Одну з центральних вулиць Дніпра пропонують перейменувати на честь "Січеславської Просвіти": яку і яка аргументація

Одну з центральних вулиць Дніпра пропонують перейменувати на честь "Січеславської Просвіти": яку і яка аргументація

Одну з центральних вулиць Дніпра пропонують перейменувати на честь "Січеславської Просвіти": яку і яка аргументація
Фото: Нікопольська міська рада

У Дніпрі ініціюють перейменування вулиці Короленка на честь "Січеславської Просвіти". Про це Суспільному повідомив голова міського об’єднання Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка ("Січеславська Просвіта") Сергій Тютюнник.

Громадська організація оприлюднила листа, поданого 12 липня на ім'я міського голови Бориса Філатова та голови комісії з перейменувань Олександра Санжари. У ньому йдеться про те, що одна із центральних вулиць міста Дніпра досі має ім’я Володимира Короленка, який хоч і народився в Житомирі, по суті, є російським письменником.

"Короленко народився у Житомирі, його називають російським письменником українсько-польського походження, однак для Короленка Батьківщина, як він зазначає, "Отєчєство", – це неподільна Росія. Тож самостійною Україну російський письменник Володимир Короленко не бачив. У листі до сталінського письменника Максима Горького (лист від 10 липня 1913 р.) Короленко пише: "Вам говорили, будто у меня есть готовый рассказ, да еще на украинском языке. Это неверно. Раз я сделал запись со слов одного из здешних своих соседей. Но это именно сырая запись, материал для рассказа, а не самый рассказ. Украинским языком я не владею. Не говорил никогда и никогда по украински не думал", – мовиться в листі "Просвіти".

2002 року в Москві побачила світ книжка Володимира Короленка з промовистою назвою "Была бы жива Россия". До неї ввійшли невідомі публікації письменника останніх років його життя. Зокрема стаття, заголовок якої дав назву самій книжці, говорять в "Просвіті".

Одним з аргументів на користь перейменування вулиці, за словами авторів листа, є те, що на Короленка збереглась історична забудова кінця ХІХ – початку ХХ століть, зокрема будинок Хрінникова, один із візуальних символів Дніпра. Його пов'язують із "Просвітою".

"На початку минулого століття Володимир Хрінников вів активну діяльність у товаристві "Просвіта". З1 січня 1915 року Хрінников також безкоштовно виділив дві кімнати для "Просвіти". Головним натхненником, ідеологом будівництва цього будинку був член "Просвіти" Дмитро Яворницький, який, захоплюючись старовинною українською архітектурою, всіляко сприяв розповсюдженню українського архітектурного модерну на Придніпров’ї", сказано в листі.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок