У Хмельницькому управляюча компанія, після розірвання договору, виставила мешканцям рахунок на понад 300 тисяч гривень

У Хмельницькому управляюча компанія, після розірвання договору, виставила мешканцям рахунок на понад 300 тисяч гривень

У Хмельницькому управляюча компанія, після розірвання договору, виставила мешканцям рахунок на понад 300 тисяч гривень
Управляюча компанія "ДомКом Хмельницький", яка виставила борг мешканцям будинку після розірвання ними договору, каже, що це та сума, на яку вона надала послуг. Фото: Суспільне Хмельницький.

Після розірвання договору з керуючою компанією «ДомКом Хмельницький», у мешканців однієї з хмельницьких багатоповерхівок зріс борг зі 100 до 385 тисяч гривень. Про це Суспільному розповіла одна з мешканок цієї дев’ятиповерхівки Вікторія Гончарова. За словами пенсіонерки, вони не розуміють причин такого стрімкого зростання заборгованості.

Мешканка хмельницької дев’ятиповерівки на Степана Бандери, 22/2 Вікторія Гончарова розповідає: після розірвання договору з керуючою компанією «ДомКом Хмельницький» у них зріс борг за обслуговування будинку майже учетверо.

"Сто тисяч — це 25 квартир-боржників було. Через два тижні вже стали всі, всі квартири стали боржники", — каже жінка.

За словами пенсіонерки, їхнім будинком «ДомКом Хмельницький» управляв з 2018 року по восьме квітня цього року.

"Вже з дев’ятого квітня ми мали нову управляючу компанію. Але в травні, коли ми вже не їхні були, наш борг перед "ДомКомом" зріс до майже 400 тисяч гривень. Ну як це так?! Такі борги ми не могли створити, бо ми як нормальні, слухняні громадяни, платили. Нам субсидію дають. У нас боргів дійсно не було. А тут – виникли. Ось моя квартира – 39 – чотири з половиною тисячі. За два тижні раптом виник такий борг", — розповідає Вікторія Гончарова.

Мешканці хмельницької багатоповерхівки на вулиці Степана Бандери, 22/2
Мешканці хмельницької багатоповерхівки на вулиці Степана Бандери, 22/2 не розуміють, чому після розірвання договору з УМК "ДомКом" у них зросли борги. Фото: Суспільне Хмельницький.

Майже такий самий борг виник у її сусідки з 43 квартири Тамари Круліковської.

"Ми платили, а де воно взялося, без поняття. Звідки такі борги взялись у нас, що вони виставили нам такі рахунки", — каже жінка.

Нині за цією багатоповерхівкою перед «ДомКомом» — дві заборгованості, розповідає директор керуючої компанії "ДомКом Хмельницький" Віталій Стаднік.

"Одна з них — співвласників, які не сплачували за управління будинком. Інша заборгованість – це перевитрати по даному будинку. Ми витрачали коштів більше, ніж з будинку отримували. Після проведення остаточного нарахування плати за послуги відповідно до фактичних нарахувань та обсягів наданих послуг, як це передбачено Законом України "Про особливості здійснення права власності" у нас є перевитрати по цьому будинку — 250 тисяч гривень", — пояснює директор "ДомКому".

За словами директора, про перевитрати на утримання будинку мешканців попереджали кілька разів.

"Відповідно до договору на управління багатоквартирним будинком, ми зобов’язані звітувати раз на рік перед співвласниками будинку. Звіти ми подавали їм разом із платіжками, де було видно, скільки ми з будинку отримали і скільки на будинок витратили. Люди не виявили бажання піднімати ціну і залишили її на рівні 2018 року. Тож, коли вони розривали з нами договір, ми їм виставили рахунок, аби вони оплатили усі наші витрати на утримання будинку", — каже Віталій Стаднік.

Хмельницька багатоповерхівка на вулиці Бандери, 22/2
Хмельницька багатоповерхівка на вулиці Степана Бандери, 22/2, яку обслуговувала управляюча компанія "ДомКом Хмельницький". Фото: Суспільне Хмельницький.

Зборів щодо потреби у підвищенні тарифу «ДомКом» зі співвласниками будинку не проводив, каже мешканка багатоповерхівки Вікторія Гончарова. Тож за які саме надані послуги нарахували ці борги, каже, мешканці не розуміють.

За словами заступниці директора департаменту інфраструктури міста Наталії Вітковської, у день розірвання договору управитель зобов’язаний здійснити остаточне нарахування.

"Якщо будинок закредитований, він має також нарахувати ті кошти, які він перевитратив. Але є одне застереження – управитель повинен був звернутися до мешканців і погодити з ними, що якщо йому не вистачає коштів на управління будинком, то він їхній будинок трохи закредитує, а потім вони ці кошти будуть поступово повертати. Якщо це не було погоджено з мешканцями, то вони можуть оскаржувати своє право в суді, якщо вони вважають, що ці кошти були нараховані неправомірно", — розповідає Наталія Вітковська.

За її словами, після розірвання договору з управителем, в будинку може бути як борг, так і позитивний баланс.

"У нас був і випадок, коли навпаки управляюча компанія повертала співвласникам будинку кошти. До прикладу, на вулиці Трудовій у будинку, який обслуговувала УМК "Дубове", було створено ОСББ. Але після розірвання договору баланс будинку був дебетовим, тож управляюча компанія "Дубове" поступово повертала співвласникам на рахунки кошти. І це була така велика сума — до 200 тисяч гривень", — каже Вітковська.

Співвласники мають сплачувати управляючій компанії лише суму тих послуг, які реально і фактично надані, каже кандидат юридичних наук Андрій Місяць.

"Не можна сплачувати за якусь ефемерну можливість надання послуг. Якщо якась сума виставляється, якась сума оговорюється, вона має бути підтверджена відповідними документами. Тому можна звернутися до відповідної компанії з запитом і вони зобов’язані надати відповідь щодо структури і суми наданих комунальних послуг", — говорить Андрій Місяць.

За його словами, якщо відповіді немає, то варто звертатись до правоохоронних органів, аби ті перевірили, чи, випадково, там не має складу кримінального правопорушення.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

На початок