Міністерство закордонних справ Грузії висловило глибоку стурбованість рішенням української влади вислати посла Грузії з території України для консультацій. Напередодні МЗС України викликало посла Грузії Георгія Закарашвілі для розмови через стан ув’язненого експрезидента Міхеіла Саакашвілі. Після цього дипломат мав відбути на батьківщину.
Про це йдеться у заяві, яка опублікована на сайті МЗС Грузії.
"Ця акція є крайньою формою ескалації дипломатичних відносин, і дуже прикро, що офіційний Київ йде на такий крок проти дружньої держави та народу", — йдеться у заяві зовнішньополітичного відомства Грузії.
У грузинському МЗС наголосили, що рішення про висилку їхнього посла з України "незрозуміле".
"Причина, названа українською владою, робить це рішення особливо незрозумілим. Рішення Страсбурзького суду поклало край спекуляціям щодо стану здоров’я засудженого Міхеіла Саакашвілі, чим ще раз підтвердило найвищі стандарти захисту прав колишнього президента державою. На тлі такого розвитку подій рішення української влади суттєво шкодить стратегічним відносинам двох країн і є прямим втручанням у внутрішні справи суверенної держави", — йдеться у заяві.
Крім цього, у відомстві висловили сподівання про те, що "Київ перегляне своє рішення і докладе зусиль для подальшого розвитку історично дружніх відносин між двома країнами".
"Хочемо ще раз підкреслити, що підтримка Грузією територіальної цілісності та суверенітету України та українського народу є непохитною. З початку війни Грузія надає Україні політичну та гуманітарну підтримку як на двосторонньому рівні, так і в різних міжнародних форматах", — заявили у МЗС Грузії й додали, що офіційну позицію Тбілісі українській стороні також доніс надзвичайний і повноважний посол Грузії Георгій Закарашвілі під час зустрічі, яка відбулася 4 червня в Києві у МЗС України.
Також у МЗС Грузії зазначили, що країна й надалі висловлюватиме солідарність і підтримку Україні, яка перебуває у стані війни.
"Саме тому, що Україна перебуває в активній фазі війни, грузинська сторона, усвідомлюючи свою велику відповідальність у міжнародних відносинах і особливо перед партнерами, на цьому етапі утримується від будь-якої додаткової реакції у відповідь на кроки України й подальше загострення двосторонніх відносин з нею, що заведе чинну, і без того складну ситуацію в глухий кут", — йдеться у заяві МЗС Грузії.
3 липня експрезидент Грузії Міхеіл Саакашвілі, який знаходиться в тбіліській клініці "Вівамед", дистанційно приєднався до засідання суду вперше з лютого цього року. Під час свого виступу він продемонстрував свій фізичний стан.
Президент України Володимир Зеленський відреагував на стан експрезидента Грузії Міхеіла Саакашвілі та заявив, що "Росія руками грузинської влади вбиває громадянина України Міхеіла Саакашвілі" і зауважив, що Київ неодноразово закликав грузинську владу зупинити знущання з Саакашвілі.
"Я доручив Міністерству закордонних справ викликати посла Грузії в Україні та висловити йому рішучий протест і запропонувати залишити Україну протягом 48 годин для проведення консультацій зі своєю столицею", — заявив Зеленський і вчергове закликав владу Грузії передати України Міхеіла Саакашвілі для необхідного лікування і догляду.
Що відомо про арешт та стан здоров'я Саакашвілі
1 жовтня 2021 року вперше за вісім років колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі прибув з України до Грузії. Своє рішення політик пояснив тим, що "хоче захищати волевиявлення громадян" на місцевих виборах в країні. Увечері того ж дня його затримали й доправили до в'язниці у місті Руставі. Після цього політик оголосив голодування і назвав себе "політичним в'язнем". Проти Саакашвілі відкрили справу про незаконний перетин грузинського кордону.
6 листопада Служба держбезпеки Грузії звинуватила Саакашвілі у тому, що він начебто координує з в'язниці дії, спрямовані на насильницьке повалення влади. У ніч проти 20 листопада Саакашвілі доправили у військовий шпиталь у місті Горі. Після цього політик погодився припинити голодування, яке тривало 50 днів, та почав харчуватися за спеціальною схемою.
21 лютого 2022 року Саакашвілі вдруге оголосив про безстрокове голодування на знак протесту проти дій грузинської влади, які, за його словами, не надають йому належної медичної допомоги.
На початку травня 2022 року лікарі й родина Саакашвілі заявили про катастрофічний стан здоров'я Саакашвілі і вимагали від грузинської влади відправити його н7а лікування за кордон.
12 травня торік колишнього президента Грузії Міхеіла Саакашвілі перевели зі слідчого ізолятора в місті Руставі до цивільної клініки "Вівамед".
Адвокат Саакашвілі Шалва Хачапурідзе повідомив, що лікарі підозрюють у колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі туберкульоз та деменцію. Загалом ув’язненого політика перевіряють на 34 захворювання.
19 листопада 2022 року мати Саакашвілі заявила, що в організмі її сина виявили підвищений вміст важких металів: ртуті, барію, талію. Пенітенціарна служба Грузії спростувала цю заяву.
6 лютого 2023 року Тбіліський міський суд не задовольнив клопотання адвокатів і не звільнив колишнього президента Грузії Міхеіла Саакашвілі від покарання та не відтермінував його. Саакашвілі назвав рішення суду смертним вироком. З клопотанням про відстрочку чи звільнення від покарання колишнього президента Грузії до суду звернулися адвокати Саакашвілі. Це клопотання суддя Георгій Аревадзе розглядав близько двох місяців.
15 лютого Європарламент ухвалив резолюцію, якою закликав Грузію помилувати та звільнити експрезидента Михеїла Саакашвілі. Текст резолюції ухвалили 577 голосами "за", 33 "проти" та 26 "утрималися".