Що почитати? "Деокупація. Історії опору українців. 2022" Богдан Логвиненко

Що почитати? "Деокупація. Історії опору українців. 2022" Богдан Логвиненко

Що почитати? "Деокупація. Історії опору українців. 2022" Богдан Логвиненко
ФОТО: колаж Суспільне Чернігів

У контексті сьогодення особливої актуальності набуває документалістика, яка дає змогу зафіксувати для нащадків ті події, свідками чи учасниками яких стали українці упродовж повномасштабної російсько-української війни. З-поміж репортажного матеріалу, який стане в нагоді дослідникам у майбутньому, заслуговує збірка репортажів "Деокупація. Історії опору українців. 2022", яку упорядкував український журналіст, телеведучий, редактор, громадський діяч Богдан Логвиненко за результатами поїздок деокупованими містами й селами України у квітні — листопаді 2022 року.

Така рекомендація літератури від докторки педагогічних наук, професорки кафедри української мови та літератури НУЧК імені Т.Г. Шевченка Ольги Лілік.

Докторка педагогічних наук, професорка кафедри української мови та літератури НУЧК імені Т.Г. Шевченка Ольга Лілік
Ольга Лілік. ФОТО: Фейсбук-сторінка Ольга Лілік

Збірка містить передмову й 22 репортажі з міст і сіл на півночі, півдні та сході України, які так і називаються "Буча. Ірпінь", "Гостомель", "Іванків".

Варто зазначити, що є кілька розділів, присвячених Чернігівщині, зокрема: "Корюківська громада та Городня", "Село Москалі", "Чернігів".

Кожен репортаж починається з прямої мови героїв, серед яких українські військові, співробітники поліції, волонтери, партизани та звичайні місцеві мешканці, які пережили окупацію.

Кожен репортаж є одночасно й фіксацією трагедії окупації, й картиною спротиву українців; дуже часто це історії успіху та волі до перемоги, розповіді звичайних цивільних, які попри небезпеку демонстрували чітку позицію й надихали своїм прикладом інших.

Узагальнюючи свідчення очевидців, Богдан Логвиненко констатує, що російську окупацію можна схарактеризувати трьома словами – варварство, невігластво, геноцид. Він зазначає, що оскільки росіяни не були покарані за жоден зі своїх злочинів, то відчувають безкарність і продовжують множити зло.

Відповідно, його збірка – це один із засобів донести світові правду про Росію, як країну-терориста й попередити про ті загрози, які вона несе.

Важливо, що автор дотримується послідовного викладу подій: зміст книги побудований за хронологією того, як Збройні сили України звільняли окуповані росіянами міста й села.

До кожної історії з книги він подає чорно-білі фото, а ще кожен репортаж має відеоверсію, проте варто зазначити, що у відеоверсіях немає коментарів самого Богдана Логвиненка, проведених ним аналогій та історичних паралелей, які змушують замислитися про повторюваність історії, історичні парадокси й уроки.

Збірку Богдана Логвиненка "Деокупація. Історії опору українців. 2022" варто читати для того, щоб не втрачати силу духу, щоб надихатися історіями мужніх і сильних людей, а також щоб пам’ятати про події недалекого минулого й сьогодення, доносити світові правду про них.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок