Утилізуватимуть в Румунії. У Кропивницькому збирають відпрацьовані батарейки

Утилізуватимуть в Румунії. У Кропивницькому збирають відпрацьовані батарейки

Утилізуватимуть в Румунії. У Кропивницькому збирають відпрацьовані батарейки
Контейнери в рамках руху "Батарейки, здавайтеся!" у Кропивницькому встановили у 23 місцях. Фото: Суспільне Кропивницький

У Кропивницькому збирають відпрацьовані батарейки, які передадуть на утилізацію в Румунію. У такий спосіб хочуть зберегти довкілля і закликати людей не викидати батарейки у смітник, а приносити у встановлені для їх збору контейнери, розповіла Суспільному засновниця всеукраїнського руху "Батарейки, здавайтеся!" Люба Колосовська. Суспільне дізнавалось, де є ці контейнери.

У Кропивницькому відпрацьовані батарейки можна здати у 23 місцях. Контейнери для їх збору встановили у бібліотеках, поштових відділеннях, магазинах, автозаправних станціях.

Утилізуватимуть в Румунії. У Кропивницькому збирають відпрацьовані батарейки
Контейнер для збору батарейок у приміщенні кропивницького головпоштамту. Фото: Суспільне Кропивницький

Ініціативу реалізовують у рамках всеукраїнського руху "Батарейки, здавайтеся!" впродовж десяти років. Цьогоріч до нього приєдналась компанія "Екостайл", яка займається вивезенням сміття у Кропивницькому, розповіла речниця компанії Галина Богомаз-Кулик: "Ми підписали тристоронню угоду зі всеукраїнським рухом "Батарейки, здавайтеся!" і товариством з обмеженою відповідальністю "Екологічні інвестиції" про те, що вони забезпечують надійний збір та переробку батарейок, а ми, на засадах благодійності, надаємо їм фінансову підтримку на переробку цих батарейок".

Суму речниця називати відмовилась. З її слів, це комерційна таємниця.

Крім батарейок, можна приносити й інші елементи живлення, розповіла начальниця комерційного відділу компанії "Екостайл" Вікторія Поліщук: "Акумулятори від телефонів, наприклад. Але не термометри або блоки від електронних сигарет. Для того, щоб дізнатись, де встановлені контейнери для збору і обрати найзручніший, можна скористатись мапою на сайті компанії".

Утилізуватимуть в Румунії. У Кропивницькому збирають відпрацьовані батарейки
Крім батарейок, можна приноситити й інші елементи живлення. Фото: Суспільне Кропивницький

В одному кілограмі – пів сотні батарейок. Вартість переробки одного кілограма – від 100 до 150 гривень, розповіла засновниця руху "Батарейки, здавайтеся!". Утилізуватимуть їх в Румунії: "Все почалось з того, що ми туди (в Румунію – ред.) їздили і бачили, як це відбувається. З іншого боку, є складна і серйозна відповідна звітність Євросоюзу. Наша мета – об’єднати людей, яким небайдужа тема екології, і ми почали саме з батарейок, небезпечних відходів".

Зі слів Люби Колосовської, мають орієнтовні підрахунки того, скільки у Кропивницькому може бути батарейок: "Якщо рахувати, що у Кропивницькому 200-220 тисяч людей живуть, а в Україні, якщо дуже усереднити, одна людина використовує чотири батарейки на рік. Це означає, що за рік використовують десь 900 тисяч батарейок. Це близько 18 тонн. Якісь губляться вдома у людей, але, на жаль, багато з них потрапляють у смітник".

Чим небезпечні відпрацьовані батарейки

Батарейки містять важкі метали, які, потрапляючи в ґрунт чи воду, забруднюють довкілля, сказав директор обласного департаменту екології В’ячеслав Дубровський: "Якщо викинути одну батарейку просто на смітник, то, згідно досліджень, вона може забруднити до 20 квадратних метрів землі і до 400 літрів води. Крім того, якщо сміття спалюється, то це впливає і на атмосферне повітря. На цих 20 квадратних метрах земельної ділянки, яка може бути отруєна від однієї батарейки, можуть жити, наприклад, кріт або черв’яки, корисні для екосистеми. Якщо вони будуть отруєні, вони помруть. Потрапляння в організм людини важких металів, які є у батарейках, негативно впливає на мозок людини (свинець – ред.), печінку (цинк і ртуть – ред.). Кадмій, який міститься в батарейках – дуже серйозний канцероген, який може викликати і онкологічні захворювання, і важкі отруєння".

Пункт збору батарейок у бібліотеці

За чотири місяці у кропивницькій книгарні для юнацтва імені Євгена Маланюка зібрали 20 кілограмів батарейок, розповіла її працівниця Тетяна Букач: "Контейнер встановили на першому поверсі бібліотеки, щоб відвідувачі могли його одразу побачити. Був випадок, коли батарейки централізовано зібрали в одній х громад області і привезли до нас".

Утилізуватимуть в Румунії. У Кропивницькому збирають відпрацьовані батарейки
Контейнер для збору батарейок у бібліотеці імені Маланюка. Фото: Суспільне Кропивницький

За інформацією Галини Богомаз-Кулик, коли зберуть 20 тонн батарейок, компанія "Екологічні інвестиції" відвезе їх на переробку.

На початок