Локальні програми відновлення на Кіровоградщині. Чи активні жителі та які пріоритети

Локальні програми відновлення на Кіровоградщині. Чи активні жителі та які пріоритети

Локальні програми відновлення на Кіровоградщині. Чи активні жителі та які пріоритети
Локальні програми відновлення розробляють у Помічнянській та Знам'янській громадах Кіровоградщини. Колаж: Суспільне Кропивницький

У вересні планують громадські обговорення програми комплексного відновлення Кіровоградської області. Консультації в громадах регіону завершили до 1 липня – подали ідеї, заходи, сформували портфель інвестиційних проєктів, які хотіли б втілити. Про це під час брифінгу розповіла начальниця обласного управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури Вікторія Кулікова. Кіровоградщина – учасниця пілотного проєкту, в рамках якого Помічнянська громада Новоукраїнського району й Знам’янська громада Кропивницького району розроблятимуть власні відповідні програми. Чи активно жителі громад долучаються до цього, які напрямки є пріоритетними, в етері Українського радіо Кропивницького розповіли заступниця Знам’янського міського голови Ліана Пересадченко та міський голова Помічної Микола Антошик.

Знам’янська міська громада

Зі слів Ліани Пересадченко, громада потрапила до пілотного проєкту розробки власних програм відновлення завдяки програмі "DOBRE", куратори якої пояснили, чому Знам’янська громада, яка фактично не постраждала від прямих бойових дій, має брати участь в програмі: "Ми сумнівалися до останнього, адже є території, які постраждали значно більше. Та програма відновлення передбачає не лише відновлення територій, які зазнали руйнувань".

Які аргументи навели керівництву громади

  • Громада розташована на перетині доріг державного значення, і на момент початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну не встигли завершити дороги М 30 (Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам'янка-Луганськ-Ізварине). "Внаслідок цього автомобільний потік через громаду збільшився більше ніж у двадцятеро. Вантажівки практично зруйнували дорожнє покриття", – сказала заступниця Знам’янського міського голови.
  • Майже чотири тисячі переселенців живуть в громаді. 3,5 тисячі, зі слів Ліани Пересадченко, приїхали 2022 року: "1870 з них – працездатні, яких слід забезпечити роботою. Крім того, більшість сказали, що збираються лишитись в громаді й після перемоги України".
  • Проблеми місцевих підприємств, пов’язанні з порушенням логістичних зв’язків через війну, виїздом за кордон жінок з дітьми та мобілізацією чоловіків, які працювали на наших підприємствах.

Як працюють над програмою

"Ми маємо супровід в рамках програми – нам надають приклади успішних рішень, досвід, який ми можемо застосувати у себе в громаді поетапно. При цьому обов’язковою вимогою реалізації є обговорення з жителями громади. Поки люди не дуже активні, але попереду багато зустрічей і обговорень – хочемо, щоб люди зрозуміли, що їх почують, їхню думку врахують, хочемо більшого залучення молоді", – розповіла Ліана Пересадченко.

Бюджет розвитку громади, зі слів заступниці міського голови – незначний, його не вистачає на соціальні та інфраструктурні об’єкти: "Потрібно змінювати структуру економіки, потрібно відновлювати підприємства, занепалі ще у 90-ті роки. Для цього нині існують механізми, і ми плануємо залучати інвесторів для їх відновлення – не в первісному вигляді, авжеж, адже це неможливо. Але, маючи територію, вцілілу інфраструктуру й ідеї, працюємо над пошуком інвесторів для розбудови – не обмежуємось державною підтримкою, а шукаємо й міжнародних донорів".

Особливу увагу, розробляючи програму відновлення, приділяють сховищам і укриттям: "Адже успішна громада має бути безпечною".

Помічнянська міська громада

За словами міського голови Миколи Антошика, місцева влада розробила власні запити, отримали пропозиції від жителів громади, звернулись за пропозиціями до сусідніх, Рівнянської та Піщанобрідської, громад. Далі – пряма мова.

  • 11 пропозицій ми отримали щодо встановлення громадських вбиралень, асфальтування вулиць, встановлення дорожніх знаків, нанесення розмітки, облаштування велодоріжок, сміттєвих майданчиків і тротуарів;
  • Десять пропозицій щодо модернізації та реконструкції й встановлення нових дитячих майданчиків, щодо спортшколи з басейном, будівництва басейну, створення ролердрому;
  • Сім пропозицій щодо введення посади дільничного інспектора, встановлення камер відеоспостереження, ремонту протирадіаційного укриття;
  • Є пропозиції щодо розвитку транспортної інфраструктури, пасажирських перевезень містом та автобусного сполучення населених пунктів громади з районним центром – містом Новоукраїнка.
  • В планах – модернізація приміщення компактного проживання переселенців, сказав голова громади: "Дах, утеплення. Сподіваємось, завдяки участі в програмі, залучити інвестиції для цього, адже це приміщення слугуватиме громаді й надалі, після перемоги України".

За словами Миколи Антошика, жителі громади висловили побажання й щодо відновлення в помічній консервного та асфальтного заводів: "Думаємо і розглядаємо це, але розуміємо, що воно має бути економічно обґрунтовано й вигідно".

Крім того, шукають у громаді інвестора для купівлі шести гектарів землі, на якій, за словами голови, можна розмістити, наприклад, сонячну електростанцію.

На початок