CNN: у перші місяці повномасштабного вторгнення були випадки викрадення західної зброї в Україні

CNN: у перші місяці повномасштабного вторгнення були випадки викрадення західної зброї в Україні

В Україні фіксували випадки викрадення зброї, які давали партнери
Міноборони США. Ілюстративне фото: Getty Images

Злочинці, волонтери та торговці зброєю в Україні минулого року викрали частину зброї та обладнання, наданого Заходом, призначеного для українських військ. Проте зброю вдавалося знайти і вилучити. Про це йдеться у звітах, які отримали журналісти CNN.

Згідно зі звітом під назвою "Відповідальність Міністерства оборони за обладнання, надане Україні", українські спецслужби розкрили змови щодо викрадення зброї та обладнання.

Проте у звіті генерального інспектора зазначено, що після вторгнення здатність Пентагону відстежувати та контролювати все американське обладнання, яке надходить в Україну, зіткнулося з "проблемами" через обмежену присутність США в країні.

"Неможливість персоналу Міністерства оборони відвідати місця, де використовувалося або зберігалося надане Україні обладнання, значно ускладнювало здатність ОЦК-Київ виконувати моніторинг", — йдеться у звіті.

Звіт датований 6 жовтня 2022 року. Наприкінці жовтня США відновили виїзні інспекції українських складів зброї, щоб краще відстежувати, куди йде техніка. Департамент також надав українцям системи відстеження, включаючи сканери та програмне забезпечення, повідомив законодавцям у лютому колишній заступник міністра оборони Пентагону з питань політики Колін Кал.

Але в доповіді підкреслюється, наскільки важко було США в перші дні війни відстежити зброю та обладнання на мільярди доларів, які вони надсилали в Україну.

Європейське командування США намагалося пом’якшити цю проблему минулого року, вимагаючи та зберігаючи розписки від українців, які українці доклали "сумлінних зусиль", щоб надати, йдеться у звіті з посиланням на персонал EUCOM. Однак персонал не надав IG підтверджувальних документів до моменту завершення розслідування, зазначається у звіті.

Управління оборонного співробітництва з Києвом також зверталося до українського уряду з проханням надати звіти про витрати, втрати та пошкодження обладнання, наданого США. Уряд Україну, зі свого боку, "доклав зусиль для запобігання незаконному розповсюдженню оборонних матеріалів, наданих Сполученими Штатами".

Проте злочинним організаціям вдалося викрасти частину зброї та обладнання, наданих США та їх союзниками, йдеться у звіті.

Наприкінці червня 2022 року організована злочинна група під керівництвом неназваного російського чиновника приєдналася до добровольчого батальйону за підробленими документами та викрала зброю, зокрема гранатомет і кулемет, а також понад 1000 набоїв, йдеться у звіті. Згідно з повідомленням, розвідка України розкрила змову.

Того ж місяця українські спецслужби також розкрили змову торговців зброєю, які працювали над продажем зброї та боєприпасів, які вони вкрали на передовій на півдні України, а також окрему змову українських злочинців, які видавалися за працівників гуманітарних організацій, які викрали бронежилети на суму 17 000 доларів США, йдеться у звіті. В серпні 2022 року українські спецслужби викрили групу бійців добровольчого батальйону, які викрали 60 гвинтівок і майже 1000 набоїв та зберігали їх на складі, "імовірно, для продажу на чорному ринку". У звіті не уточнюється, чи були зброя та обладнання американськими.

Генеральний інспектор Пентагону написав, що деякі більші предмети, такі як ракети та гелікоптери, легше відстежувати за допомогою розвідувальних механізмів. Однак менші предмети, як-от прилади нічного бачення, було важче контролювати.

Зрештою, звіт не дає жодних рекомендацій, зазначаючи, що Міністерство оборони "доклало певних зусиль, щоб пом’якшити неможливість проводити особистий моніторинг".

На початок