З 7 серпня до 26 листопада в павільйоні України на 18-й Бієнале архітектури у Венеції відбудеться серія з п'яти виставок, що одна за одною розгортатимуться на двох локаціях — Арсенале та Джардіні. Обидва простори презентували на відкритті бієнале у травні цього року.
Павільйон та його програма об’єднані спільною назвою Before the Future ("Перед майбутнім"), що відсилає до загальної теми цьогорічної Бієнале архітектури — "Лабораторія майбутнього".
Кураторами павільйону є Борис Філоненко, Ірина Мірошникова та Олексій Петров. Навесні кураторський колектив запросив до участі українських архітекторів та архітекторок, а також професіоналок і професіоналів з інших сфер — сучасного мистецтва, соціології, історії, екології тощо. Близько 30 учасників та учасниць програми об’єдналися в п'ять колективів для обговорення питань сьогодення й майбутнього. Програма павільйону представить висловлювання, які проблематизують теми відбудови, екології, турботи, комеморації та майбутнього зсередини українського контексту.
Загальний огляд та попередній розклад програми
7–29 серпня
Колектив: Нікіта Бєлокопитов, Дар'я Боровик, Дмитро Гурін, Антон Олійник, Марія Пахомова, Олексій Пахомов.

Проєкт Deconstructed присвячений відбудові України й має на меті сприяти інтенсивному обміну думками та питаннями про майбутні рішення і дії. Сьогодні існують різні погляди на те, як саме має розвиватись майбутня відбудова: залежно від досвіду, контексту, професійних компетенцій.
«Ми в точці, де кожне питання тільки народжує нові. Але якщо питання — це все, що ми зараз маємо, чи можуть вони стати нашим будівельним матеріалом?» — пишуть учасники та учасниці колективу.

У Венеції на виставці Deconstructed відвідувачі зможуть відповісти на запитання про відбудову, поставити власні, а також послухати думки українців з різними досвідами щодо майбутньої відбудови. Колектив створив онлайн-опитування, що стане основою їхнього проєкту. Поділитися своїми думками щодо відбудови можна за посиланням.
22 серпня — 17 вересня
Колектив: Олександр Бурлака, Іван Грабко, Саша Курмаз, Оксана Довгополова та Катерина Семенюк ("Минуле / Майбутнє / Мистецтво"), Прикарпатський театр, Центр просторових технологій (ЦПТ).

Проєкт звертається до теми комеморації російсько-української війни: "Разом з архітекторами, художниками, соціологами, міждисциплінарними дослідниками ми будуємо нематеріальний архів із фрагментів минулого, і неважливо, чи набудуть меморіали фізичної форми, чи залишатимуться частиною нашого уявлення про майбутнє".

У межах висловлювання учасники представлять нові роботи та тексти на тему колективної пам’яті, а також уже реалізовані проєкти: "Місто в театрі" від Центру просторових технологій (ЦПТ) у партнерстві з Forensic Architercuter, The Big Wild Field Draft — відео Олександра Бурлаки, створене у 2020 році під час резиденції фонду "ІЗОЛЯЦІЯ" "Ландшафт як монумент", виставка Прикарпатського театру про "Театр надій та очікувань".
19 вересня — 8 жовтня
Колектив: Анна Доброва, Єлена Орап, Анна Пашинська, Таня Пашинська, Даша Подольцева.
care collective представить інтерактивний проєкт "Краса турботи", що звертає увагу на простори й дії піклування одне про одного під час повномасштабного вторгнення: в укриттях, переміщеннях, під час блекаутів, в шелтерах та в міських просторах.

Учасниці колективу пишуть: "Турбота має свою власну красу. Це означає прийняти виклик, взяти на себе відповідальність і наважитися діяти. Історії виникнення ідей, дій та рішень демонструють різні способи створення просторів турботи. Це слугує нагадуванням про фундаментальне призначення архітектури та розширенням того, якою має бути роль архітектора в суспільстві — навіть без війни".
10 жовтня — 5 листопада
Колектив: Дар’я Боровик, Ніна Диренко, Дарина Пирогова, Вадим Сідаш.

Проєкт "30%" звертається до теми впливу війни на навколишнє середовище в Україні та прагне дослідити масштаби й наслідки цього впливу на прикладі трьох біотопів: лісів, полів та водойм.
Колектив планує вивчити постраждалі від війни регіони (північ, схід та південь України) та розібратися з тим, що зараз відбувається та буде відбуватися далі з непридатними, недоступними та замінованими територіями. У павільйоні України в Венеції будуть представлені відео, що базуються на розмовах із ключовими стейкхолдерами: природоохоронцями, військовими та людьми, які займаються обробкою землі.
6–26 листопада
Колектив: Олексій Биков, Вадим Денисенко, Уляна Джурляк, Світлана Конопльова, Дана Косміна, Борис Медведик, Наталія Мисак, Іван Протасов.

March on працює із фундаментальними для української ідентичності формами колективної дії як квінтесенцією невпинного руху країни до майбутнього. Серед представлених у павільйоні робіт буде дослідження самоорганізованих ініціатив, що утворилися після початку повномасштабного вторгнення Росії.
Учасниці та учасники колективу пишуть: "Колективні дії дозволяють формувати багатоголосі висловлювання про спільне. Масштабні живі ланцюги та шахтарські марші у 1990-х, Помаранчева революція 2004 року та Революція Гідності 2013–2014 років, Марш міських ініціатив за Київ у 2021 році, а також багато інших колективних дій різного масштабу — все це уможливило існування майбутнього та його спільного бачення".
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]