77 людей в Іванівській громаді на Чернігівщині вже отримали гроші за програмою "єВідновлення" на ремонт пошкодженого внаслідок бойових дій житла. Це понад 11 мільйонів гривень. 185 тисяч гривень отримала родина Олени Головченко з Ягідного.
Через обстріли у них згоріли гараж і літня кухня, а в будинку пошкодило дах, вилетіли вікна і двері. Окупувавши село, у домівці Головченків оселилися російські військові. Вони, розповіла господарка, технікою зруйнували кут будинку, меблями топили камін, пошкодили систему опалення і плитку. Після деокупації села щось родина лагодила сама, щось – допомагали волонтери. Чи вистачить родині грошей, які вони отримали, на ремонт будинку – розкажемо далі.
Олена Головченко 17 лютого поїхала до Польщі на заробітки, а її чоловік у перші дні повномасштабного вторгнення поїхав звідси, щоб вивезти родичів у безпечніше місце. Про те, що тут відбувалося, каже жінка, знають із розповідей сусідів.

"Третього числа у нас загорівся гараж. Говорили, що у найперших у нас сюди влучило. А тоді літня кухня – це ж воно все почало горіти. Дякуючи Богу і всім святим, як ото кажуть, залишився будинок", – згадує Олена.


Окупувавши село, російські військові в ньому оселилися. Жили росіяни у погребі та в самому будинку.


Меблями топили камін.

"Вони, мабуть, так натопили, що тут розірвало систему, все було розірване, котел вилетів повністю. Тут дуже багато стояло їхніх боєприпасів у ящиках, якісь продукти тут були, валялось, такий гармидер був тут".

Через бойові дії у будинку вилетіли вікна, їх уже поставили, також пошкодило дах, через це затікала вода і пішла пліснява. Дах торік зробили волонтери, але вода досі затікає, і в будинку не зникає пліснява, каже жінка. Покрівлю хочуть переробити. Також треба поставити вхідні двері та зробити ремонт всередині будинку.

"Кожній людині шкода своєї праці. Дуже тяжкою працею це все давалося. Ліс тягала – це дуже важка робота була. Десь люди ще більше постраждали".
Родина подавала заявку про пошкодження будинку на програму "єВідновлення". За нею вони вже отримали 185 тисяч гривень.

"Але вони на руки не дають ці кошти, це ми повинні їхати у якісь певні магазини й купувати будматеріали. Десь там гіпсокартон треба буде купувати, десь сантехніку якусь, бо це воно все повідриване, то поприкручували, добре, що хоч так працює все".
Чи вистачить на все грошей, ще не рахували, каже Олена.
"Тут все треба. Тут одна банка «Снєжки» цієї, мабуть, півтори чи дві тисячі коштує.Ми ще не сідали, не прораховували. Що це буде, куди вони будуть. Ванна кімната відбудовуватись повністю, бо ж там страшно. В хаті іде цвіль попід карнизами, будемо відривати, дивитися, що там, бо в нас діти, внуки, і самому ж не хочеться у цьому жити"

Наразі в Іванівській громаді люди подали 317 заявок про пошкоджене житло, розповіла її голова Олена Швидка.

"На цей час 317 заяв, із них 159 уже розглянуті. 77 людей уже отримали компенсацію. Вже люди отримали трішки більше, ніж 11 мільйонів".
Як розповів керівник управління містобудування та архітектури ОДА Сергій Куреня, наразі в області зареєстрували 1642 заяви про пошкоджене житло. 114 заяв вже опрацювали повністю, за ними люди отримають 14,5 мільйонів гривень.
Прийом заяв триває, сказав Сергій Куреня. Незабаром мають почати приймати й заяви про знищене майно.
Детальніше у сюжеті:
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.