В УІК закликають провести мовчазну акцію, щоб закупити україномовні книжки

В УІК закликають провести мовчазну акцію, щоб закупити україномовні книжки

В УІК закликають провести мовчазну акцію, щоб закупити україномовні книжки
Зображення Eli Digital Creative з сайту Pixabay

Очільниця Українського інституту книги Олександра Коваль закликала бібліотекарів провести акцію, щоб закупити україномовні книжки замість російських. Про це вона написала у своєму Facebook.

"Дорога громадо, якщо вам набридли російські книжки в українських бібліотеках, пропоную допомогти бібліотекарям розпочати мовчазну акцію на підтримку фінансування бібліотек", — зазначила вона.

За словами Коваль, щороку напередодні бюджетного процесу УІК подає запит, який міг би дозволити закупити 5 мільйонів українськомовних книжок. На це потрібно 1,5–2 мільярди гривень.

"Але інтуїція підказує, що або Верховна Рада не проголосує, або Мінфін відхилить як те, що «не на часі», і запропонує почекати «до закінчення воєнного стану 6+ місяців»", — додала Коваль.

Саме тому УІК пропонує:

  1. Зняти з полиць усі книжки, видані за радянських часів, а також видання і Росії та Білорусі.
  2. Опублікувати фото напівспорожнілих полиць.
  3. Закликати своїх читачів та прихильників організовувати пікети з вимогами дати можливість читати українською.
  4. Вимагати закласти кошти на поповнення фондів до місцевих бюджетів.

УІК же обіцяє провести кампанію в ЗМІ.

"Вільний доступ до книжок — це не забаганка, а життєва необхідність, особливо зараз. Нам потрібні наші книжки. Нам потрібна наша мова. Тому що це наш захист, наш щит і наша зброя, наш оберіг і наш дім", — написала очільниця інституції.

"100 мільйонів пропагандистських книг"

Раніше директорка УІК зазначала, що загалом із бібліотек потрібно вилучити понад 100 мільйонів пропагандистських книг. Насамперед ідеться про книжки антиукраїнського змісту з імперськими наративами та пропагандою насильства, проросійської, шовіністичної політики.

"Фонди бібліотек потребують у 20 разів більше українськомовних книжок, ніж вони фактично мають: навіть якщо викупити всі наявні на ринку книжки, їх не вистачить", — сказала вона.

З українських публічних бібліотек до листопада 2022 року уже списали близько 19 мільйонів примірників книг, з них понад 10 мільйонів — російською мовою.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок