Ветерани можуть отримати до 3 млн грн на власний бізнес. Що треба знати, аби подати заявку

Ветерани можуть отримати до 3 млн грн на власний бізнес. Що треба знати, аби подати заявку

Важливо
Ветерани можуть отримати до 3 млн грн на власний бізнес. Що треба знати, аби подати заявку
Піцерія, ілюстративне фото. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Ветерани та члени родин загиблих українських військових можуть отримати від 500 тисяч до 3 мільйонів гривень на відкриття або розвиток власної справи. Український ветеранський фонд Мінветеранів запустив нову конкурсну програму на підтримку ветеранського бізнесу – «Варто».

Як податися на цей грант, які бізнес-ідеї розглядатимуть, які документи потрібні та чому розвивати бізнес ветеранів важливо не тільки для них самих – кореспондентам Суспільного Дніпро розповіла заступниця виконавчого директора Українського ветеранського фонду Мінветеранів Каріна Дорошенко в рамках проєкту «Дієва допомога».

Ветерани можуть отримати до 3 млн грн на власний бізнес. Що треба знати, аби подати заявку

Хто може взяти участь у конкурсній програмі

Новий проєкт з підтримки ветеранського бізнесу орієнтований на учасників бойових дій, а також членів родин сімей загиблих (померлих) захисників і захисниць України, каже Каріна Дорошенко.

Важливий нюанс: аби подати заявку на конкурс, треба бути зареєстрованим як фізична особа-підприємець (це може бути нещодавня реєстрація) або як юридична особа. Щодо останнього – теж важливо: реєстрація має бути не пізнішою, ніж два роки тому.

Заявки приймають з будь-яких регіонів – областей та міст, окрім тих, які наразі окуповані, пояснює представниця фонду.

З поданих заявок для фінансової підтримки оберуть близько 50. Ветерани отримають від 500 тисяч до 3 мільйонів гривень на кожен із бізнесів.

Ветерани можуть отримати до 3 млн грн на власний бізнес. Що треба знати, аби подати заявку

Які бізнес-ідеї можна пропонувати

Бізнес-ідеї можна подавати найрізноманітніші, каже представниця ветеранського фонду, – від пошиття одягу та взуття до… часникової пасти.

«Звісно, ми не можемо приймати заявки, якщо вони розраховані на виготовлення зброї, на алкоголь чи тютюн, відповідно до закону. Інших застережень немає. Раді приймати будь-якого штибу ідеї – розширення власної справи або відкриття нового бізнесу. З нашого досвіду – у нас на сайті є каталог, який ми назвали «Історії переможців», де зібрані успішні проєкти: відкриття кав’ярень, піцерій, розвиток фермерського господарства, пошиття одягу, виготовлення взуття, створення дитячого майданчика, дитячого табору, центру психологічної реабілітації і навіть, як ми кажемо, бізнес з родзинкою – виготовлення страв з часнику. Заявник подав заявку створення підприємства для виготовлення часникової пасти, це непоширена в Україні історія, зараз він намагається вийти на широкий ринок», – розповіла Каріна Дорошенко.

«Серед проєктів, які ми підтримували, – фабрика з пошиття вишиванок, яку заснував ветеран, ветеринарна клініка, тощо. Цікаво, як ветерани свій бойовий досвід намагаються екстраполювати на цивільне життя: так, наприклад, з’явився бізнес зі зрошування полів агродронами – його заснував колишній аеророзвідник», – додає вона.

Які документи потрібні

Ось деякі документи, які потрібні для подання на конкурсну програму:

  • документи, що підтверджують реєстрацію фізичної особи-підприємця або юридичної особи
  • копія посвідчення учасника бойових дій або посвідчення члена сім’ї загиблого
  • проєктна заявка (опис проєкту)
  • кошторис
  • резюме членів команди проєкту тощо.

Повний перелік документів можна знайти тут.

Ветерани можуть отримати до 3 млн грн на власний бізнес. Що треба знати, аби подати заявку

Терміни подання заявок і коли переможці отримають гроші

Останній день прийому заявок — 13 липня 2023 року (до 23:59 за київським часом).

Після цього розпочнеться етап технічної перевірки документів, а потім – власне сам конкурс.

Програма «Варто» відбувається у конкурсному форматі, наголошує Каріна Дорошенко. Мало лише подати заявку – учасники будуть захищати бізнес-проєкти перед експертною радою. Але перед експертами не стоїть завдання – «зарубати» проєкт: навпаки – допомогти удосконалити, не припуститися помилок.

«До ради входить троє незалежних експертів і вони зроблять висновки – чи цей бізнес може бути втілений в життя чи він нерелевантний, чи у ній надто завищені ціни на ринок, чи навпаки – надто занижені, і це ризик того, що неможливо буде знайти товар для закупівлі. Експерти надають свої висновки, а заявники зможуть поправити, внести корективи, і потім відбудеться онлайн-захист проєктів. Все відкрито, всі зможуть подивитися онлайн-презентацію. Тільки після цього експерти виставлять бали, і ми підсумовуємо – хто пройшов», – каже представниця ветеранського фонду.

Список переможців буде визначений орієнтовно 15 серпня, говорить вона. Після цього переможці зможуть отримати гроші й розпочати роботу.

Ветерани можуть отримати до 3 млн грн на власний бізнес. Що треба знати, аби подати заявку

Чому податися – це нескладно

«Після журналів обліку, які ветеранам доводиться заповнювати під час служби в армії, податися на грант – не є складною задачею оформити документи, аби мати можливості для розвитку свого бізнесу, своїх ідей. Зрештою маючи досвід бойових дій, маючи досвід роботи в надскладних умовах, участь в конкурсі й реалізація проєкту точно буде легшою задачею», – вважає Каріна Дорошенко.

Чому підтримувати ветеранський бізнес важливо

Представниця фонду каже: якщо ветеранський бізнес в Україні буде розвиватися, виграють не тільки самі ветерани, а й все суспільство.

«Ми розуміємо, що наразі, після повномасштабного вторгнення, багато людей вже повернулися з фронту й вони хочуть знайти себе. А ця фінансова можливість може бути хорошим трампліном для реінтеграції в цивільне життя завдяки власній справі. Коли працює бізнес в Україні – працює й економіка. Плюс – робочі місця, адже ветерани часто запрошують на роботу своїх побратимів», – зазначила вона.

Інші деталі про проєкт та подання заявки за посиланням.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок