Продавати ароматизовані сигарети заборонено: яка відповідальність за порушення закону

Продавати ароматизовані сигарети заборонено: яка відповідальність за порушення закону

Продавати ароматизовані сигарети заборонено: яка відповідальність за порушення закону
Суспільне Тернопіль

Набув чинності антитютюновий закон, який забороняє рекламу електронних сигарет та рідин до них, продаж ароматизованих сигарет і тютюну до самокруток. Заборонено також курити електронні цигарки в громадських місцях так само, як і звичайні сигарети. Такі зміни, зокрема, почали діяти згідно з ухваленим наприкінці 2021 року Законом № 1978-IX.

Тернополянин Святослав Кабанов курить 7 років. Розповідає, електронні сигарети почав курити рік тому.

"Тепер просто зросте контрабандний обіг. Школярі все-одно куритимуть сигарети, в яких багато хімічних добавок, смоли, горіння, товстий папір з фарбою і сміття в тютюні. Якийсь час я курив звичайні сигарети, а потім перейшов на тютюн для самокруток. Аргументовано вважаю це кращим рішенням, ніж звичайні сигарети. Минулого року до куріння тютюну я додав сольовий нікотин у випалювальному пристрої, щоб зменшити навантаження на легені. Я свідомо споживаю нікотин".

Святослав Кабанов
Святослав Кабанов. Суспільне Тернопіль

Пульмонологиня Катерина Луцишин розповіла, як на легені впливає дим звичайних сигарет і електронних.

"Сигарети – високодиспересний пил. Він виділяє набагато грубші частинки, які не опускаються в легені так глибоко, як аерозоль у процесі вейпінгу. Аерозоль осідає набагато нижче й уражає альвеолу, бронхіули, а це значно важче лікується і більше уражає легені".

Катерина Луцишин
Катерина Луцишин. Суспільне Тернопіль

Штраф за продаж сигарет неповнолітнім – 1020 гривень, за повторне порушення впродовж року – 10 200 гривень, розповів виконавчий директор громадської організації "Життя" Дмитро Купира. Каже, ця організація разом з Комітетом здоров’я нації напрацьовували зміни до антитютюнового закону.

"Ми рекомендували вносити положення, які відображають врегулювання, європейські директиви 2014 /40 ЄС. Також ми рекомендували врегулювати питання щодо пристроїв для нагрівання тютюну, тому що вони вже набували "агресивного" характеру поширення, що приваблювало людей вживати тютюнові вироби. Наприклад, дослідження ВOOЗ продемонструвало, що в Україні 20% дітей віком 13-15 років курять електронні сигарети. 15% дітей цього віку споживають тютюнові вироби, а тютюнова індустрія концентрується на дітях та молоді".

Контролюватимуть дотримання закону працівники Держпродспоживслужби. Один із них Дмитро Рабченюк розповів, що у місцях, де заборонено курити, повинні бути відповідні наліпки. Також закон передбачає інший дизайн пачок електронних та звичайних сигарет.

"За нерозміщення наліпок про заборону куріння у закладах громадського харчування, відповідатимуть підприємці. Також державні установи відповідатимуть за нерозміщення знаків на своїх будівлях. За таке порушення – 1000 гривень штрафу. Є норми, як має виглядати пачка тютюнового виробу, яким має бути належне маркування, зокрема, повинен бути збільшений розмір медичного попередження. Раніше воно займало 50% місця, а зараз буде займати 65%. Також на верхній частині буде попередження про шкоду куріння".

Дмитро Рабченюк
Дмитро Рабченюк. Суспільне Тернопіль

За словами Дмитра Рабченюка, на пачці електронних сигарет чи рідин до них, має бути інструкція, протипоказання і тексти про наслідки вживання.

На початок