Убивство Бандери, змова Путіна і Трампа, знешкодження ядерної ескалації: добірка гостросюжетних шпигунських романів

Убивство Бандери, змова Путіна і Трампа, знешкодження ядерної ескалації: добірка гостросюжетних шпигунських романів

Убивство Бандери, змова Путіна і Трампа, знешкодження ядерної ескалації: добірка гостросюжетних шпигунських романів
Колаж Суспільне Культура

Серед читацьких виборів президента Володимира Зеленського та Дмитра Кулеби на "Книжковому Арсеналі-2023" були книжки про шпигунів та теорії змов.

Суспільне Культура пропонує "розширити кошик" та рекомендує найцікавіші шпигунські романи, які можна почитати українською мовою.

Карколомні інтриги, балансування між довірою та зрадою, холоднокровні вбивства, помста та примирення, політичні скандали, полон та катування — усе це невід’ємні складові шпигунських романів. Цей жанр виниак на початку XX століття, коли під впливом суперництва між державами-гегемонами почали з’являтися надсучасні розвідувальні служби.

Література про спецагентів впевнено заповнює свою нішу, пронизуючи глобальні історичні процеси, — від періоду боротьби з фашизмом та комунізмом, Другої світової війни та Холодної війни аж до сучасних подій, як-от перипетії під час виборчої кампанії в США у 2016 році. Тож будьте обережні — сюжети гострі, наче лезо ножа.

"Шпигун і зрадник. Визначна шпигунська історія часів Холодної війни", Бен Макінтайр

Видавництво: #книголав

Цей документальний трилер розповідає історію Олега Гордієвського — реального подвійного агента, що працював на британську розвідку під час Холодної війни. Він став найціннішим кадром англійської спецслужби Mi6: шпигуну вдалося під загрозою для власного життя розсекретити радянські агентурні мережі та запобігти ядерній ескалації.

Історія, політика, зрада батьківщини, "внутрішня кухня" агентів ФСБ — далеко не повний перелік того, що змусить вас гортати сторінки із шаленою швидкістю. В основу трилера лягли свідчення та спогади офіцерів КДБ, ЦРУ і Mi6, а також інтерв’ю з самим Олегом і його найближчим оточенням, мемуари Гордієвського "Наступна станція "Страта"", опубліковані в 1955 році. Сюжет "Шпигуна та зрадника" розгортається на тлі ключових історичних подій того часу: Празької весни, зведення Берлінського муру, операції РЯН.

Окрім цього, автор аналізує тогочасні страхи та стратегії Кремля, пронизуючи свій твір паралелями із сучасністю. "Історія наче із сьогодення, коли Кремль бреше, маніпулює, вбиває, катує і топить у крові спроби демократичного розвитку країн-сусідів. Проте вона дає надію, що, як і тридцять років тому, зло програє", — прокоментував книжку директор Державного архіву СБУ Андрій Когут.

До речі, саме цю книжку нещодавно порекомендував міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. "Це — суперісторія, вона мене просто захопила", — сказав він на цьогорічному "Книжковому Арсеналі".

Вбивство Бандери, змова Путіна і Трампа, знешкодження ядерної ескалації: добірка гостросюжетних шпигунських романів
"Шпигун і зрадник" Бен Макінтайр. Instagram

"Убивство в Мюнхені. По червоному сліду" Сергій Плохій

Видавництво: КСД

Роман українсько-американського історика Сергія Плохія розповідає про Богдана Сташинського (він же й Ганс Йоахім Будайт, Йозеф Лєман, Зіґфрід Драґер, "Тарас") — знаменитого радянського агента, що вбив лідерів ОУН Степана Бандеру та Лева Ребета. У книзі до найменших деталей описано день вбивства ідеолога українського націоналізму, а також подальше розслідування цієї справи. Достовірність книжки підтверджує й те, що автор використав численні архівні матеріали: документи, судові справи, фотографії.

"Убивство в Мюнхені" описує процес морального падіння: як радянська машина змусила людину вбивати співвітчизників, зрадити свою сім’ю та батьківщину.

Вбивство Бандери, змова Путіна і Трампа, знешкодження ядерної ескалації: добірка гостросюжетних шпигунських романів
"Убивство в Мюнхені. По червоному сліду" Сергій Плохій. Еспрессо.TV

"Вища вірність. Правда, брехня і лідерство. Спогади директора ФБР" Джеймс Комі

Видавництво: Лабораторія

У своїх мемуарах колишній директор ФБР підсумовує двадцятирічну кар’єру в державних органах США. Джеймса Комі звільнили з роботи на американський уряд через неприхильне ставлення президента Дональда Трампа. У книжці особлива увага приділяється аналізу виборчої кампанії у США 2016 року, зокрема — змові Трампа з Росією.

Окрім цього, у "Вищій вірності" автор ділиться ексклюзивними подробицями із "залаштунків" своїх найгучніших розслідувань, як-от ліквідація мафіозного клану Гамбіно чи відстеження електронної пошти Гілларі Клінтон.

На прикладі власного кар’єрного шляху Джеймс Комі засвідчує, що навіть під політичним тиском можливо залишатися відданим принципам демократії та моральним цінностям. Також автор охоче ділиться уроками етичного лідерства й дає читачеві змогу "заглянути у шпарину" до світу сучасної американської політики.

Український правознавець-кримінолог, професор Національного університету "Києво-Могилянська академія" Микола Хавронюк порадив цю книжку своїм читачам у Facebook. Заслужений юрист України зазначив, що "проковтнув її за три дні", а також навів перелік цитат, що його найбільше вразили, з коментарем: "За кожним із цих висловів – своя історія, про яку варто дізнатися з книги".

Вбивство Бандери, змова Путіна і Трампа, знешкодження ядерної ескалації: добірка гостросюжетних шпигунських романів
"Вища вірність. Правда, брехня і лідерство. Спогади директора ФБР" Джеймса Комі. Лабораторія

"Червоний горобець" Джейсон Метьюз

Видавництво: КСД

Сюжет розгортається навколо агентки російських спецслужб Домініки Єгорової. Дівчина закінчила спеціальний відділ контррозвідки — "школу горобців" — де її навчили бути висококласною звабницею. Її основна зброя — тіло. Цим знаряддям вона здобуває цінну інформацію, а потім знищує кар’єру закордонних дипломатів та конкурентних шпигунів.

Цього разу "приціл" Домініки зупиняється на особі Натаніеля Неша. Цей молодий офіцер ЦРУ підозрюється в причетності до проникнення американських "кротів" у радянські спецслужби. Проте легендарна спокусниця "дає слабинку": Єгорова помічає щоразу сильніші почуття до Натаніеля. Закохані постають перед викликом: удвох проти багатошарових інтриг вищого керівництва. На шальках терезів — людські цінності та симпатія проти кар’єри й безпеки обох держав.

Варто зазначити, що "Червоний горобець" може похизуватися й екранізацією. У фільмі 2018 року зібрані "вершки" Голлівуду: Дженніфер Лоренс, Джоел Еджертон, Джеремі Айронс тощо. Як і книжка, кінострічка вийшла в прокат з віковим обмеженням 18+, адже шпигунські будні там зображені дещо жорстокими та аморальними.

Вбивство Бандери, змова Путіна і Трампа, знешкодження ядерної ескалації: добірка гостросюжетних шпигунських романів
"Червоний горобець" Джейсон Метьюз. Кіноріум

"Загадка 622 номера" Жоель Діккер

Видавництво: ВСЛ

Майстер сучасного детективу Жоель Діккер створив історію, від якої вибухає мозок. Автор настільки рвучко викручує кермо сюжету, що в читача просто немає шансів вгадати розв’язку — залишається тільки встигати перегортати сторінки.

Події розгортаються посеред швейцарських Альп. Там, у номері розкішного готеля, знаходять труп. Кілька десятків років по тому молодий письменник приїжджає туди, щоб морально перезавантажитися після розставання з коханою. Проте спокійно відпочити не вдається: головний герой опиняється в епіцентрі розслідування давнього вбивства.

"Банальна ситуація для жанру", — подумаєте ви. Проте не поспішайте з висновками. Жоель Діккер віртуозно заплутує сюжетні нитки в клубок — а потім розплутує його з точністю, якій позаздрить найсправніший швейцарський годинник. Любовний трикутник, боротьба за контроль бізнесу, фінансові інтриги та примарний флер шпигунства — ось що робить цю "цеглинку" від "ВСЛ" захопливою та легкою для прочитання.

Вбивство Бандери, змова Путіна і Трампа, знешкодження ядерної ескалації: добірка гостросюжетних шпигунських романів
"Загадка 622 номера" Жоель Діккер. Yakaboo

"Архіви КГБ. Невигадані історії" Едуард Андрющенко

Видавництво: Vivat

Завершує підбірку зібрання документальних статей, написане на основі архівної бази КГБ. У цій книжці всебічно зображено жорстокість тоталітарного радянського світу: червоний терор, репресії, переслідування та постійний контроль життя громадян. Едуард Андрющенко проливає світло на діяльність Комітету державної безпеки: походження спецслужби, численні реформування і насамперед "маленьких гвинтиків" цієї нещадної машини — людей.

Автор розповідає про працівників карально-репресивної системи, її жертв та випадкових свідків. Зокрема, найбільша увага зосереджується на українських територіях та українцях. "У центрі кожної статті, дібраної для цієї книжки, – доля конкретної людини чи кількох людей. Героями цих історій стали видатні митці та цинічні вбивці, агенти та втікачі, спортсмени та шпигуни",— каже Едуард Андрющенко.

Серед героїв, наприклад, київський фотограф, на знімках якого радянська влада помітила не просто гілля дерев (як воно, власне, й було), а обриси портрету Троцького — ворога комуністичної влади. Або ж футболіст "Динамо", що зазнав переслідувань через своє польське коріння.

Книжка складається з 18 розділів-"справ". Хронологія "Архівів КГБ" охоплює період з 1937 по 1982 роки.

Вбивство Бандери, змова Путіна і Трампа, знешкодження ядерної ескалації: добірка гостросюжетних шпигунських романів
"Архіви КГБ. Невигадані історії" Едуард Андрющенко. Vivat

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок