У десяти ліцеях та гімназіях Івано-Франківщини проведуть дослідження соціально-емоційних навичок. Воно відбуватиметься у форматі опитування учнів 10 та 15 років, їхніх батьків та вчителів. Про це Суспільному розповіла регіональна координаторка ДоСЕНДослідження соціально-емоційних навичок Мар’яна Лисишин.
За її словами, зараз проводять підготовку дослідження. Саме ж опитування триватиме з 15 вересня до 11 жовтня 2023 року.
Як відбуватиметься дослідження соціально-емоційних навичок
"Це буде конфіденційно, без прізвищ. У визначений день учні сідають за комп'ютери й відповідають на запитання. Це дослідження проводитиметься не в якійсь певній області, а по цілій Україні. Ми хочемо побачити, куди рухаємося, визначити вектори розвитку, на що звертати увагу, чи важлива підтримка дитини, чи потрібно проводити роботу з травмами", — пояснює Мар’яна Лисишин.

Олександра Сербенюк — практична психологиня ліцею № 9 у Коломиї. Ця школа є у переліку навчальних закладів, в яких проводитимуть дослідження соціально-емоційних навичок. Окрім того, Коломийський ліцей № 9 — один з пілотних закладів, де четвертий рік впроваджують програму соціально-емоційного та етичного навчання.
"Ми втілюємо програму як елементи на уроках, застосовуємо окремі техніки. Класні керівники впроваджують її на виховних годинах. А взагалі у нас є мрія, щоб у навчальній програмі був один урок, який би передбачав соціально-емоційне навчання. Це б давало набагато кращий результат, хоча ми й вже помічаємо його у наших дітей, коли пропрацьовуємо техніки. Особливо під час повітряних тривог, коли діти стурбовані, відчувають тривогу, страх", — розповідає Олександра Сербенюк.

Повний перелік шкіл, в яких проводитимуть опитування
- Воскресинцівська гімназія у Рогатинській громаді;
- Кальнянський ліцей імені Михайла Дяка у Витвицькій громаді;
- ліцей № 9 у Коломиї;
- Космацький ліцей імені Омеляна Ковча у Космацькій громаді;
- ліцей № 3 в Івано-Франківську;
- ліцей № 2 у Калуші;
- ліцей № 10 у Калуші;
- Ліснослобідська гімназія у Коршівській громаді;
- Олешанський ліцей в Олешанській громаді;
- Чортовецький ліцей у Городенківській громаді.
Що таке дослідження соціально-емоційних навичок
Як проводити дослідження соціально-емоційних навичок, обговорювали на освітянській конференції, що відбувалася 27-30 червня на Івано-Франківщині.
"Ми зараз починаємо змінювати парадигму. Одразу хочу вас попередити, що це буде дуже складно. Чому це потрібно насамперед нам і нашим дітям? Бо врешті-решт право кожного з нас залежить від того, наскільки ми розуміємо своє право і право людини поруч із нами. А це — результат достатнього розвитку рівня соціально-емоційних навичок", — сказав під час свого виступу освітній омбудсмен України Сергій Горбачов.

У дослідженні візьмуть участь 232 заклади освіти України. Про це Суспільному розповів національний координатор ДоСЕН, голова громадської організації "EdCamp Ukraine" Олександр Елькін. За його словами, опитування — це ініціатива Організації економічного співробітництва і розвитку. З 2019 року його проводять у різних країнах світу. У 2023 Україна вперше долучається до дослідження. Як пояснив Олександр Елькін, грошей з державного бюджету на це не витрачатимуть.
"Є кілька видів інструментів дослідження. Перший — спрямований на вимірювання 17 ключових соціально-емоційних або м'яких навичок, які також називають навичками для XXI століття. Другий тип — це так званий контекстний інструментарій для того, щоб почути голос і думку важливих дорослих навколо кожної дитини", — пояснює національний координатор ДоСЕН в Україні Олександр Елькін.

З його слів, дослідження проводитимуть навчені фахівці й фахівчині з вимірювань. Їхньою підготовкою в Україні займається Організація економічного співробітництва та розвитку.
Радник з питань освіти та навичок при Організації економічного співробітництва та розвитку Андреас Шляйхер каже: здатність керувати емоціями та стосунками з оточенням є такими ж важливими, як і академічні навички.
"Ваші школи сьогодні будуть економікою і суспільством завтра. Якість суспільства та демократії, здатність учнів будувати впевненість у собі та нести відповідальність за себе й інших будуть дуже важливими у майбутньому цієї країни. Україна опинилася в ситуації, коли дуже багато дітей є переселеними, вони страждають від різних обставин. І шкільна система освіти потребує подвоєння зусиль у сфері формування соціально-емоційних навичок", — говорить Андреас Шляйхер.

Коли будуть результати опитування
Як розповів Олександр Елькін, дані дослідження опрацюють за кордоном і у другому кварталі 2024 року Україна разом з іншими державами-учасницями отримає результати. Їх використовуватимуть для розширення програми соціально-емоційного та етичного навчання, також планують створити онлайн-курс для педагогів.
За словами міністра освіти і науки України Оксена Лісового, дані результатів вплинуть на методики викладання вчителів.

"Це — наскрізна складова, яка пронизує весь педагогічний процес і викладання дисциплін, зокрема те, як формується взаємодія з учнем та з класом", — каже Оксен Лісовий.
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!