Індексація пенсій, нарахування на окупованих територіях, купівля стажу — як це працює, пояснює Пенсійний фонд

Індексація пенсій, нарахування на окупованих територіях, купівля стажу — як це працює, пояснює Пенсійний фонд

Індексація пенсій, нарахування на окупованих територіях, купівля стажу — як це працює, пояснює Пенсійний фонд
Заступниця голови правління Пенсійного фонду Ірина Ковпашко. Фото: УНІАН

Як отримати пенсії, якщо ви за кордоном, або в окупації? Як діяти, якщо досягнули пенсійного віку, перебуваючи не в Україні? Що робити, якщо пенсійний вік наближається, а вам бракує страхового стажу? Про це Українському Радіо розповіла заступниця голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко.

Про індексацію пенсій

Індексацію в її класичному розумінні — як це визначено в законі, провели в цьому році стандартно з 1 березня. 1 липня був другий етап індексації й він стосувався категорій пенсіонерів, яким пенсії призначені за спеціальними законами — про державну службу, про службу в органах місцевого самоврядування, про наукову та науково-технічну діяльність, про статус народного депутата. Насправді це перший перерахунок, який провели саме для спеціальних пенсій. З 1 липня розміри таких спецпенсій збільшили на 19,7%.

Норми, що регулюють порядок проведення індексації, визначають коло осіб і воно не залежить від факту роботи. Тобто індексація, яка базується на 50% зростання середньої заробітної плати й на 50% зростання рівня інфляції за відповідний період, не залежить від факту роботи пенсіонера.

Якщо ж говорити в принципі, чи планується ще в цьому році перерахунок пенсій, підстави для його проведення чітко визначені в законодавстві. А саме — особисті обставини людини, яка може надати додаткові документи для перерахунку. Якщо для нього не буде підстав, то в ньому звичайно відмовлять. Але є низка нормативних документів, які уряд встановив для певних вікових категорій. Тому навіть якщо прожитковий мінімум і мінімальна заробітна плата залишаються незмінними, все одно є підстави, які зумовлюють щомісяця проводити регламентні перерахунки.

Наприклад, для тих пенсіонерів, які не працюють, досягли 65 років, мають повний стаж 30-35 років, гарантія мінімального розміру пенсії — 3120 гривень. Але йде час, щомісяця певна кількість людей досягає такого віку і ми зобов’язані перерахувати розмір їхніх пенсій. Аналогічні обставини виникають, коли людина переходить в категорії 70 років, 75 років, 80 років.

Крім того, Пенсійний фонд реагує й на заяви, наприклад, про перерахунок трудового стажу для працюючих пенсіонерів, або про отримання статусу учасника бойових дій.

Про нарахування пенсій на тимчасово окупованих територіях

В Україні діє два способи виплати. Перший — через відділення поштового зв’язку, другий — через банки. У нас укладені договори з 38 банками.

Пенсіонери на тимчасово окупованій території, у яких способом виплати був банк, отримують пенсійні виплати на рахунки в банках. Є питання як і коли вони зможуть ними скористатися, але виплати відбуваються.

Щодо тих, хто отримував виплати через пошту: Укрпошта на окупованих територіях не має можливості здійснювати доставку. По таких людях на підставі інформації пошти ми сформували список та звернулися до Ощадбанку. Вони відкрили рахунки, ми на них людям перераховували кошти. Але для того, щоб ними скористатися, треба укласти з банком договір банківського рахунку.

Якщо людина, наприклад, спромоглася виїхати з тимчасово окупованої території, вона має звернутися до Пенсійного фонду. Він відповідно припиняє перерахування на Ощадбанк, кошти з банку повертає і пенсіонер має можливість отримати їх або на рахунок в іншому банку, або за новим місцем проживання на безпечній території.

