П'ять виставок на двох локаціях: програма павільйону України на Бієнале архітектури у Венеції

П'ять виставок на двох локаціях: програма павільйону України на Бієнале архітектури у Венеції

П'ять виставок на двох локаціях: програма павільйону України на Бієнале архітектури у Венеції
Павільйон України

З 7 серпня до 26 листопада в павільйоні України на 18-й Бієнале архітектури у Венеції відбудеться серія з п'яти виставок, що одна за одною розгортатимуться на двох локаціях — Арсенале та Джардіні. Обидва простори презентували на відкритті бієнале у травні цього року.

Павільйон та його програма об’єднані спільною назвою Before the Future ("Перед майбутнім"), що відсилає до загальної теми цьогорічної Бієнале архітектури — "Лабораторія майбутнього".

Кураторами павільйону є Борис Філоненко, Ірина Мірошникова та Олексій Петров. Навесні кураторський колектив запросив до участі українських архітекторів та архітекторок, а також професіоналок і професіоналів з інших сфер — сучасного мистецтва, соціології, історії, екології тощо. Близько 30 учасників та учасниць програми об’єдналися в п'ять колективів для обговорення питань сьогодення й майбутнього. Програма павільйону представить висловлювання, які проблематизують теми відбудови, екології, турботи, комеморації та майбутнього зсередини українського контексту.

Загальний огляд та попередній розклад програми

7–29 серпня

Колектив: Нікіта Бєлокопитов, Дар'я Боровик, Дмитро Гурін, Антон Олійник, Марія Пахомова, Олексій Пахомов.

Програма павільйону України на Бієнале архітектури у Венеції
Проєкт Deconstructed. Павільйон України

Проєкт Deconstructed присвячений відбудові України й має на меті сприяти інтенсивному обміну думками та питаннями про майбутні рішення і дії. Сьогодні існують різні погляди на те, як саме має розвиватись майбутня відбудова: залежно від досвіду, контексту, професійних компетенцій.

«Ми в точці, де кожне питання тільки народжує нові. Але якщо питання — це все, що ми зараз маємо, чи можуть вони стати нашим будівельним матеріалом?» — пишуть учасники та учасниці колективу.

Оголосили програму павільйону України на Бієнале архітектури у Венеції
Проєкт Deconstructed на бієнале. Павільйон України

У Венеції на виставці Deconstructed відвідувачі зможуть відповісти на запитання про відбудову, поставити власні, а також послухати думки українців з різними досвідами щодо майбутньої відбудови. Колектив створив онлайн-опитування, що стане основою їхнього проєкту. Поділитися своїми думками щодо відбудови можна за посиланням.

22 серпня — 17 вересня

Колектив: Олександр Бурлака, Іван Грабко, Саша Курмаз, Оксана Довгополова та Катерина Семенюк ("Минуле / Майбутнє / Мистецтво"), Прикарпатський театр, Центр просторових технологій (ЦПТ).

Проєкт What Cannot Be Lost: програма павільйону України на Бієнале архітектури у Венеції
Проєкт What Cannot Be Lost. Павільйон України

Проєкт звертається до теми комеморації російсько-української війни: "Разом з архітекторами, художниками, соціологами, міждисциплінарними дослідниками ми будуємо нематеріальний архів із фрагментів минулого, і неважливо, чи набудуть меморіали фізичної форми, чи залишатимуться частиною нашого уявлення про майбутнє".

What Cannot Be Lost: "Місто у театрі", драмтеатр у Маріуполі
What Cannot Be Lost: "Місто у театрі". Павільйон України

У межах висловлювання учасники представлять нові роботи та тексти на тему колективної пам’яті, а також уже реалізовані проєкти: "Місто в театрі" від Центру просторових технологій (ЦПТ) у партнерстві з Forensic Architercuter, The Big Wild Field Draft — відео Олександра Бурлаки, створене у 2020 році під час резиденції фонду "ІЗОЛЯЦІЯ" "Ландшафт як монумент", виставка Прикарпатського театру про "Театр надій та очікувань".

19 вересня — 8 жовтня

Колектив: Анна Доброва, Єлена Орап, Анна Пашинська, Таня Пашинська, Даша Подольцева.

care collective представить інтерактивний проєкт "Краса турботи", що звертає увагу на простори й дії піклування одне про одного під час повномасштабного вторгнення: в укриттях, переміщеннях, під час блекаутів, в шелтерах та в міських просторах.

П'ять виставок на двох локаціях: програма павільйону України на Бієнале архітектури у Венеції
care collective. Павільйон України

Учасниці колективу пишуть: "Турбота має свою власну красу. Це означає прийняти виклик, взяти на себе відповідальність і наважитися діяти. Історії виникнення ідей, дій та рішень демонструють різні способи створення просторів турботи. Це слугує нагадуванням про фундаментальне призначення архітектури та розширенням того, якою має бути роль архітектора в суспільстві — навіть без війни".

10 жовтня — 5 листопада

Колектив: Дар’я Боровик, Ніна Диренко, Дарина Пирогова, Вадим Сідаш.

Проєкт "30%" на Бієнале архітектури
Проєкт "30%" на Бієнале архітектури. Павільйон України

Проєкт "30%" звертається до теми впливу війни на навколишнє середовище в Україні та прагне дослідити масштаби й наслідки цього впливу на прикладі трьох біотопів: лісів, полів та водойм.

Колектив планує вивчити постраждалі від війни регіони (північ, схід та південь України) та розібратися з тим, що зараз відбувається та буде відбуватися далі з непридатними, недоступними та замінованими територіями. У павільйоні України в Венеції будуть представлені відео, що базуються на розмовах із ключовими стейкхолдерами: природоохоронцями, військовими та людьми, які займаються обробкою землі.

6–26 листопада

Колектив: Олексій Биков, Вадим Денисенко, Уляна Джурляк, Світлана Конопльова, Дана Косміна, Борис Медведик, Наталія Мисак, Іван Протасов.

Проєкт March on від України на Бієнале архітектури у Венеції
Проєкт March on на Бієнале архітектури у Венеції. Павільйон України

March on працює із фундаментальними для української ідентичності формами колективної дії як квінтесенцією невпинного руху країни до майбутнього. Серед представлених у павільйоні робіт буде дослідження самоорганізованих ініціатив, що утворилися після початку повномасштабного вторгнення Росії.

Учасниці та учасники колективу пишуть: "Колективні дії дозволяють формувати багатоголосі висловлювання про спільне. Масштабні живі ланцюги та шахтарські марші у 1990-х, Помаранчева революція 2004 року та Революція Гідності 2013–2014 років, Марш міських ініціатив за Київ у 2021 році, а також багато інших колективних дій різного масштабу — все це уможливило існування майбутнього та його спільного бачення".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок