"Заважає роздивитись красу". У Кропивницькому розробили порядок про розміщення вивісок на будівлях

"Заважає роздивитись красу". У Кропивницькому розробили порядок про розміщення вивісок на будівлях

"Заважає роздивитись красу". У Кропивницькому розробили порядок про розміщення вивісок на будівлях
Реклама у центрі Кропивницького. Фото: Суспільне Кропивницький

У Кропивницькому підготували порядок про встановлення вивісок на будівлях. Так можна буде регулювати їх розмір та зовнішній вигляд. Про це розповіла завідувачка сектору реклами управління архітектури Кропивницької міськради Ганна Хричова.

Такі правила є стосовно зовнішньої реклами. На її встановлення в місті потрібен дозвіл, каже Ганна Хричова.

"Вся зовнішня реклама має розміщуватись з додержанням техніки безпеки й видимості дорожніх знаків. Вона не повинна освітлювати житлові будинки. Її не можна розміщувати на пішохідних доріжках та алеях у населених пунктах на висоті менш ніж п’ять метрів від поверхні дорожнього покриття, якщо рекламна поверхня виступає за межі краю проїзної частини. Також не можна розміщувати поза межами населеного пункту на відстані менш ніж п'ять метрів від краю проїжджої частини".

До розміщення вивісок вимог менше.

"Вивіски повинні розміщуватись без втручання в опорні конструкції й легко демонтуватись, – каже Ганна Хричова. – Вони не мають відтворювати дорожні знаки. Їх не можна розміщувати на об’єктах незавершеного будівництва, і площа поверхні не має бути понад три квадратні метри. І ще забороняється вимагати від суб’єктів господарювання будь-які документи на розміщення вивісок чи табличок, які не передбачені законодавством. Тобто ці правила не встановлюють, як повинна виглядати вивіска".

За словами Ганни Хричової, порядок, який розробило управління щодо встановлення вивісок, нині перевіряють юристи. Після цього його мають затвердити рішенням виконкому. Коли це буде, дату не визначили.

"Крадуть красу" – так про рекламу та вивіски у центрі Кропивницького каже історик Юрій Митрофаненко. Він проводить екскурсії для жителів та гостей Кропивницького. Каже, рекламу й вивіски розміщують на пам’ятках архітектури, і старовинні будівлі не видно. Прикладом є пам’ятка архітектури на вулиці Тараса Карпи. Будівлю закриває вивіска аптеки.

Вивіска аптеки на історичній будівлі в Кропивницькому
Вивіска аптеки на історичній будівлі в Кропивницькому. Фото: Суспільне Кропивницький

"Екскурсії я починаю з вулиці Велика Перспективна і починаю з негативу, – розповідає історик. – Кажу: "Дивіться, який чудовий гарний будинок, пам’ятка архітектури кінця 19 століття, але як його псує реклама". Це не робить місто привабливим для туристів та самих містян".

Власник мережі аптек спілкуватись відмовився: "Я зайнятий. Я на роботі, і мені немає коли цим займатись".

Наступна пам’ятка архітектури – будівля на вулиці Театральна. Тут, показує Юрій Митрофаненко, за рекламою магазина не видно старовинний граніт.

"Абрам Давидович Барський був власником цілого кварталу. Цегла кінця 19 століття. Граніту, завдячуючи якому ця будівля прикрашає місто, понад 100 років. Я думаю, і так люди знають, що тут магазин. Одна невеличка вивіска біля входу в стилі Барського могла б змінити цю ситуацію".

Ірина Протопопова – представниця мережі магазинів – говорить, конструкцію зробили так, аби не пошкодити будівлю.

"У нас укладений охоронний договір на спадщину місцевого значення, і ми отримали документи на пріоритетне встановлення. Я думаю, що ситуацію можна вирішити, якщо всі разом обговоримо правила гри. Якщо будуть чіткі умови встановлення конструкцій на об’єкти й пам’ятки архітектури, ми будемо дотримуватися".

Вивіска магазину на історичній будівлі в Кропивницькому
Вивіска магазину на історичній будівлі в Кропивницькому. Фото: Суспільне Кропивницький

Юрій Митрофаненко каже: вулиця Театральна має архітектурні споруди, які гармонійно поєднані між собою.

"Безліч пам’яток архітектури. Але що ми бачимо? Хіба ми бачимо красу архітектури? Ні. Ми бачимо тренд, який просто затуляє значну частину будівлі. Ну, і взагалі вся наступна реклама займає стільки місяця, що хотілося б, аби її було менше. Ми були в Будапешті, то я взагалі такого не бачив".

На думку кропивничанки Олени Янчук, у центрі Кропивницького реклами забагато.

"Площа цієї реклами, її кольори не роблять привабливим історичний центр нашого міста. Можна її зробити в єдиному стилі. Наприклад, у Львові всі вивіски в історичній частині міста виглядають естетично і так підходять до будівель, тому що вони розроблені саме в тій стилістиці".

З приводу вивісок і зовнішньої реклами можна звернутися у Держпродспоживслужбу. Там скарги розглянуть і перевірять. Про це сказав представник служби в області Володимир Муравський. Окрім Держпродспоживслужби, перевіряють вивіски й рекламу працівники інспекції з благоустрою.

"Ми дивимось на мову, якою мовою реклама, – каже Володимир Муравський. – Потім на правдивість цієї реклами. Якщо це реклама якихось акцій, ми навіть дивимось відсоток знижки – правдивий чи не правдивий. Дозволи мають бути від органів місцевого самоврядування. Існують штрафи. При умові якщо рекламодавець надасть документи на виготовлення реклами та її установки, це буде п’ятикратний розмір від цієї суми. Якщо ж він не надасть документи, штраф буде 1700 гривень за те, що він не надав документи, і ще 1700 гривень за те, що ми не можемо визначити цю ціну".

На початок