Пересувні відділення Укрпошти
Пересувні відділення Укрпошти. Фото: Донецька ОВА

Ще одна категорія людей — ті, хто залишив території під окупацією і переїхав в більш безпечні місця країни. Хто з них отримував виплати на пошті, може або перевести виплату за безпечним місцем проживання, або змінити спосіб виплати, відкривши рахунок в банку.

Щодо тих, хто вирішив залишитися за кордоном. Якщо вони отримували кошти на банківські рахунки, продовжують це робити. Але не так давно з’явилася ще одна можливість: якщо пенсіонер, який виїхав за кордон, отримував виплату на пошті і його виплата була зупинена, він може звернутися з заявою про поновлення, перебуваючи за кордоном.

Загалом поновлення виплати пенсій — це особисте звернення і в цій ситуації воно підтверджується тим, що людину верифікують через відповідні посольства чи консульства, а також завдяки довідці про перебування людини в живих. Це стандартний документ при виконанні міждержавних угод, який отримується при зверненні до посольства чи консульства. Людина пише заяву про поновлення виплат, навіть якщо їх зупинили в Україні, докладає документ, який завіряє посольство чи консульство, або нотаріус, і відповідно поштою може направити в Україну.

Про пенсії від окупантів

Наразі законодавство, яке регулює порядок виплати пенсій, не ставить в залежність право на виплату нашої пенсії від того, отримувала людина кошти від окупантів, чи ні. Тому це більше моральні категорії.

Що робити, якщо людина набула пенсійного віку за межами країни

Один зі способів звернення за призначенням пенсії — через портал електронних послуг Пенсійного фонду. Для цього потрібно мати кваліфікований електронний підпис, скановані документи, які визначають право на пенсію — паспорт, код, документи про стаж. Якщо мало місце навчання, це можуть бути документи про навчання — диплом, свідоцтво. Також обов'язково має бути документ, який визначить, як людина хоче отримувати пенсію — через пошту, або на рахунок в банку.

Біженці з України на кордоні з Польщею
Біженці з України на кордоні з Польщею, фото: AP

Можуть бути питання якщо в людини немає трудової книжки. Але нещодавно ВР внесла зміни до закону, якими переглянули можливості для призначення пенсій з тих чи інших строків. Тобто на період воєнного стану у людини є можливість, наприклад, пенсію за віком отримувати з дня, що слідує за днем досягнення пенсійного віку. Головне — щоб на 24 лютого 2022 року не закінчився тримісячний термін для звернення. Фактично продовжили можливість гарантовано отримати пенсію, не втрачаючи жодного дня, за який вона людині належить.

Крім того, є перелік країн, з якими Україна уклала міждержавні договори. Якщо той, хто виїхав за кордон має офіційний дозвіл на проживання в країні, він має право, звернувшись через відповідну установу країни проживання, попросити, щоб виплати здійснювалися туди. Пенсійний фонд переводитиме кошти на рахунки людини, які вона відкриє в країні проживання. Це, наприклад, Литва, Латвія, Естонія, Португалія, Чехія, Іспанія, Словаччина, Болгарія.

Про трудовий стаж

Чим підтвердити, що людина працювала, і при цьому брала участь у пенсійному страхуванні? Якщо вона працювала до 1 січня 2004 року, то за загальним правилом такий стаж підтверджується трудовою книжкою. Друга частина стажу — це той стаж, який обліковується в реєстрах Пенсійного фонду, в реєстрі застрахованих осіб загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. В цьому реєстрі є інформація про те, коли людина працювала, якщо вона працювала офіційно, про нараховану їй заробітну плату і сплачені внески. І саме з 1 січня 2004 року до стажу зараховуються періоди роботи, за які сплачено внески.

Людина не набуває страхового стажу:

  • Якщо приватний підприємець здійснював підприємницьку діяльність, але не платив щомісячні внески починаючи з 2004 року.
  • Якщо працівник отримував заробітну плату, але вона йшла йому в конверті, його офіційно не працевлаштовували, роботодавець за нього не подавав звіт як про застраховану особу, і з фонду оплати праці, де платилася йому зарплата, не нараховувався єдиний внесок.

