Понад 20 років займається гончарством. Олена Мороховець. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ

Понад 20 років займається гончарством. Олена Мороховець. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ

Понад 20 років займається гончарством. Олена Мороховець. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ Суспільне Полтава

Гончарні вироби розміром від 3 до 60 сантиметрів виготовляє в Опішні керамістка Олена Мороховець. Цим ремеслом займається понад 20 років, із них 15 – ще й навчає інших. Майстриня самостійно гончарує та розмальовує вироби. Використовує для цього фарби традиційних кольорів та створює квіткові орнаменти.

"Треба навчитись, привчить свої руки так до роботи, щоб руки володіли глиною і руки направляли глину", − розповідає гончарка Олена Мороховець.

Гончарка Олена Мороховець створює з глини вирібСуспільне Полтава

Гончарка Олена Мороховець створює з глини виріб

24 роки працює із глиною керамістка Олена Мороховець. За цей час виготовляла тарілки, глеки, куманці та іграшки різних розмірів.

"Процес виготовлення виробу триває десь тижнів 2-3, дивлячись, який він. Згончарували – це тільки один із етапів. Підтугає – підточили. Потім поангобували, якщо це потрібно, можна не ангобувать. Розмалювали, якщо це мальований виріб, висихає, тоді випалюєм. Ми так здавлюємо грудку руками і вона відцентровується. В гончаруванні найважливіше відцентрувати грудку, бо якщо вона не на центрі, то виробу не вийде", − розповідає гончарка.

Вироби Олени МороховецьСуспільне Полтава

Вироби Олени Мороховець

Найменші вироби гончарки – близько 3 сантиметрів. Найбільші – до 60.

"У гончаруванні всі прийоми однакові – чи це великий виріб, чи маленький, чи це глечик, тарілочка, мисочка. Обов’язково обіймаємо, щоб не збилося з центру, прокололи вниз. Тепер трішки стінки розтягуємо на свої пальчики, формуємо діаметр дна. І зараз найскладніше – витягти глину наверх", − розповідає гончарка.

Одна з найбільших робіт Олени Мороховець – півметрова ваза у музеї гончарства в Опішні. Її виготовляла частинами.

Вироби Олени МороховецьСуспільне Полтава

Вироби Олени Мороховець

"Робота називається Сорочинський ярмарок. Якщо її покрутити, то там різні продавці з різним товаром. Я її покрила ангобом червоним, вона стала м’якшою, зовнішні стінки вази. І приліпили іграшки уже помальовані. І з того боку іграшки ми зрізали".

Гончарній справі майстриня навчає й інших.

"Важко вчитись, бо матеріал м’який, він рветься від неправильного поруху за секунду. Ми робимо це швидко, гарно, якісно. Людей це захоплює – вау! Подобається багатьом. Складається таке помилкове враження, що це дуже просто. Але це просто для мене, бо я професіонал. А для людини, яка ніколи не пробувала і не вміє, – це складно".

Гончарка Олена Мороховець створює виріб із глиниСуспільне Полтава

Гончарка Олена Мороховець створює виріб із глини

Глиняні вироби Олена оздоблює власноруч. Переважно це рослинні та квіткові орнаменти.

"Ми використовуємо 5 кольорів, для нас цього достатньо. Це традиційно, наше народне. Це повністю я виготовляла. Гончарувала, точила, малювала. Це столовий сервіз. Не втягує в себе води, не пропускає в себе води. Він дзвенить гарно", − розповідає гончарка.

Свої роботи керамістка представляла на всеукраїнських та міжнародних мистецьких виставках та фестивалях.

"Захоплююче, дійсно. Коли ти вмієш зробити своїми руками щось зі шматочка глини. І важливо побачити уже цей виготовлений виріб уже випаленим, блискучим. Тоді ти відчуваєш себе, можна сказати, творцем".

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди