Литовська єврейська громада закликає Байдена запросити Україну до НАТО

Литовська єврейська громада закликає Байдена запросити Україну до НАТО

Президент США Джо Байден напередодні саміту НАТО у Вільнюсі, Литва, 10 липня 2023 року
Президент США Джо Байден в аеропорту Вільнюса напередодні саміту НАТО у Вільнюсі, Литва, 10 липня 2023 року. Фото: AP

У відкритому листі депутат парламенту Литви Емануель Зінгеріс і президент литовської єврейської громади Файно Куклянський закликали президента США запросити Україну до НАТО.

За словами лідерів литовської єврейської громади, саміт НАТО цього тижня є дуже важливим, щоб остаточно прояснити майбутнє України в Альянсі.

"Ми просимо президента Байдена закликати всі країни-члени НАТО включити чітку формулу членства України в НАТО до порядку денного саміту Організації Північноатлантичного договору у Вільнюсі", — йдеться в листі Зінгеріса і Куклянського.

Вторгнення агресора у вільну країну, яка рухається до західної демократії, показує, що Росія є непередбачуваною, вважають вони. Тому необхідно запросити Україну до Альянсу, оскільки саме від цієї країни зараз залежить безпека всього регіону.

"Ми просимо (Байдена-ред.) закликати всі країни-члени НАТО запросити Україну до НАТО зараз, тому що ця країна є частиною нашого демократичного світу. Безпека нашого регіону залежить від безпеки України. Членство України в НАТО зараз означає мир для всіх нас і кінець тоталітарним ілюзіям Росії", — наголошується у зверненні.

У Вільнюсі 11 липня розпочався саміт НАТО, на якому Україна розраховує на чіткий сигнал про приєднання до Альянсу після війни. Чітким сигналом, за словами президента Зеленського, буде запрошення України до НАТО, а поки цього не сталося — країна потребує гарантій безпеки, які водночас не мають стати альтернативою членства.

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Президенти низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО "не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.

На початок