У разі вибуху на Запорізькій атомній електростанції мешканці потенційної зони радіаційної аварії мають бути готовими до можливої евакуації.
Про це йдеться у повідомленні Міністерства охорони здоров'я України у Facebook.
"У разі вибуху на ЗАЕС мешканці потенційної зони радіаційної аварії мають бути готовими до можливої евакуації. Якщо органи влади офіційно повідомили про радіаційну аварію, залишайтеся в приміщенні або дістаньтеся приміщення якомога швидше. Слідкуйте за подальшими повідомленнями та дотримуйтеся інструкцій від влади", — наголошують у МОЗ.
У відомстві радять на випадок евакуації підготувати валізу чи наплічник.
"Необхідно зібрати документи та їхні копії (документи, що посвідчують особу, медичні документи, правовстановлювальні документи, які засвідчують право власності на рухоме та нерухоме майно, контакти осіб, із якими можна звʼязатися в екстрених випадках), маску для обличчя або респіратор", — йдеться у повідомленні.
Також необхідно приготувати аптечку і тижневий запас ліків (якщо ви маєте хронічні захворювання), вологі серветки, змінний одяг та взуття, мінімально необхідний запас води і їжі.
"Щільно обмотайте валізу або наплічник харчовою плівкою або скотчем. Це значно полегшить процес їхньої дезактивації на санітарних постах", — радять у МОЗ.
Також у відомстві зазначають, що люди, які перебувають у зоні радіаційної аварії, мають виходити з будівель лише після відповідних вказівок влади.
"Органи місцевої влади повідомлять про розташування пунктів евакуації, а також найбезпечніші маршрути пересування, якщо ви здійснюватимете евакуацію власним автомобілем. Дотримуйтесь інструкцій та зберігайте спокій", — йдеться у повідомленні.
4 липня Збройні сили України попередили про можливу підготовку російськими загарбниками провокації на Запорізькій атомній електростанції.
Водночас представник "Росатому" Рінат Карчаа заявив що "Київ проти ночі 5 липня збирається атакувати ЗАЕС". За його словами, в ніч на 5 липня ЗСУ мають завдати удару по ЗАЕС, використавши для цього високоточну зброю та ударні дрони-камікадзе.
22 червня президент Зеленський заявив, що розвідка отримала інформацію про те, що Росія розглядає сценарій терористичного акту на Запорізькій атомній станції (ЗАЕС) з викидом радіації.
25 червня керівник ГУР Кирило Буданов заявив, що російські війська завершили підготовку до підриву Запорізької атомної електростанції, розмістивши техніку із вибухівкою біля 4 із 6 енергоблоків АЕС. За його словами, Росія замінувала ставок-охолоджувач станції, зазначивши, що ядерні реактори без охолодження можуть розплавитись за період від 10 годин до 14 днів.
На випадок теракту на Запорізькій АЕС українські правоохоронці та рятувальники готуються до ліквідації наслідків, уже розгорнуті штаби. У разі витоку радіації українцям варто зберігати спокій і дотримуватися інструкцій від органів влади, зокрема, якщо не буде евакуаційних заходів, слід ізолюватися вдома на добу.
30 червня міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що Україна не зможе одразу зафіксувати підвищення радіаційного фону на ЗАЕС у випадку аварії.
Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС
ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня 2022 року захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.
27 листопада торік президент "Енергоатому" Петро Котін заявив, що є ознаки того, що російські окупанти можуть залишити Запорізьку атомну електростанцію. Однак 28 листопада прессекретар президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що відведення військ Росії з території Запорізької атомної електростанції не буде.
2 грудня минулого року очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі розповів, що агентство сподівається досягти домовленості з Росією та Україною про створення захисної зони на Запорізькій атомній електростанції до кінця року. 5 грудня речниця російського МЗС Марія Захарова заявила, що про вихід російських військових із Запорізької АЕС "не може бути й мови".
12 лютого міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що росіяни, які перебувають на ЗАЕС, свідомо експлуатують обладнання таким чином, щоб Україна в майбутньому не могла під'єднати її до енергомережі.
Окрім того, безпекова ситуація на станції погіршується через зниження рівня води у Каховському водосховищі, спричинене росіянами. Нестача води у басейнах витримки ЗАЕС може призвести до розігріву палива в реакторі, і це може призвести до його розплавлення, і як наслідок — до радіаційних викидів.
22 травня внаслідок російських обстрілів вранці на Запорізькій АЕС відключилась остання високовольтна лінія передач. Згодом зовнішнє живлення від української енергосистеми вдалося відновити.