Жителям звільненої Козачої Лопані виставили рахунки за електрику, яка під час окупації подавалася з Росії. Чи платити?

Жителям звільненої Козачої Лопані виставили рахунки за електрику, яка під час окупації подавалася з Росії. Чи платити?

Жителям звільненої Козачої Лопані виставили рахунки за електрику, яка під час окупації подавалася з Росії. Чи платити?
Жителька Козачої Лопані Людмила Козленко. Липень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Жителі деокупованої Козачої Лопані на Харківщині отримали платіжки за російську електрику, але перерахунку показників їм не зробили. Майже чотири місяці окупанти постачали в населений пункт енергію зі своєї території.

Чому в Козачій Лопані була російська електрика?

Козача Лопань — це селище в Дергачівській громаді Харківської області поблизу кордону з РФ. Воно перебувало в окупації до вересневого контрнаступу ЗСУ.

"24 лютого 2022 року, коли ворог повномасштабно вдерся на територію нашої країни, стався обстріл з території Російської Федерації, і електрична енергія в селищі зникла. Десь наприкінці травня росіяни зі своєї території кинули дроти, затягнули сюди пряму лінію й заживили цей населений пункт. Їхня електрика була тут до початку вересня, коли ЗСУ звільнили нашу громаду", — розповідає керівник Дергачівської МВА Вячеслав Задоренко.

Вячеслав Задоренко
Вячеслав Задоренко, голова Дергачівської громади, 2 травня 2022 року, Фото: Суспільне Харків

За його словами, відновити електропостачання з території України після окупації селища було неможливо, а після звільнення села "Харківенергозбут" зняв показники лічильників.

"І нарахували людям сплату за електричну енергію, яку фактично вони сюди не постачали", — каже Задоренко.

Жителька Козачої Лопані: "Ці платіжки несправедливі"

Жителька Козачої Лопані Алла Діденко отримала рахунок за електроенергію на майже 900 гривень, він охоплює також місяці, коли селище ще контролювали росіяни. Усю суму Алла Діденко сплатила.

"Я одразу поїхала в Харків і платила. Така боязлива, що, думаю, а що як прийдуть, то й "відріжуть" світло або газ. Я старалася за все платити. Була у мене копієчка, збирала. У мене чоловік помер перед війною. Думала йому памятник зробити, а воно — війна, таке наробило... Ні грошей тепер нема, ні ремонту не можу зробити. У мене стіни наскрізь пробиті, батареї повідривали. Вікон немає", — говорить Діденко.

Жителі Козачої Лопані отримали платіжки за російську електрику. Чи потрібно платити людям
Жителька Козачої Лопані отримала платіжку за електрику на майже 900 гривень. Липень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Людмила Козленко згадує, спершу готували на багатті, ходили, каже, всі чорні від гару: "Щоб чаю попити, треба димом пахнути й закоптитися".

"Як почалися обстріли, моментально пропало світло. Зявилася електроенергія російська, ми користувалися нею, доки нас не звільнили, це було 11 вересня. І навіть кілька днів після того у нас теж була російська енергія", — розповідає Людмила.

За її словами, газопровід у селищі був перебитим: "Треба було якось виживати, готувати, прати, поливати город. Нам треба було цією електроенергією користуватися, і користувалися ми нею дуже потужно".

Жителі Козачої Лопані отримали платіжки за російську електрику. Чи потрібно платити людям
Наслідки осбтрілів Козачої Лопані. Липень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

До сплати Людмилі прийшла платіжка у 2907 гривень: "Я це вважаю дуже несправедливою, тому що вона не була українською. Я дуже вдячна нашим енергетикам. Ми їх дуже любимо. Це правда, але ці платіжки несправедливі".

Жителі Козачої Лопані отримали платіжки за російську електрику. Чи потрібно платити людям
Жителька Козачої Лопані Наталія Скребець. Липень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

В учительки Наталії Скребець є платіжка за 2022 рік майже на 200 гривень. Ще понад тисячу їй записали окремо — у борг. Каже, до початку російського вторгнення його не було. Припускає, що це може бути рахунок за споживання російської електрики. Усю суму пенсіонерка сплатила.

"Був один вихід: чи на багатті готувати, чи на електроплитці. У грудні 2022 року прийшла платіжка із сумою 1400 гривень, але це було дивно. Раніше не платили понад 70 гривень на місяць. Написано, що борг. Сплатили. Що залишалося? Я законослухняна родина. Хотілося б, щоб просто було справедливо. Краще б я перерахувала кошти хлопцям на дрони або на пікапи", — каже Наталія Скребець.

Позиція "Харківенергозбуту"

На якій підставі людям нарахували плату за спожиту російську електрику і чи можливий перерахунок показників — з таким питанням місцева адміністрація звернулася до підприємства "Харківенергозбут". У відповідь отримали лист із формулюванням: "ПрАт "Харківенергозбут" самостійно не приймає рішень щодо коригування чи зміни показів лічильника, а лише проводить відповідні нарахування".

На запити Суспільне Харків на підприємстві не відповіли.

Чи платити за російську електрику: відповідь ОВА

Перерахунок коштів людям, які сплатили за електрику під час користування нею в окупації, має передбачити Верховна Рада, розпові заступник начальника обласної військової адміністрації Євген Іванов. За його даними, нині відповідний законопроєкт розглядають у комітетах, його можуть ухвалити за кілька місяців.

"Людям дійсно нарахували плату за електроенергію за той період часу, поки Козача Лопань була окупована. Документально ми не можемо підтвердити, що було постачання електроенергії з Росії. Бо у той час там не було наших спеціалістів. Сталася така ситуація, що ми розуміємо, що електрика була російська, тому що більше нізвідки їй було взятися, але довести це поки що не можемо", — говорить Євген Іванов.

Нарахування за електрику у період окупації на Харківщині отримали десятки тисяч споживачів, повідомив заступник начальника обласної військової адміністрації.

Жителі Козачої Лопані отримали платіжки за російську електрику. Чи потрібно платити людям
Жителям Козачої Лопані нарахували борги за споживання російської електрики. Липень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

"Головне, що люди зараз захищені. По-перше, ніхто не має права відключити їх від постачання послуг. По-друге, не повинні стягувати борг, особливо якщо абонент є переселенцем. Позиція держави й керівництва ОВА така, що ми просимо по можливості сплачувати поточні рахунки й не поспішати оплачувати борги, особливо якщо вони стосуються Козачої Лопані чи інших громад, які перебувають у подібному становищі", — каже Іванов.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок