроды", "Украинские д.... Когда уже на вас скинут бомбу. Молю Бога Россия помоги".
Також вона шкодувала через удари по Кримському мосту: "Очень надеюсь, что на ракетах, которые будут лететь на Украину, будет написано "За Крымский мост". Справедливость восторжествовала. Земля с под ног уйдет!".
У соцмережах можна знайти відео висловлювань Лещенко, які вона поширювала з Тік-ток акаунту "dinaraly9999a". Нині профіль видалений, а в інших соцмережах закритий.
До суду підозрювана з’явилася лише після оголошення її у розшук, до цього вона ігнорувала засідання.
Дії блогерки також підпадають під статтю 436-2 ККУ, тобто виправдання збройної агресії і за це правопорушення вона могла б отримати позбавлення волі на три роки. Втім, слідство визначило кваліфікацію злочину саме як колабораціонізм.
Поблизу пляжу Одещини вибухнули дві міни
Вранці неподалік одного з пляжів Одещини самовільно підірвалися дві міни. Про це 26 липня повідомили в ОК "Південь".
Тип мін, які вибухнули, не вдалось встановити.
"Мінна небезпека узбережжя і прибережних вод надзвичайно висока, посилена наслідками техногенної повені після підриву російськими окупантами Каховської ГЕС. Тоді в море принесло багато вибухонебезпечних предметів. До того ж провокативна поведінка ворога в акваторії Чорного моря може призвести до додаткового збільшення мін", — зазначили в повідомленні.
25 липня на узбережжя Миколаївщини винесло міну, яка здетонувала. Внаслідок вибуху пошкодило кілька десятків вікон в будівлях рекреаційного об'єкта. Люди не травмувалися.
Чорноморський флот РФ змінив диспозицію після виходу Росії з "зернової угоди" — британська розвідка
Чорноморський флот Росії змінив свою диспозицію після того, як Росія вийшла з Чорноморської зернової ініціативи, готуючись до блокади України. Про це повідомляє Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані британської розвідки.
За даними британських розвідників, сучасний корвет "Сергей Котов" розгорнувся в південній частині Чорного моря, патрулюючи судноплавний шлях між Босфором та Одесою.
“Існує реальна можливість, що він увійде до складу оперативної групи з перехоплення комерційних суден, які, на думку Росії, прямують до України”, — йдеться у звіті британської розвідки.
Після виходу РФ із зернової ініціативи інтенсивність і масштаби збройного протистояння в Чорному морі можуть збільшитися, відзначили у британській розвідці.
Напередодні у Міноборони РФ заявили про “безуспішну спробу ЗСУ” атакувати двома морськими дронами патрульний корабель "Сергей Котов"Чорноморського флоту Росії.
Що відомо про вихід РФ із зернової угоди
Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.
В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.
Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.
Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.
20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.