Спроможна мережа лікарень на Кіровоградщині: що це, які заклади увійшли та зміни для пацієнтів

Спроможна мережа лікарень на Кіровоградщині: що це, які заклади увійшли та зміни для пацієнтів

Спроможна мережа лікарень на Кіровоградщині: що це, які заклади увійшли та зміни для пацієнтів
Прийом в дитячій обласній лікарні, що у Кропивницькому / вересень 2021 року. Фото: Суспільне Кропивницький

28 лютого 2023 року уряд ухвалив постанову "Деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я", яка скасовує попередній порядок створення госпітальних округів, що діяв з 2019 року, і визначає новий порядок функціонування госпітальних округів і госпітальних кластерів та встановлення їхніх меж. Ця постанова розпочала інфраструктурний етап медичної реформи. Його мета – забезпечити територіальну доступність до якісної медичної та реабілітаційної допомоги. Про це під час брифінгу розповів директор департаменту охорони здоров’я Кіровоградської обласної військової адміністрації Олег Рибальченкко. Він пояснив, що таке спроможна мережа, які заклади в регіоні її сформували, описав її структуру та сказав, чи зміниться щось для пацієнтів.

Що таке спроможна мережа (тут і далі – пряма мова – ред.)

Спроможна мережа – це мережа лікувально-профілактичних закладів регіону з новою структурою. Мова йде про те, що на сьогодні всі комунальні неприбуткові підприємства самостійно набирають пакети контрактувань, що веде до нерівномірності в питанні доступності медичної допомоги. Тобто якщо будь-який багатопрофільний лікувальний заклад не захотів чи не зміг подолати вимоги Національної служби здоров’я України і не отримав відповідний пакет, лікарня не може надавати цей вид медичної допомоги, і жителі громади мають шукати найближчий лікувальний заклад, який здатний цю медичну допомогу надати. Для того, щоб вирівняти доступність цієї медичної допомоги, була побудована структура в державі, затвердження якої саме і відбувається. Умовами організації спроможної мережі, серед іншого, є доступність для кожного жителя певного виду медичної допомоги – 60 хвилин, якщо говорити про час в дорозі до закладу, або 60 кілометрів, якщо говорити про відстань.

Які заклади стали частиною спроможної мережі

У спроможну мережу мають увійти всі заклади первинної медико-санітарної допомоги, які є в області. Нині це 31 центр. Крім того, всі служби екстреної меддопомоги. Це унітарний заклад, він один, але місць, де розташовані бригади екстреної меддопомоги – тимчасового або постійного – в області 88.

Про структуру спроможної мережі багатопрофільних закладів

Найвищий рівень – це надклас терні лікарні. Це спеціалізовані заклади, які здатні надавати меддопомогу по всьому переліку, який є. Мінімальний обсяг контрактування – 25 пакетів послуг. Такими закладами є дитяча і доросла обласні лікарні. Спеціалізовані центри теж потрапили в перелік надкластерних закладів – це онкологічний, фтизіопульмонологічний, психіатрична лікарня і кардіологічний центр. Таким чином в області є шість надкластерних закладів.

Далі – рівень кластерних закладів. Вони обслуговують не менше 150 тисяч людей, надають більше 20 видів медичної допомоги і мають бути зосереджені в районних центрах нових районів. Кіровоградщина складається з чотирьох районів, відповідно кластерними закладами затвердили лікарні в Голованівському і Новоукраїнському районах та лікарня в Олександрії. У Кропивницькому і Кропивницькому районі визначили два кластерних заклади – це лікарня швидкої меддопомоги і центральна міська лікарня. Таким чином в області буде п’ять кластерних закладів.

Про загальні заклади

Це заклади, які претендують на обслуговування населення не лише своєї громади, мають не менше шести майбутніх сервісів і пакетів. У Голованівському районі такими будуть Гайворонська, Новоархангельська, Вільшанська і Благовіщенська лікарні. Загальні лікарні Кропивницького району – це Знам'янська, Олександрівська, Кропивницька, Бобринецька, дитяча міська лікарня Кропивницького і Долинська центральна районна лікарня. В Новоукраїнському районі – Новомиргородська, Маловисківська і Добровеличківська лікарня. В Олександрійському районі – Світловодська центральна райлікарня, Петрівська і Онуфріївська.

Заклади, які не увійшли в мережу, не закриють

Мова йде про Побузьку лікарню, Помічнянську, Компаніївську, Новгородківську і Устинівську. Крім того, до мережі не потрапила частина обласних закладів – шкірвендиспансер, обласний госпіталь ветеранів, центр репродуктивного здоров’я. Така ж мережа в Олександрії. Мова йде про онкологічний диспансер і психіатричну лікарню. Усі продовжують працювати в тому ж обсязі, контрактують пакети з НСЗУ, можуть контрактувати будь-які інші пакети. Тобто жодних змін в існуванні закладів, які не увійшли в мережу, немає.

Протягом якого часу формуватиметься спроможна мережа

Упродовж трьох років усі медзаклади області мають стати частиною спроможної мережі. Держава бере на себе зобов’язання допомагати цим закладам не тільки за рахунок громади, а й за рахунок державного бюджету, дооснастити всім необхідним, щоб вирівняти доступність в кожному районі нашої області.

Чи зміниться щось для пацієнта

Для амбулаторного – ні. Амбулаторний пацієнт на підставі електронного направлення самостійно обиратиме маршрут, може звертатись у будь-який заклад, який контрактує відповідний пакет послуг – або в найближчу громаду, якщо послуга там присутня, або в будь-який інший заклад сусідньої громади.

Зміни торкнуться непритомного пацієнта, якого транспортуватиме бригада екстреної меддопомоги за невідкладними показаннями в ургентних випадках – як екстреного пацієнта, не беручи у нього згоду, за визначеними департаментом маршрутами, в найближчий заклад. В такому випадку це буде кластерна лікарня.

На початок