На Кіровоградщині до кінця липня мають навести лад в укриттях і прибрати з електронної карти неіснуючі

На Кіровоградщині до кінця липня мають навести лад в укриттях і прибрати з електронної карти неіснуючі

На Кіровоградщині до кінця липня мають навести лад в укриттях і прибрати з електронної карти неіснуючі
Вхід в укриття у Кропивницькому. Фото: Суспільне Кропивницький

Облаштувати укриття у підвалах, навести лад в облаштованих і прибрати з електронної карти ті сховища, що не існують потрібно в громадах області до 25 липня. Це мають зробити згідно з указом президента від 26 червня про введення в дію рішення РНБО після додаткових перевірок сховищ в Україні минулого місяця, розповів Суспільному начальник управління з питань цивільного захисту Володимир Слінченко. Додатково перевіряти укриття почали після загибелі в Києві 1 червня трьох людей, які під час повітряної тривоги не змогли потрапити в зачинене сховище.

Всього у Кропивницькому є 280 сховищ для людей.

У Кіровоградській області для укриття людей під час повітряної тривоги мають 2378 сховищ. З них – 652 захисні споруди й 1726 – найпростіші укриття. За результатами додаткових перевірок укриттів, які влаштували в області після загибелі під час повітряної тривоги 1 червня трьох людей у Києві, 162 сховища на Кіровоградщині непридатні для використання, сотня з них не існують, сказав Володимир Слінченко.

"162 споруди необхідно привести в належний стан. По тім, що зруйновані, є доручення РНБО, зняти їх з електронної мапи. Ми будемо виїжджати в громади та перевіряти. На всі скарги виїжджає ДСНС, поліція, органи місцевого самоврядування".

На Кіровоградщині перевіряють стан укриттів
Укриття колишнього заводу "Друкмаш". Фото: Суспільне Кропивницький

Згідно з рішенням РНБО, всі укриття мають привести в належний стан до 25 липня.

Відповідальність за стан сховища несе власник, сказав Володимир Слінченко.

"Кодекс цивільного захисту визначає відповідальність керівників, установ і організацій, за стан утримання і експлуатацію захисних споруд. Але кримінальна відповідальність не прописана. Але є зв'язок– якщо керівник відповідає за укриття і трагедія сталась, відповідати буде керівник. Якщо є загиблі, можуть бути вжиті заходи, дисциплінарний вплив на керівників громад, територій".

Каже, будуть додаткові перевірки укриттів, як громади виконали доручення РНБО.

Підвал багатоповерхівки на вулиці Преображенська

Підвал дев’ятиповерхівки на вулиці Преображенська у Кропивницькому з початку повномасштабного вторгнення Росії облаштували під укриття. За нього відповідає житлово-експлуатаційна організація №1. Всі мешканці мають ключі від підвалу, щоб кожен міг швидко сюди потрапити під час повітряної тривоги. Тут можуть розташуватися 500 людей, каже працівниця організації Тетяна Побережець.

Цей підвал – один з 89 у багатоповерхівках міста, які пристосували під найпростіші укриття під час війни, говорить начальник відділу з надзвичайних ситуацій Кропивницької міськради Сергій Коваленко.

"За мирного часу це звичайний технологічний підвал. Але враховуючи, що в цьому мікрорайоні немає типових і не були передбачені будівництвом, доводилось виходити з конструктивних можливостей, це те, що є висота два метри, і конструкції міцні".

Підвал облаштовувала у 2022 році разом з сусідами, розповіла мешканка Валентина Макогон.

"Тут було бруднувато, а зараз поприбирали. Син зробив лавку. Багато раніше приходили, навіть перехожі. Стільці були тут зайняті всі. Ну, а тепер ні, мабуть, звиклися".

Начальник відділу з надзвичайних ситуацій радить ходити в укриття під час повітряної тривоги. "Укриття може захистити від осколкових вражень, від дронів-камікадзе, які розпадаються після збиття. Від прямого влучання — ні".

Сховище колишнього заводу "Друкмаш"

162 не придатні для використання. На Кіровоградщині перевіряють стан укриттів
Сховище колишнього заводу "Друкмаш". Фото: Суспільне Кропивницький

Одночасно воно може вмістити тисячу людей. Після повномасштабного вторгнення Росії це приміщення пристосували для перебування людей, у травні взяли у комунальну власність. Щоб його облаштувати, треба гроші, каже Сергій Коваленко. Воно може захистити від артилерійського та гранатно-мінометного обстрілів.

"Зроблена проєктно-технічна документація, на його відбудову і приведення в належний стан. Оскільки кошторис майже 20 мільйонів, міська рада подала клопотання до військової адміністрації, через можливу державну програму, яка сьогодні декларується і приведення в належне експлуатаційне призначення цього сховища. "Модернізацію за місяць зробити не можна, тому що це великий комплекс будівельно-відновлювальних робіт".

162 не придатні для використання. На Кіровоградщині перевіряють стан укриттів
Туалетна кімната у сховищі колишнього заводу "Друкмаш". Фото: Суспільне Кропивницький

Говорить, тут треба встановити дизельний генератор, перевірити та відновити систему кондиціонування повітря, перевірити санітарно-технічні вузли. Туалет у сховищі без каналізації та унітазів. "Сховище збудували на початку 70 років минулого століття, і от в такому стані. Відповідно, на 1000 людей, таких кімнат повинно бути декілька".

На початок