Вперше за новим календарем. У Кропивницькому в церкві Петра і Павла відзначили храмове свято

Вперше за новим календарем. У Кропивницькому в церкві Петра і Павла відзначили храмове свято

Ексклюзивно
Вперше за новим календарем. У Кропивницькому в церкві Петра і Павла відзначили храмове свято
Поки будують нову церкву Петра і Павла у Кропивницькому, віряни відзначили храмове свято за новим календарем. Фото: Суспільне Кропивницький

Вперше у храмі Кропивницького відзначили день Петра і Павла – храмове свято — за новоюліанським календарем. Рішення про перехід на новий календар віряни ухвалили торік у грудні, розповів Суспільному настоятель храму Петра і Павла Іван Шубин. Календарну реформу у Православній церкві України розпочали минулого року. Після низки рішень, з 1 вересня мають перейти на новоюліанський календар, за яким дати нерухомих свят різнитимуться в 13 днів. Приміром, Різдво не 7 січня, а 25 грудня.

У кропивницькому храмі на вулиці Євгена Маланюка вперше відзначили день Петра і Павла за новоюліанським календарем 29 червня. Люди зібралися на молитву у підвалі храму, який будують з 2018 року. Минулого року це робили 12 липня. Різдво відзначали 25 грудня, говорить настоятель: "І всі нерухомі свята, які є, ми відзначаємо вже за новоюліанським календарем".

У церкві Петра і Павла у Кропивницькому відзначають храмове свято
У церкві Петра і Павла у Кропивницькому відзначають храмове свято. Фото: Суспільне Кропивницький

Свята, які входять до великоднього циклу, залежать від дати Великодня. Нерухомі зміщуються на 13 днів: "Для прикладу: якщо у серпні ми святкували Маковея 14 серпня, то зараз це буде 1 серпня. Свято Преображення в нас було 19 серпня, зараз буде 6 серпня. – каже Іван Шубин. – Можливо, трохи важче тим людям, які час від часу відвідують храми, для них це ще незвично. Часом плутаються в цих датах, то я стараюсь повідомляти людям, що такі зміни відбулися. Війна піддвинула це. Воно було, це йшло, а війна пришвидшила цей шлях".

Календарну реформу у Православній церкві України розпочали минулого року, розповів керівник Кропивницькою єпархією архієпископ Марк. "Синод йшов таким шляхом: ті громади, які хочуть жити за новим календарем, новоюліанським, їм синод дозволив вже перейти з того моменту, коли такі рішення будуть ухвалені парафіяльними зборами. Бо це питання не є питанням людей, які не ходять до церкви, це не є питанням влади. Це є питання парафіян, які відвідують храм і які самі визначають, як їм жити й за яким календарем".

Архієпископ Марк на храмовому святі у церкві Петра і Павла
Архієпископ Марк на храмовому святі у церкві Петра і Павла. Фото: Суспільне Кропивницький

У Кіровоградській області сім парафій ПЦУ перейшли на новий календар, всього 125 громад.

"Всі інші, коли ми збиралися на парафіяльні збори, засвідчили, що коли буде ухвалене рішення церквою перейти з 1 вересня на новоюліанський календар, перейдуть теж", – сказав архієпископ.

У липні має відбутися помісний собор, який має затвердити рішення архієрейського собору, на якому було ухвалене рішення новоюліанський календар взяти за основу для всієї церкви.

Так виглядатиме церква Петра і Павла у Кропивницькому
Такий вигляд матиме церква Петра і Павла у Кропивницькому. Фото: Суспільне Кропивницький

На початок