У 2023 році рівень врожаю та експорту агропродуктів, ймовірно, буде значно меншим, ніж у 2021 та 2022 роках. Очікується, що Україна збере близько 68 млн тонн зернових та олійних культур, що на третину менше, ніж 2021 року.
Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" сказав в.о виконавчого директора “Української зернової асоціації” Сергій Іващенко.
"Експорт очікується на рівні 45 млн тонн. Це значно менше, ніж було минулого сезону, коли було 73 млн тонн виробництва і 58 млн тонн експорту. І порівняно з 2021 рекордним роком, коли було 106 млн тонн виробництва і очікувалося близько 70 млн експорту", — сказав Іващенко.
Він висловив сподівання, що зернова угода буде продовжена, однак зазначив, що цифра у 45 мільйонів тонн може бути досягнута і без відновлення Чорноморської ініціативи.
Щодо місць збереження врожаю, Іващенко зауважив, що Україна повністю забезпечена відповідними потужностями.
"Це спричинено, в першу чергу, тим, що у нас менший обсяг врожаю. І, по-друге, нам суттєво допомогли наші міжнародні партнери, які забезпечили аграріїв так званими рукавами для зберігання зерна", — пояснив очільник "Української зернової асоціації".
Що відомо про вихід РФ із зернової угоди
Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.
В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Чорноморська ініціатива увійшла в історію як важливий дипломатичний успіх і пообіцяв обговорити продовження угоди з президентом РФ.
Президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн назвала цинічним кроком вихід Росії з "зернової угоди".
Президент Володимир Зеленський наголосив, що своїми діями РФ зриває домовленості з Туреччиною та ООН. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв’ю CBS заявив, що вихід Росії із зернової угоди призведе до зростання світових цін на агропродукцію та загрожуватиме голодом населенню багатьох країн світу.
Згодом Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.
Як заявили у Міноборони Росії ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів. Відповідно, країни прапора таких суден вважатимуться "залученими в український конфлікт на боці київського режиму", додали у військовому відомстві.
20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території України, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.