Треба пам'ятати, що можливість контролювати набутий страховий стаж є через вебпортал Пенсійного фонду. Зайшли в особистий кабінет, побачили, який страхувальник і скільки платив, скільки стажу набуто.

Про трудові книжки

Це основний документ, що підтверджує стаж, набутий до 2004 року. Недоліки, які допустили при видачі трудової книжки, можуть ускладнювати процес підтвердження стажу. Наприклад, коли є помилки на титульному аркуші, чи не завірені виправлення прізвища, імені чи по батькові. Для жінок це може бути особливо притаманно при вступі в шлюб, коли змінюється прізвище, але це неналежним чином внесли. Крім того, іноді в графі з датою народження ставлять просто рік, іноді на першому аркуші немає печатки.

Або, наприклад, відповідно до паспорта ім’я жінки Наталія, а коли видавали трудову книжку, написали Наталья. По суті це різні людини й ніякі висновки Інституту мовознавства щодо ідентичності чи однакового походження цього імені не мають нічого спільного з тим, щоб його враховувати. Роботодавець приймав людину з її трудовою книжкою. Тобто по факту він визнав, що ця трудова книжка належить цій людині. Через це для нашого працюючого майбутнього пенсіонера є варіант звернення до кадрової служби. Вона вносить відповідний запис до трудової книжки сьогоднішньою датою. Зазначає, що це зроблено на підставі паспорта, ставить печатку і всі питання вичерпуються.

Інший блок питань — це коли в трудовій книжці зовсім немає запису, або він є, але, наприклад, там, де дата прийняття на роботу і дата звільнення є виправлення або відсутні підстави — наказ про зарахування, наказ про звільнення. В таких випадках спрацьовує порядок підтвердження стажу, що затверджений постановою КМУ 1993 року № 637 "Порядок підтвердження трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній". Це можуть бути довідки з посиланням на наказ про прийом або звільнення, архівні довідки, довідки про нараховану заробітну плату.

Про втрачені документи

По-перше, є проблема по ліквідованих підприємствах, там, де не вирішували питання долі архівних документів. Вони можуть зберігатися деінде — в гаражах, на складах. В цій ситуації за участі органів місцевої влади може бути вирішене питання про передачу документів, які збереглися, в архівну установу й вона на загальних підставах буде видавати відповідні документи.

Друге питання — є чи немає правонаступника. Він має зберігати документи та видавати довідки. Якщо документи втрачені через підтоплення, пожежу, є порядок, який передбачає можливість підтвердження стажу показами свідків — йдеться про період до 2004 року.

Також в законодавство внесли ряд змін, які дають можливість підтверджувати стаж на найбільш пільгових умовах, якщо документи втрачені у зв’язку з бойовими діями.

З 2021 року ведеться облік трудової діяльності в електронному вигляді — електронні трудові книжки. Величезна кількість страхувальників вже передали нам трудові книжки для оцифрування. Також застраховані особи можуть самостійно подати трудову книжку на оцифрування через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду.

Як добрати стаж до пенсії, якщо його бракує

Якщо людина втратила роботу і знаходиться за кордоном, можливо вона отримує виплати як допомогу, або можливо має такий фінансовий стан, що дає можливість укладати договір про добровільну участь в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, сплачувати внески й набувати щомісяця страховий стаж. Цю опцію запровадили в кінці березня 2023-го. Майже дві тисячі людей вже сплатили внески за себе, або на користь іншої людини.

У нас є платник, який сплачує за дружину. Вона працює повний робочий день, проте вчителем, де заробітна плата невисока. Розуміючи, що до пенсії їй залишається не так багато, чоловік вирішив за неї сплачувати щомісяця певну суму коштів. Стаж в неї все одно йде за основним місцем роботи, але сплачений внесок дає можливість підвищити рівень майбутньої пенсії.

На початок